İbrahim Kalın'dan NATO'ya çağrı

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, NATO müttefiklerinin, Türkiye'nin ulusal güvenliğine yönelik tehditleri ciddiye alması gerektiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, NATO müttefiklerinin, Türkiye'nin ulusal güvenliğine yönelik tehditleri ciddiye alması gerektiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Türkiye- NATO ilişkilerine yönelik Twitter'dan değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye'nin, ikinci büyük ordusunu teşkil ettiği NATO'nun güçlü bir üyesi olduğunu ve Avrupa Birliği'ne tam üye olarak katılma arzusunu vurgulayan Kalın, "Müttefikler, Türkiye'nin ulusal güvenliğine yönelik tehditleri ciddiye almalı ve bu tehditlerin üstesinden gelmek için ortaklaşa çalışmalı" ifadesini kullandı.

Trump yönetimi, PKK/YPG/PYD'yi Türkiye'ye yönelik tehdit olarak kabul eden NATO planına itiraz edince, Ankara da Baltık planına bloke koydu. Diplomatik kaynaklar, Türkiye için hazırlanan savunma planları onaylanmadan, başka bir plana onay verilmeyeceğini belirtti.

NATO’nun Baltık planı

NATO ülkeleri, Baltık ülkeleri ve Polonya'nın olası bir Rus saldırısına karşı savunulması konusunda askeri bir planı hayata geçirmek istiyor. Diplomatik kaynaklar, Türkiye’nin onayı olmadan bu planın hayata geçirilmesinin mümkün olmadığını belirtiyor.

Baltık ülkelerinin savunulması planı ise ilk olarak Rusya’nın Kırım’ı tek taraflı ilhak etmesinin ardından gündeme gelmişti.

28 Kasım 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?