Diyanet Cuma Hutbesi - 18 Ekim 2019

Diyanet İşleri Başkanlığı, 18.10.2019 tarihinde Türkiye geneli tüm camilerde okunacak olan Cuma hutbesini yayınladı mı? 18 Ekim 2019 tarihli Cuma hutbesi..

Haber albümü için resme tıklayın

CUMA HUTBESİ DEĞİŞTİ

Diyanet İşleri Başkanlığı, 18 Ekim 2019 Cuma günü Türkiye geneli tüm camilerde okunacak olan Cuma hutbesinde değişiklik yaptı. Bu hafta okunacak olan "Kul ve Kamu Hakkı" konulu Cuma hutbesini, hutbe metni sonunda bulunan linklerden PDF veya WORD olarak indirebilirsiniz.

TARİH: 18.10.2019

KUL VE KAMU HAKKI

Muhterem Müslümanlar!

Peygamber Efendimiz bir gün, ashâbına “Müflis kimdir biliyor musunuz?” diye sordu. Orada bulunanlar, “Malını mülkünü kaybetmiş, iflas etmiş kimsedir Yâ Resûlallah” diye cevap verdiler. Bunun üzerine Allah Resûlü (s.a.s) şöyle buyurdu: “Aksine gerçek müflis şu kimsedir: Kıyamet günü kıldığı namaz, tuttuğu oruç ve verdiği zekâtla gelir. Ancak dünyada iken şuna sövmüş, buna iftira atmış, ötekinin malını yemiş, berikinin kanını dökmüş, bir başkasını dövmüştür. İhlâl ettiği bu hakların karşılığı olarak onun iyiliklerinden alınıp hak sahiplerine verilir. Şayet hesabı görülmeden iyilikleri biterse, mağdur ettiği insanların günahlarından alınarak onun üzerine yüklenir, sonra da cehenneme atılır.”[1]

Kıymetli Müslümanlar!

İslam, hak ve hakikat, hukuk ve adalet dinidir. “Hak” kavramı, hem sorumluluklarımızı hem de korumamız gereken değerleri ifade eder. Hayat ve huzur kaynağımız olan vahiy, bizleri hakka sahip çıkmaya davet eder. Rabbimizin Esmâ-i Hüsnâsından biri de “el-Hak”tır. Dolayısıyla hakka riayet eden insan, aslında doğrunun ve hakikatin yani Cenâb-ı Hakk’ın emir ve rızasının yanında yerini almış olur.

Değerli Müminler!

İnsanoğlu anne karnında canlandığı andan itibaren can güvenliği ve hayat hakkına sahiptir. Rabbimiz, “Bir cana kıymaya veya yeryüzünde fesat çıkarmaya karşılık olması dışında, kim bir insanı öldürürse bütün insanları öldürmüş gibi olur. Kim de bir canı kurtarırsa bütün insanların hayatını kurtarmış gibi olur.”[2] buyurarak bu ilkeye işaret eder.

Her insanın malını ve meşru kazancını koruma hakkı vardır. Haksız yollarla mal elde eden, ticarete hile karıştırarak müşterisini aldatan ve işçisinin hakkını tam olarak ödemeyip gasp eden kişi, harama el uzatmış demektir.

İnsanın kişilik değerleri, şerefi, namusu ve inancı da dokunulmazdır. Bir başkasının değerlerine hakaret etmek, adını karalamak, yalan ve iftira ile itibarını zedelemek en önemli hak ihlalleri arasında yer alır. Hak ihlali ise kanunlarımıza göre suç, dinimize göre de büyük bir vebal ve günahtır.

Muhterem Müslümanlar!

İmanın gereği, hayatın her alanında mutedil, insaflı ve hakkaniyetli davranmaktır. Kendi haklarını koruduğu kadar çevresindekilerin de haklarını korumak, mümin olmanın şiarıdır. Kişisel menfaatleri için diğer insanların, hatta hayvanların ve tabiatın hakkını çiğneyen kimse, kısa vadede kazançlı çıktığını zannetse de aslında ziyanda ve iflastadır.

Hak duyarlılığı, en yakın aile fertlerinden başlamak üzere, her hak sahibine hakkını vermeyi gerektirir. Anne-babamızın haklarına saygı duymak, eşimizin haklarını sevgiyle ve özenle teslim etmek, çocuğumuzun haklarını şefkatle korumak hepimizin sorumluluğudur. Akrabalık ilişkilerinde, bilhassa iş ortaklığı, düğün ve miras paylaşımı gibi konularda zerre miktarı hak geçmemesi için uğraşmak hepimizin görevidir.

Aziz Müminler!

Kul hakkının, toplumun tamamına sirâyet ettiği alan ise kamu hakkıdır. Kamu hakkı, kul hakkına göre çok daha ağır sorumluluğu olan bir emanettir. Bu emanete ihanet etmek, kişiyi hem dünyada hem de ahirette hüsrana sürükler. Nitekim Yüce Rabbimiz, “Hiçbir peygamberin emanete hıyanet etmesi düşünülemez. Kim emanete, devlet malına hıyanet ederse, kıyamet günü, hainlik ettiği şeyin günahı, boynuna asılı olarak gelir. Sonra da hiçbir haksızlığa uğratılmaksızın herkese kazandığının karşılığı tastamam ödenir.”[3]  buyurmuştur. Rahmet elçisi (s.a.s) ise bu konuda ümmetini şöyle uyarmıştır: “Kimse hakkı olmayan bir karış toprağı bile almasın! Eğer alırsa, kıyamet gününde Allah yedi kat yeri onun boynuna dolar.”[4]  Bir başka hadisinde ise şöyle demiştir: “Kim bir işte görevlendirilip yaptığı işin karşılığı bir ücret alıyorsa, onun bu ücret dışında alacağı her şey emanete hıyanettir.”[5]

Değerli Müslümanlar!

Hakkaniyete dayalı ilişkilerin dünyada huzura, ahirette ise kurtuluşa vesile olduğunu unutmayalım. Özel hayatımızda her türlü kul hakkını ihlal etmekten sakınalım. Saçı bitmedik yetimin hakkını düşünerek, kamu görevini ağır bir emanet olarak kabul edelim. Zira ihlal edilen kamu hakkı, zayi edilen vakıf malı, aynı zamanda binlerce kul hakkı demektir. Her hayırlı işin sevabı olduğu gibi, her ihmal ve hatanın da kul ve kamu hakkı doğuracağını bilerek yaşayalım.

HUTBEYİ İNDİR
PDF İçin TIKLAYINIZ
WORD İçin TIKLAYINIZ


[1] Müslim, Birr, 59.
[2] Mâide, 5/32.
[3] Âl-i İmrân, 3/161.
[4] Müslim, Müsâkât, 141.
[5] Ebû Dâvûd, Harâc, Fey’ ve İmâre, 9-10.

Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü


Diyanet İşleri Başkanlığı, Türkiye geneli yaklaşık 96 bin camide okunmakta olan Cuma hutbeleri, her hafta en geç Perşembe günleri yayınlayarak 81 il ve tüm ilçe müftülüklerine göndererek okunmasını sağlıyor. Diyanet'in hazırladığı Cuma hutbeleri, gündemi yakından takip etmesi nedeniyle, haber sitelerinin de yakından takip ettiği bir husus olmakta.

18 EKİM CUMA HUTBESİ YAYINLANDI MI?

18.10.2019 tarihinde Türkiye geneli tüm camilerde okunacak olan Cuma hutbesi, henüz yayınlanmadı. Hutbenin bugün öğlenden sonra kesin olarak yayınlanması bekleniyor. Türkiye gündeminde olan " Barış Pınarı" Harekatı, geçen haftaki hutbenin konusu olmuştu. Bu hafta yayınlanacak hutbenini konusunun ne olacağı henüz belli değil.

CUMA HUTBESİ SESLENDİRMESİ

Şanlıurfa'da Diyanet personeli olarak görev yapmakta olan Ebubekir Aktaş, Diyanet İşleri Başkanlığınca yayınlananan Cuma hutbeleri, diksiyorn kurallarına riayet ederek her hafta seslendiriyor. Başarılış çalışmaları sebebiyle Diyanet camiasınca yakından takip edilen AKTAŞ'ın hutbe seslendirmelerine sitemiz üzerinden de ulaşabilirsiniz.

17 Ekim 2019 - Hutbe


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?