Özdemir: Sendikacılık uzun soluklu bir yoldur!

Genişletilmiş Başkanlar Kurulu Toplantısında açıklamalarda bulunan Çalışan-Sen ve Din-Bir- Sen Genel Başkanı Yusuf Özdemir, "Sendikacılık uzun soluklu bir yoldur" dedi.

5-6-7 Ocak 2020 tarihinde Ankara Büyük Anadolu Hotel’ de yapılan Genişletilmiş Başkanlar Kurulu Toplantısında Çalışan-Sen ve Din-Bir- Sen Genel Başkanı Yusuf Özdemir şunları söyledi:

Sendikacılık uzun soluklu bir yoldur. Sendikacılığı gerçek manada şahsi çıkarlar ve belirli bir kesimin menfaatini göz etmek için değil de, tüm kamu çalışanlarının özlük haklarını iyileştirmek ve adalet, ehliyet ve liyakat’ın önemsendiği, ötekileştirme, baskı kurma, mobbing yapma, torpil ve haksızlık yapma aracı olarak kullanılmaması, sendikayı bir amaç değil, insanlığın ve özelde de çalışanların menfaatine bir araç olarak görüp buna göre sendikacılık yapmak Din-Bir-Sen olarak bizim misyonumuzdur, dedi.

Özdemir, sözlerine şöyle devam etti: İstanbul sözleşmesi amacı kadınları her türlü şiddetten korumak olarak belirtilse de maalesef uygulamada ve içerisindeki bazı maddeler Müslüman Türk aile yapısına uymamakta ve tam aksine aileyi ortadan kaldıracak, aileyi parçalayacak maddeler içermektedir.

Bu vesileyle Sayın Aile Bakanımızdan ve Sayın Devlet başkanımızdan istirhamımız İstanbul Sözleşmesi’nin biran önce yürürlükten kaldırılmasıdır. Milli ve manevi konularda biz çok hassas bir sendikayız kim ki bu değerlere zarar verecek davranışlarda bulunursa karşısında bizi bulacaktır.

Herkes kendi işini yapmalı siyasetçi siyasetini, sendikacı sendikacılığını yapmalı, sendikacıların siyasetçi gibi davranmaları çalışanların haklarının zayi olmasına sebep olmaktadır. Bu vesileyle şunu da belirtmeliyim ki tüm çalışanlarımızın sendikalarını gözden geçirmelerini ve çalışanların haklarını gasp edenlere kırmızı kart gösterip kendilerinin haklarını koruyan sendikalara destek olmaları kendi menfaatlerinedir.

Özdemir, söylemlere değil, eylemlere bakmak gerekir, dedi.

12. GENİŞLETİLMİŞ İL BAŞKANLARI SONUÇ BİLDİRGESİ

1. Kışlalarda bulunan tüm camilere kadro verilmesi ve görevli atanması

2. Kuran kursu öğreticilerine öğretmenlik statüsünün kazandırılması için gerekli yasal düzenlemenin yapılması için ilgili bakanlıkla görüşülmesi

3. İmam Hatip müezzin Kayyum Kur’an Kursu Öğreticilerinin kültür müzelerinden ücretsiz faydalanmasının sağlanması için gerekli görüşmelerin yapılması

4. Tüm camilerimize müezzin kadrosu verilmesi ve kayyum tarifinin yeniden düzenlenip asıl statüsüne kavuşturulması

5. Tüm illerimizde Diyanet evinin açılması

6. Lojmansız Cami kalmasın kampanyası ile tüm camilerimize lojman yaptırılması

7. 25 yılını tamamlamış personelin bir defaya mahsus imtihansız Hac veya umreye görevli olarak gönderilmesi

8. Kendi imkânlarıyla hacca gitmek isteyen din görevlilerinin kuraya tabi tutulmaması

9. Sözleşmelilere acilen kadro verilmesi

10. İl ve ilçe müftülerinin sendikalar ve görevliler arasında taraf tutmaması

11. Mülakatlarda kameralı sisteme geçilmesi

12. Merkez ve taşra teşkilatında görev yapan Şube Müdürü, Şef, Murakıp ve diğer kademelerde görev yapan personelin taleplerinin yerine getirilmesi

13 Hac ve Umrede il sıralaması yerine Türkiye sıralamasına geçilmesi

14. Cami derneklerinin Cami İnşaatı bitince feshedilmesi ve Müftülüklere devredilmesi

15. Kadrolu sözleşmeli vekil Fahri ve İŞKUR üzerinden temizlik işçisi adı altında İmam Hatip Müezzin Kayyumluk ve Fahri K.K.Ö gibi aynı görevi yapan fakat 5 ayrı statüye tabi olan din hizmeti verenlerin hepsinin kadrolu pozisyonlara geçirilmesi bu eşitsizliğin ortadan kaldırılması

16. Şoför ve yardımcı hizmetler sınıfında görev yapan personelin özlük haklarının verilmesi ve 1. dereceye inmelerine imkân sağlayıp yeşil pasaport almalarına olanak sağlanması

17. Yapılan tüm sınav ücretlerinin düşürülmesi

18. 3600 ek göstergenin biran önce verilmesi

19. Diyanet Vakfı'ndan tüm diyanet personellerinin çocuklarına burs verilmesi

20. Teşkilat yasasının tekrar gözden geçirilip eksik ve aksayan maddelerin düzeltilmesini talep ediyoruz

21. İl ve ilçe müftülerinin yerel yönetimlerle iletişime geçip tüm personelin kültür gezilerine katılmaları için gerekli görüşmeleri yapmaları

22.Vefat eden personel için yardım kampanyası başlatılması.

23. Murakıp ve Şeflerin sendika temsilciliğinden çıkartılması.

24. Aktif görev yapan fahri ve vekillere sonbirdefa kadro verilip bu kapının kapatılması

25.Nakillerde MBSTS’ nin ve Müktesebin baz alınarak yapılması ve mülakatların kaldırılması.

26. İlitamın tekrardan hayata geçirilmesi

27. G.Y.S sınavlarında lisans mezunlarına eşit kadro verilmesi

28. Üye kaydının e-devlet üzerinden yapılması

29. Emekli personele aile yardımının yapılması

30. Tashih-i huruf kursuna katılan 4b’lilerin yerine vekil verilmesi

31. Cuma hutbelerinin daha kısa, öz ve her kesime hitap edebilmesi sağlanmalı

32. İl ve İlçe müftüleri ne mutlaka idarecilik eğitimi verilmesi

33. Müftülüklerde çalışan Şehit yakınlarını onur kırıcı yerlerde çalıştırılmaması

34. Yeni personel alımlarında hafızlara daha fazla kadro ayrılması

35. Ramazan ayında din görevlilerine mesai ücreti verilmesi

36. Anıtkabir’e ibadethane yapılması

37. Diyanet İşleri Başkanı’nın atama ile değil Kurum tarafından seçim yoluyla belirlenmesi

38.Diyanet İşleri Başkanlığı, camilerin sadece ibadethane olarak değil, aynı zamanda kültürel ve manevi ilişkilerin sağlandığı yerler haline getirilmesi için çalışmalar yapmalıdır. Muhtaçların, kimsesizlerin ve sokak çocuklarının sadece kış günü hatırlanmasını, onların spor salonlarında ağırlanmalarını doğru bulmuyoruz. Onlara insan gibi yaşayacakları yerler temin edilmesi, iaşelerinin sağlanması hem dinimizin hem insanlığımızın gereğidir. Devlet, sosyal devlet ilkelerinin gereği olarak bu gibi yardıma muhtaç olanları bir araya getirerek hayatının sonuna kadar barınma, iaşe ve sağlık giderlerini karşılayarak yaşamalarına imkân sağlamak için camiler inşa edilirken bu tür müştemilatların yapılması gerekir

39.Okul ve diğer kurumlarda olduğu gibi camilerde de internet, bilgisayar ve donanımlarının diyanet tarafından karşılanması gerekir. Din görevlilerinin sosyal ve kültürel olarak daha gelişmiş ve zengin bir kültüre sahip olmalarını sağlamak için diz üstü bilgisayar verilmelidir. Camilerimizdeki elektrik gideri sorunlarının çözülmesi gerekir. Camilerimizde sadece aydınlatma değil, aynı zamanda ısıtma sistemi gibi giderlerin devlet tarafından karşılanmasından yanayız.

40. Cami görevlilerine Ramazan ayında bir maaş ikramiye verilmesi

Din-Bir-Sen, diyanet camiasının sesi olmuştur. Bundan sonra da diyanet camiasında çalışan bütün görevlilerin sorunları bir bir tespit edilerek ilgili makamlara sunulacaktır. Bu anlamda Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yaptığı ve yapacağı hayırlı hizmetler ile topluma yönelik hizmetleri takdir edilerek desteklenecek, ancak din görevlilerinin mağduriyetine neden olabilecek uygulamalarında karşısında duracaktır.

Bu taleplerimiz teşkilatımızın daha verimli ve çalışma barışının sağlanması açısından büyük öneme haizdir. Biz Çalışan-Sen Konfederasyonu ve Din-Bir-Sen Sendikası olarak bunların mutlaka yerine getirilmesini talep ediyor ve konuların daima takipçisi olacağımızı beyan ediyoruz.

11 Oca 2020 - 08:33 - Sendika


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Mihrap Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Mihrap Haber değil haberi geçen ajanstır.
Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?