Din Görevlilerinden Akıncı'ya tepki

KKTC Din Görevlileri Sendikası Din Gör-Sen; "Barış Pınarı harekatıyla ilgili açıklama yapan Mustafa Akıncı'nın görüşleri, Kıbrıs halkının görüşlerini yansıtmıyor" açıklamasında bulundu.

KKTC

DİN GÖREVLİLERİ SENDİKASI

DİN GÖR-SEN– 2004

14.10.2019

Konu: Barış Pınarı Harekatıyla ilgili Açıklama

Yapan Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Dile

Getirdiği Hususlar Kıbrıs Halkının Görüşlerini Yansıtmıyor

Seçimle göreve gelen cumhurbaşkanı, seçildikten sonra tüm ülkenin cumhurbaşkanıdır. Eylem ve söylemleri sadece kendisine oy verenleri değil, hepimizi temsilen yapılmış kabul edilir. Bu nedenle toplumun ortak yaklaşımlarını, değerlerini asla göz ardı etmemelidir. Bunun aksi davranışlar, toplumun o makama saygısını ve güvenini yitirmesine, şüpheyle bakmasına yol açar, Kıbrıs Türkünün birlik ruhunu zayıflatır.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Türkiye’nin Suriye sınırında yuvalanan terör örgütlerine yönelik “ Barış Pınarı Harekatı” adıyla başlattığı operasyona yönelik yaptığı gerçeklikten uzak, talihsiz açıklama toplumumuzun büyük çoğunluğunun olduğu gibi bizlerinde vicdanını sızlatmıştır.

“1974’te biz adına Barış Harekatı desek de bu bir savaştı ve akan da kandı. Şimdi Barış Pınarı desek de akan su değil kandır” diyen Akıncı’nın bu yaklaşımını her şeyden önce Kıbrıs Türkü’nün verdiği şehitlerin hatırasına, Kıbrıs Türkü katledilmesin, özgür yaşasın diye can veren Mehmetçiğin hatırasına saygısızlıktır.

Cumhurbaşkanının yaptığı açıklama sadece bizlerde değil, Kıbrıs Türkünün haklı mücadelesine destek için o yıllarda sokaklara dökülen, ambargolara maruz kalan Anadolu insanı açısından da oldukça acıtıcı, incitici bir durum ortaya çıkarmıştır.  

Cumhurbaşkanı Akıncı açıklamasında, “Bazen sessiz kalmak söyleyecek sözünüz olmadığından değildir demektedir.” Bir bütün olarak Türk milletine yapılan saldırganlıklara ve haksızlıklara karşı, bizim sessizliğimizde söyleyecek sözümüz olmadığından değildir. Söyleyen içimizden biri olduğu için kırk düşünüp, bir söylememizdendir.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin 1974’te yaptığı Barış Harekatı’nı tarihte eşine az rastlanır haklılıkta yapılmış bir harekat olarak görüyor, Kıbrıs Türkünün adada bugünkü mevcudiyetinin temel taşı olduğuna inanıyoruz. Bu yüzden Cumhurbaşkanının basına yansıyan açıklamasında yapılan kıyaslamayı reddediyoruz.

Türk insanı bugüne kadar teröre 30 binden fazla can vermiş, yüz milyarlarca dolar bedel ödemiştir. Bu gidişatı sonlandırmak için harekete geçen Türkiye, terörün aşçıları tarafından her türlü tehditle karşılaşmıştır. Ancak geri adım atmamıştır. Bu çerçevede Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatlarını düzenleyerek geniş bir bölgeye huzur ve istikrarı getirmiştir.

Şimdi de, Barış Pınarı Harekatıyla Türkiye’nin güney sınırı boyunca yuvalanan teröristlerin inlerini başlarına yıkmaya karar vermiştir. Eminiz ki bu harekat başarıyla sonuçlandığında Suriye’de çok daha geniş bölgede barış, huzur ve istikrar daha da genişleyecektir. Terörist yuvalarının yok edilmesiyle sadece Türkiye değil, Kıbrıs, Ortadoğu ve Avrupa’da daha güvenli hale gelecektir. Bu harekât yerinden yurdundan edilen 1 milyondan fazla Suriyeliye de yeni ve çok daha konforlu bir hayat sunacaktır.

Tarihine yakışır şekilde, böylesine ulvi amaçlarla Barış Pınarı Harekatını hayata geçiren Türk Ordusunu harekat başladığı gün tebrik etmiş, dualarımızla ve tüm benliğimizle yanlarında olduğumuzu belirtmiştik. Türk Milletini, hükümetini ve onun bağrından çıkan Mehmetçiği bir kez daha tebrik ediyoruz. Dualarımızla her zaman yanlarındayız.

Allah bu kutsal yolculuklarında yar ve yardımcıları olsun!

Süleyman ÇAKIR

Din Gör-Sen Genel Başkanı

Telefon: 0533 840 21 84 Adres: Oduncu Sokak. No: 2 Hamitköy-Lefkoşa-KKTC

14 Ekim 2019 - Sendika


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?