Sözleşmeli meselesi kangren haline geldi!

Diyanet Bir-Sen Gençlik Kolları Başkanı Yunus Emre Karadağ, kamu da sözleşmeli statü de çalıştırılanların işyeri ve mesleki sorunlarının büyüdüğünü belirterek basın açıklaması yaptı.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nda çalışan sözleşmelilerin haklı istek ve taleplerini dile getirmeye devam edeceklerini belirten Karadağ, sendika olarak, sözleşmeli çalışanlar meselesinde kamu da çalışan tüm sözleşmelileri gündeme aldıklarını ve tabii öncelikli olarak kendi kurumlarında çalışan sözleşmelilerin sorunlarını yüksek sesle dile getirmeye devam edeceklerini belirterek şunları söyledi:

“Kamu da aynı birim de aynı işi gören sözleşmelilerle kadrolu çalışanlar arasındaki statü, özlük ve mali haklarındaki farklılıklar vicdanları yaralamaktadır. Kamu da sözleşmeli meselesi kangren haline geldi. Bu konu kamunun huzursuz olmasına ve ailelerin mağduriyet yaşamalarına neden olmaktadır. Bunların giderilmesi için sözleşmeli çalışanların kadroya alınmaları gerekir. Sözleşmelilerin kadroya alınmaları devlete ek bir maliyet getirmeyecektir, ancak çalışanların ve ailelerinin moralleri yüksek olacak, daha verimli çalışmaları sağlanabilecektir.

Devlet, çalışanları arasında ayrım yapmamalıdır. 4/B sözleşmeli vekil ve fahri personel kendilerine üvey evlat muamelesi yapıldığını düşünüyor! Diyanet İşleri Başkanlığı’nda sözleşmeli çalışanların mail ve faks yoluyla taleplerine cevap veremiyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bu konuda gerekli çalışmayı yapmalarını talep ediyoruz. Sözleşmeliler bu taleplerini yetkili sendikaya da ilettiklerini söylüyorlar. Ben de yetkili sendikaya soruyorum; son 5 yıldır sözleşmeli çalışanlarla ilgili ne yaptınız? Onların işyeri ve mesleki sorunlarının çözülmesi için hangi çalışmayı yaptınız? Özlük ve mali haklarının yeniden düzenlenmesi için nasıl bir mesai harcadınız? Onların bu haykırışlarını neden duymuyorsunuz? Size verilen yetkiyi hangi amaç doğrultusunda kullanıyorsunuz?

Saha da yaptığımız ankette kadrolu-sözleşmeli tüm çalışanlarımız sözleşmelilere kadro verilmesini istiyorlar. Sözleşmelilerin lojman sıkıntıları var: Evinden, eşinden, çocuklarından ayrı yaşamaya mahkûm edilen sözleşmeliler bir de barınma sıkıntısıyla karşı karşıya kalıyorlar. Eş durumu tayininde memur-özel sektör ayrımı olmadan ailelerin birleşmesi sağlansın. Liyakata önem verilsin ve kayırmacılık son bulsun. Sözleşmeli çalışanlara ihtisas için başvurma hakkı verilsin. Sözleşmeli çalışanlara becayiş sonrası yol harcırahı verilsin. Üniversite de okuyan din görevlilerine eğitimlerini tamamlayabilmeleri için kolaylıklar sağlansın. Mülakat kaldırılsın veya şeffaf olsun, adaletsizliğe meydan verilmesin. MBSTS kaldırılsın. Anket çalışmamızdan çıkan bu sonuçlara göre Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bir çalışma yapmasını istiyoruz.

Sözleşmeli çalışanların dertleriyle hemhal olmayan sendikacılık anlayışına karşıyız. Tüm sendikalar öncelikli olarak 4/B’li çalışanların işyeri ve mesleki sorunları, özlük ve mali haklarında iyileştirme yapılması için ortak proje üretmelidir. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın taze kanı olan genç personellerin sorunlarına kulak verilmesini talep ediyoruz. Diyanet’te yeni bir yönetim anlayışına ihtiyaç var! Sorunlara duyarlı olan, çözülmesi için ciddi mesai harcayan, ileriyi görebilen bir anlayışla tüm sorunlarımızın çözülebileceğine inanıyoruz. Birlikten güç doğar anlayışıyla, Diyanet Bir-Sen olarak, kurumumuzun tüm çalışmalarına destek vermeye hazırız.

Bu vesileyle, Kur’an, sünnet, vatan ve bayrak ilkelerine sıkı sıkıya bağlı genç din görevlisi kardeşlerimizin sorunlarının çözümü için el ele verip birlikte ilkeli, verimli ve topluma daha iyi hizmet verebilme noktasında çalışmalara ortak olacağımızı ifade etmek istiyorum. Genç din görevlisi kardeşlerimizin sesine kulak verelim, onların fikirlerine, düşüncelerine, istek ve taleplerine karşı duyarlı olalım.

Yaratıcımız, Yaşatıcımız ve Yöneticimiz Allah’ımıza hamd; Başöğretmenimiz, Önderimiz, sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed sallallahû aleyhi vesselem Efendimize, tüm Peygamberlerimize, izinden gidenlere, Ehl-î Beyti'ne, Ashabına, canımız Ana ve Babamıza, Mümin kardeşlerimize, Allah Celle ve Celalühün ilke ve inkılabı İslam'a tabi olanlara, din ve vatan muhafızı gazi ve şehidlerimize salat ve selam olsun!

14 Ara 2019 - 00:42 - Sendika


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Mihrap Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Mihrap Haber değil haberi geçen ajanstır.
Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?