İslam Âleminin Mevlit kandili kutlu olsun

Diyanet Bir-Sen Genel Başkanı Hasan Türüt, 8 Kasım 2019 Cuma gecesi kutlanacak olan Mevlit Kandili nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Mevlit Kandilinin Cuma gecesine denk gelmesinin ayrıca önemli olduğuna vurgu yaparak, İslam âleminin içinde bulunduğu zor günlerden kurtulması için Cuma gününün hayırlara vesile olmasını Allah’tan temenni ettiğini belirten Hasan Türüt, mesajında şunları söyledi:

Biz seni ancak âlemlere rahmet olarak gönderdik" ayetine muhatap olan Hz. Peygamber Efendimizin, insanlığa yol gösterici olarak gönderildiği mübarek bir geceyi kutlayacağız. Karanlık bir çağı aydınlatmak üzere gönderilen Hz. Resûl-ü Ekrem Efendimiz, dört bir yandan fışkıran cehaletin, zulmün, ahlaksızlığın kol gezdiği, insanların kendi yaptıkları putlara taptığı, yeryüzünün korkunç bir yaşam tarzıyla karanlığa büründüğü o çağda insanları doğruluğa, iyiliğe ve dürüst yaşamaya davet etti. Allah’ın buyruklarını seslendirdi. İnsanları karanlıktan aydınlık bir yaşama davet etti. Kendi yaşantısıyla örnek bir insan olarak tüm insanları hayırlı bir kul olmaya davet etti. O gecenin sabahı gerçekten de feyizli bir sabahtı. Bir fazilet güneşi ve hidayet meşalesi olan sevgili peygamberimizin gönderilişi, Yüce Allah’ın bütün insanlara en büyük nimetlerinden birisidir.

Kur’an-ı Kerim’de "Andolsun ki içlerinden, kendilerine Allah'ın âyetlerini okuyan, (kötülüklerden ve inkârdan) kendilerini temizleyen, kendilerine Kitap ve hikmeti öğreten bir Peygamber göndermekle Allah, müminlere büyük bir lütufta bulunmuştur. Hâlbuki  daha önce onlar apaçık bir sapıklık içinde idiler." (Âl-i İmrân, 164) buyruğu, İnsanlığın kurtuluş reçetesi olan Peygamber Efendimizi göndererek bizlere lütufta bulunduğunun açık delilidir.

Maddi ve manevi kalkınmayı hedefleyen ve bu yönde de önemli mesafeler kat eden günümüz insanının, maneviyat ve ahlak alanında aynı ölçüde başarılı olduğunu söyleyemiyoruz. İşlenen her günah, bencillik, çıkarcılık, kin, düşmanlık, başkalarının hak ve hukukuna saygısızlık gibi olumsuzlukların, bizim manevi ve ahlaki yükselişimizin önündeki en büyük engel olduğu asla unutulmamalıdır. Manevi duygularımızı canlandıran, iç dünyamıza doğru bir yolculuk yaparak kendimizi sorgulamamızı sağlayan kutsal gün ve geceler bizlere, bireysel ve toplumsal olarak iman, ibadet ve ahlak bakımından kendimizi yenileme, geleceğimizi Allah’ın rızası doğrultusunda planlama ve ümitlerimizi tazeleme fırsatını sunar. Bu fırsatı ganimet bilerek günahlarımızdan temizlenmek için Rabbimize tövbe etmeliyiz, rızasına uygun birer kul olarak yaşamalıyız.

Bu vesile ile tüm İslam âleminin Mevlid Kandilini tebrik ediyor, bu mübarek gecede Yüce Allah’a açılan ellerin, yapılan dua ve yakarışların, İslam âleminin birlik, dirlik ve beraberliğine, toplumsal birlikteliğimizin güçlenmesine, insanlığın barış, huzur ve saadetine vesile olmasını yüce Rabbimden diliyorum.”

07 Kasım 2019 - Sendika


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?