Diyanet Birlik-Sen 1.Olağan Genel Kurulu yapıldı

Bugün burada Diyanet Çalışanlarına yakışır bir vakarla Diyanet Birlik-Sen Sendikamızın 1. Olağan Genel Kurulunu yapıyoruz.

+1
Haber albümü için resme tıklayın

Şerefli varlık  İnsanın kişiliğine inançlarına özünde taşıdığı onuruna Özgürlüğüne emek ve alın terine saygılı olmayı  vazgeçilmez ilke olarak kabul eden Haksızlık ayrımcılık  ve kayırmacılığa karşı hak adalet ve liyakati savunan Diyanet Çalışanları arasında dayanışma ve kardeşlik duygusuyla sevgi ve dostluklar oluşturmak için inanmış yüreklerden oluşan birliktelikle kurulan  Diyanet Birlik Sen Sendikamızın 1. Olağan Genel Kurul Toplantısını Kıymetli varlıklarıyla şereflendiren ve sendikamıza hayat veren çok değerli Kurucu Üyelerimiz

Hür İradelerini ortaya koyarak Her türlü imkânsızlığa rağmen fedakârlık yaparak samimiyetlerini ortaya koyarak Birlik Hareketi içinde ben de sizinle varım diyen Kocaman yürekli Kıymetli İl Başkanlarımız

Bu mücadele biz olmadan yarım kalır biz de sizin le birlikteyiz diyen Cesur Yürekli Kadın Kolları Başkanlarımız  İlçe Temsilcilerimiz ve birbirinden kıymetli üyelerimiz değerli misafirlerimiz Diyanet Birlik Sen Sendikamızın 1. Olağan Genel Kurul Toplantısına hepiniz hoş geldiniz Sefalar getirdiniz.

I. Olağan Genel Kurul Toplantımızın ve sonuçlarının Diyanet camiamıza Diyanet Birlik Sen teşkilatlarımıza hayırlar getirmesini Cenabı Allahtan niyaz ediyor değerli heyetinizi şahsım ve Yönetim Kurulu arkadaşlarım adına saygı ile selamlıyorum.

Bugün burada Diyanet Çalışanlarına yakışır bir vakarla Diyanet Birlik-Sen Sendikamızın 1. Olağan Genel Kurulunu yapıyoruz.

Hepimizin amacı Diyanet Çalışanlarına faydalı olabilmek Ömrünü Bir davaya ve bir hak arama Mücadelesine adamış insanlar olarak hizmet yolculuğunda aynı mesleği yaptığımız Hayatlara veya Gök Kubbeye bir hoş sedâ bırakabilmek.

Bu amaçla Her biri koca yürekli yiğit ve cesur Büyük Türkiye sevdalısı aklını ve iradesini siyasete teslim etmeyen Kimsenin aklıyla yola çıkmayan Vatan millet Bayrak sevdalısı cesur yürekli adam gibi adamlarla Hür Sendikacılık ilkeleri içinde kalarak siyasetin dışında bir sendikal faaliyet yürütmek üzere 25 Diyanet çalışanı arkadaşımızla Diyanet Personeli olmak Ortak paydasında buluşarak bütün Diyanet Çalışanlarını kucaklayan bir anlayışla Diyanet Birlik-Sen Sendikasını kurduk.

Sendikamız İtibarlı bir Sendikacılık için her zaman Yanlış ve haksızlığın karşısında durmayı hak hukuk liyakat ve Doğruluğu savunmayı Siyasetin değil Diyanetin Sendikası olmayı hedef edinerek Diyanet Çalışanlarına hizmet etmeyi amaç edinmiştir.

Sendikamız Diyanet çalışanlarının gür sesi ortak aklın ve tavrın adı olarak şahsiyetli onurlu dürüst ilkeli  itibar edilen saygın bir hak arama mücadelesi vermektedir.

Diyanet Birlik Sen Sen  Din görevlilerimizin iradesine ve tercihine saygı göstererek Diyanet Çalışanı Olmak Ortak paydasında buluşmayı önemsemekte ve siyaset dışı sendikal anlayışı savunarak Diyanete yakışır bir Sendikacılığın mücadelesini vermektedir.

Diyanet Birlik Sen Diyanet hizmet kolunda hak arama mücadelesinde yeni bir soluk yeni bir umut Sendikacılığın yeni ve doğru bir adresi olarak görülmektedir.

Diyanet Birlik Sen olarak Yapacağımız sendikal faaliyet ve hak arama mücadelesinde farkındalık oluşturarak görev ve sorumluklarını iyi bilen Milletimize sunulan din hizmetindeki emeğinden dolayı  saygı duyulan saygın bir üye topluluğu oluşturmak amacındayız.

Değerli Arkadaşlarım

Mensubu olmakla şeref duyduğumuz Diyanet İşleri Başkanlığımız görev ve sunduğu hizmet açısından Ülkemizin ve milletimizin bölünmez bütünlüğünü sağlamada önemli görevler üslenen Türk Milletinin göz bebeği bir kurumdur.

Diyanet Birlik Sen Olarak Başkanlığımız tarafından sunulan din hizmetlerine katkı sağlamak ve destek vermek öncelikle Diyanet mensupları olarak inancımızın bize yüklediği bir görevdir.

140 bine yakın Din Hizmeti çalışanıyla Diyanet İşleri Başkanlığı Türk milletinin gönlünde saygıdeğer bir konuma sahiptir.

Diyanet İşleri Başkanlığımızın Yöneticileri ile Diyanet Çalışanları arasında din hizmetinin daha verimli olması için sevgi ve saygıya dayalı samimi ilişkiler olması Sendika olarak en büyük beklentimizdir.

Türkiyede tek bir Dini Otorite vardır oda Milletimizin gönlünde nadide bir yer edinen saygın Devlet Kurumu Diyanet İşleri Başkanlığımızdır.

Bu sebeple Diyanet İşleri Başkanlığı üstlendiği görev tanımına uygun olarak Liyakatin esas alındığı Hak edenin hakkının zayi edilmediği olumsuzlukların ve kargaşaların yaşanmadığı Hizmet kolunda bulunan Sendikalar arasında tarafsızlığını koruyan bir anlayışın hâkim olduğu örnek bir kurum olmalıdır.

Diyanet İşleri Başkanlığımız çalışan personelin taleplerini dikkate alarak onlara değer vermeli ve ilgi gösterilmelidir.

Din Görevlilerine Sevgi saygı merhamet ölçüleri içerisinde onurları incitilmeden küçük düşürülmeden aşağılanmadan dışlanmadan ötekileştirilmeden Din Hizmetinin daha iyi ve verimli nasıl yapılacağı anlatılmalı samimi yaklaşımlarla din hizmetine yakışır bir yaklaşım ve rehberlik gösterilmelidir.

Diyanet Birlik-Sen olarak Başkanlığımızın Yöneticileri ve Müftülerimiz ile olan iletişimi önemsiyor ilişkilerimizi ve karşılıklı diyaloğu benimsiyoruz.

Kurumumuzun ve Diyanet çalışanlarımızın çalışma hayatı ile ilgili karşılaştığı sıkıntı ve problemleri gidermek ortak değer ve düşüncelerimizi kamuoyuyla paylaşmak için sivil toplum kuruluşu olarak her zaman Başkanlığımızın ve Çalışanlarımızın hizmetinde ve yanında olacağız.

Birlik ve beraberlik içinde Diyanet çalışanlarına ve Din hizmetine olumlu yönde katkı sağlamak Sendikamızın var olma sebebidir.

Sendikamız Devletimize sadakatli Türk milletinin her ferdine sevdalıdır. Peygamber mesleğinin gerçek varisi olan Din görevlilerinin ve Diyanet Teşkilatının hizmetkârıdır.

Bizler her şeyden önce Devletin Diyanetin görevlisiyiz. Sendikal faaliyetlerin siyasallaşması sadece görevliler arasında değil idareciler arasında da yaşanmakta ve kuruma yapılan siyasi müdahaleler Devletimizin güzide kurumunu çokça tartışılır hale getirmektedir.

Sendikal faaliyetlerde yaşanan olumsuzluklar ve davranışlar Başkanlığımız temel ilke ve hedefleri ile Diyanet Aralık Dergisinde işlenen Şahsiyet teması ile çelişmemelidir.

Sendikalar da Diyanet İşleri Başkanlığımızın konumuna ve misyonuna uygun düşecek islami ve insani davranışlar içinde sendikacılık yapmak zorundadır.

İdarecilerimiz ve görevlilerimiz siyasetten uzak durmalıdır. Bu tür davranışlar kurumun hizmet verimini etkilemekte ve itibar kaybı yaşatmaktadır.

Türk milletinin gönlünde yer edinen Güzide kurumumuzda önce sevgi ve kardeşlik tesis edilmeli. Bilgiye dayanmayan ithamlar yapılmamalı Suçu işleyen cezayı çekmeli Yanlış yapanlar korunmamalıdır.

Siyasilerin Müftülüklere müdahale etmesine müsaade edilmemeli dik ve onurlu bir duruş alınmalı Kurum mensubiyeti oluşturulmak için sevgi ve hoşgörü dili kullanılmalıdır.

Sendikamız Siyasetin ve siyasetçinin haksız ve hukuksuz şekilde Diyanete ve Diyanet  çalışanlarına müdahale etmesine baskı yapmasına ayırt etmeksizin karşı duruş alarak Diyanet çalışanlarının ve kurumumuzun yanında yer alacağız.

Sendikamız siyasetten bağımsız bir sendika olduğu gibi Sendikal anlamda da hiç bir Konfederasyona bağlı değildir.

Sendikamız hiçbir siyasi partinin payandası piyonu olmayacağı gibi asla vesayet altında bir sendikacılık yapmayacaktır.

Değerli arkadaşlarım kıymetli misafirler

Diyanet Birlik Sen Diyanet çalışanlarının üzerine serpilmiş Korku zihniyetini yıkmak için onurlu bir yürüyüş başlattı.

Korkmadan çekinmeden hakkı savunma doğrunun yanında yer alma ve Hür iradeye sahip çıkma yürüyüşü bu.

Kararlı adımlarla bu yürüyüşü hep beraber hak bildiğimiz yoldan ayrılmadan devam ettireceğiz.

Değerli Başkanlarım

Siyasetten uzak bir anlayışla Diyanet Çalışanları adına başlattığımız kararlı yürüyüşümüzden ve hak arama mücadelemizden zerre taviz vermeyen Diyanet Birlik Senden çok büyük rahatsızlık duyanlar var.

İnsani ve ahlaki değerleri bir tarafa bırakarak bir Müslümana bir Din görevlisine yakışmayacak şekilde Diyanet Birlik Senin önünü nasıl keseriz hesabı içinde iftira boyutunda söylemlerle saldırdıkça saldıranlar var.

Hür iradesini ortaya koyan Diyanet Çalışanı 25 kurucu üyenin ortak kararıyla Siyasetin Değil Diyanetin Sendikası olmak hedef ve ilkesiyle yola çıkan Sendikamızın Teşkilatlanmasını faaliyetlerini Sosyal sitelerdeki paylaşımlarını adım adım takip edenler ve yükselişimizi çekemeyenler var.

Sendikamızı ille de siyasetle yan yana getirmek için iftira atmak da dâhil olmak üzere her şeyi mubah gören iradesini şahsiyetini ipotek ettirmiş sinsi aşağılık bir zihniyet var.

Bu zihniyet Diyanet Birlik Senin kurulmasından ve diri bir şekilde teşkilatlanmasından rahatsız olan güne ve güçlüye göre şekil alan kişiliksizlerdir.

Sendikamız Hür iradesini ortaya koyarak Diyanetin Sendikası olmak hedefiyle yola çıkmıştır.

Değerli Arkadaşlar

Sendikamız bir sivil toplum kuruluşu olarak Vatan millet devlet din diyanet hassasiyeti olan bütün siyasi partilere eşit mesafede durmaktadır.

Sendikamızın sırtını yasladığı güç aldığı emir aldığı bir siyasi parti veya siyasi kişilik olmadığı gibi Sendikamız Hiç bir siyasi partinin ön arka veya yan bahçesi değildir olmayacaktır.

Diyanet Birlik- Sen iradesini aklını hürriyetini hiç bir zaman bir siyasi partiye kiraya verecek düşkünlükte bir sendika değildir.

Buna rağmen Emek ve irade hırsızları yalan ve iftirada dur durak tanımıyorlar.

Kendilerine meşruiyet sağlamak Diyanet Çalışanları nezdinde Sendikamızı itibarsızlaştırmak için her yolu mubah görerek Allahtan korkmadan Kuldan utanmadan Yaptıkları din hizmetine saygı duymadan Tertemiz sendikamızı siyasetle irtibatlandırma iftirasında bulunuyorlar.

Değerli arkadaşlar

Bir büyüğümüz olarak her zaman sevgi ve saygı duyduğumuz Hazım Zeki SERGİ kurucusu olduğu ve 16 yıl Genel Merkez Yöneticiliğini ve  Genel Başkanlığını yaptığı Tdvs nin  halen üyesidir. Diyanet Birlik Sen Sendikadı ile hiçbir şekilde bağı bağlantısı bulunmamaktadır.

Sendikamızın kurucusu ve üyesi olduğu şeklinde algı oluşturma yalanı tamamen Diyanet çalışanlarını yanıltmaya ve başka bir sendika üyesi üzerinden sendikamıza yönelik büyük bir iftiradır.

Siyasetin dışında bir sendikacılık hedefiyle kurulan Diyanet Birlik Sen sendikamızla  sendikacılık anlamında uzaktan yakından ilgisi olmayan Tdvs üyesi Hazım zeki Sergi üzerinden sendikamızı siyasetle yan yana getirmeye çalışmak tek kelimeyle düşkünlüktür. Kötü niyettir. Şahsiyetsizliktir. Karaktersizliktir. Kişiliksiz sinsi insanların işidir.

Sendikacılıkta söyleyecek sözü olmayan hayatını yalan ve iftira üzerine inşa eden koltuklarını ve çıkarlarını koruma adına Diyanet Birlik Sen Sendikamıza çamur atanlar bilsinler ki Diyanet Birlik-Sen Diyanet Çalışanlarının gönüllerinde yer bulmuştur.

Diyanet Birlik Sen

Kurumsallaşmaktadır.

Yükselmektedir.

Teşkilatlanmaktadır.

Doğru bildiği yolda yürümektedir.

Çünkü sendikamızın ve Yöneticilerinin sözünü ettikleri parti İle uzaktan yakından bir yakınlığı ilişiği ilgisi ve irtibatı yoktur. Hiç olmamıştır. Olduğu yalanını söyleyen kişiler iddiasını ispat etmekle mükelleftir.

Biz Diyanet Çalışanlarına bir söz verdik. Siyasetin değil Diyanetin Sendikası olacağız dedik Bu güne kadar yalanla dolanla hiç İşimiz olmadı bundan sonrada olmayacaktır.

Biz haktan doğruluktan insanlıktan asla ayrılmayacağız dedik ve gönüllere girmeye talip olduk.

Bu gün 1. Olağan genel kurul toplantısını yaptığımız Sendikamız için  Dün bu mücadelemizi boş bir hayal  olarak görenler artık sendikamıza güven duymaya teveccüh göstermeye ve ortaya koyduğumuz insan odaklı yaklaşımlarımıza gıpta ile bakmaya ve saygı duymaya başladılar.

Aldığımız emanete layık olmak mesai mefhumu tanımaksızın Diyanet Çalışanlarına hizmet sunmak  Söylenmek istenen Sıkıntı ve Problemleri ve çözüm önerilerini Başkanlık yetkililerine ve Müftülerimize çekinmeden saygı kuralları içerisinde olduğu gibi iletmek bizim birinci görevimizdir.

Sorumluluğumuzun ağırlığını  bilerek sizlerin başını yere eğdirmeden sessiz çoğunluğun sesi ve vicdanı olmayı en önemli görevimiz sayarak bize verdiğiniz emaneti en güzel şekilde taşıyacağız.

Değerli arkadaşlarım

Sendikal Mücadelemiz hak arama ve onur mücadelesidir.

Gücünü üyemizden Diyanet Çalışanlarından ve Türk milletinin değerlerinden alan Diyanet Birlik-Senin ölçüsü Her zaman Haksızlığa Yanlışlığa ve Hukuksuzluğa karşı durmak mazlumun mağdurun doğrunun hakkını savunmak Din Görevlilerimizi ve Güzide Kurumumuzun yanında olmaktır.

Siyasetin ve siyasetçinin Diyanet İşleri Başkanlığı ve çalışan personeline haksız hukuksuz bir şekilde müdahalesine parti ayrımı yapmaksızın karşıyız.

Sendikal faaliyetlerimizde bugüne kadar yasadığımız bürokratik ve sendikal tecrübe ve birikimlerimizle gayret cesaret ve duruşumuz farkındalığımız olacaktır.

Sendikamız hak hukuk için sosyal ve siyasal çevrelerle diyalog ve irtibat içinde olacaktır.

Sendika bir amaç değil Diyanet çalışanlarının haklarına kavuşabilmesi için bir araçtır.

Diyanet BİRLİK-Sen Sendikası Hakkın ve adaletin tesis edilmesi kayırmacılığa karşı liyakatin tercih edilmesi emeği ve alın terini en yüce değer kabul ederek torpil ve iltimasın yok edilmesi için mücadele eden çaresizlik içinde kalan Diyanet Çalışanlarının uzattığı eli sımsıkı tutan bir anlayışla hizmet yoluna koyulan bir Sendikadır.

Diyanet çalışanlarının  işte bu benim Sendikam diyebileceği gönüllere dokunacak çaresiz kalanların uzattığı eli sımsıkı tutacak bir anlayışla sendikacılık yapacaktır.

Doğru nereden ve kimden gelirse gelsin yanında olacak Yanlışta kimden ve nereden gelirse gelsin karşısında duracak Daima Hakkı ve adaleti savunacaktır.

Devletimizin Vatanımızın  Milletimizin ve Bayrağımızın varlıkları varlık sebebimiz varlıkları var olma güvencemizdir. Diyanet Birlik Sen Sendikamız vatana millete ve bayrağa eşsiz sevgi ve emsalsiz sadakatin merkezidir.

Biz gücümüzü sadece üyelerimizden ve ilkelerimizden alacağız.

Haksızlığa ve itibar kaybına uğratılan üyelerimizin hukuki her zeminde hakkını ve  itibarını alması için mücadele edeceğiz.

Diyanet Birlik Sen demek Tevazu Samimiyet Sevgi Hoşgörü Birlik ve Beraberlik demektir.

Hiç bir Diyanet çalışanını ötekileştirmeden kırıp dökmeden hoşgörü ve kardeşlik içinde BİRLİK olacağız.

Bütün samimiyetimizle gücünü sadece üyelerinden alan  her zaman sahada ve dinamik olması gereken yerde ve doğru zamanda bütün vesayetlerin karşısında dimdik duracak güçlü birlik içinde ve  Hakkı üstün tutan sendikacılık anlayışı ile BİRLİK olacağız.

Sendikal tecrübe ve  inanmış kadrolarımızla güçlüyü haklı değil haklıyı güçlü kılmak için çaba sarf edeceğiz

Kısaca karalamadan kırmadan dökmeden sadece haksızlığa karşı tavır alarak Diyanet ve Vakıflar çalışanının sesi olmak ve  adam gibi sendikacılık yapmak için her zaman ve her mekânda çalışanların ve Din görevlilerin yanında olacağız.

Hak arama mücadelesinde yeni bir soluk yeni bir umut olan Diyanet Birlik Sen in var olma cesaretine Diyanet Çalışanları olarak desteklerinizi bekliyoruz.

Gerçek ve olması gereken ahlaklı sendikacılığı geliştirmek için hep beraber yürümeye daha çok çalışmaya devam etmeliyiz.

Diyanet Birlik Sen olarak bu gök kubbede bir hoş sadâ bırakmanın ve bu hayat yolculuğunda arkamızdan güzel bir iz bırakmanın gayretini taşıyoruz.

Allah bize makam mevki ve menfaat için yanlışın yanında saf tutmayı nasip etmesin.

Hiç bir kuvvet hiç bir menfaat bizi yanlış ilkesiz davranmak zorunda bırakmasın.

Her şey gönlümüzce  olsun  Allaha emanet olun...

Selam saygı ve dua ile...

25.01.2020

KENAN AK

Diyanet Birlik Sen Genel

Genel Başkanı

KENAN AK

26 Oca 2020 - 15:43 - Sendika


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Mihrap Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Mihrap Haber değil haberi geçen ajanstır.
Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?