Diyanet Cuma Hutbesi - 4 Ekim 2019

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hazırlanan "Dünya Evimiz Bize Emanettir" konulu Cuma hutbesi yayınlandı. 04.10.2019 tarihli Türkiye geneli Diyanet Cuma hutbesi..

Haber albümü için resme tıklayın

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hazırlanan "Dünya Evimiz Bize Emanettir" konulu Cuma hutbesi yayınlandı. 04.10.2019 Cuma günü Türkiye geneli tüm camilerde okunacak olan Cuma hutbesini, hutbe metninin sonundaki linklerden PDF veya WORD olarak indirebilirsiniz.

TARİH: 04.10.2019

DÜNYA EVİMİZ BİZE EMANETTİR

Muhterem Müslümanlar!

İbretle baktığımızda görürüz ki, küçük bir karıncadan, yörüngesinde akıp giden devasa gezegenlere kadar etrafımızdaki bütün varlıklar Cenâb-ı Hakk’ın eseridir. Rabbimiz, eşsiz gücü ve benzersiz sanatıyla kâinatta bin bir çeşit canlı yaratmıştır. Bunların her biri nimettir ve her nimet emanettir. Hutbeme başlarken okuduğum ayet-i kerimede, bu gerçek şöyle ifade edilmektedir: “Allah, göklerdeki ve yerdeki her şeyi kendi katından bir nimet olarak sizin hizmetinize vermiştir. Elbette bunda düşünen bir toplum için deliller vardır.”[1]

Kıymetli Müminler!

Varlığa değer biçen Allah’tır. Cenâb-ı Hak, mahlûkatı anlamsız ve boş yere yaratmamış; “Biz yeri, göğü ve arasındakileri oyun olsun diye yaratmadık.”[2] buyurmuştur. Kâinat, her zerresi ayrı bir anlam taşıyan, dengeli ve muhteşem bir bütündür. Hayat bulduğumuz bu dünyada her bir varlığın ayrı bir gayesi ve değeri vardır.

Değerli Müslümanlar!

Allah, kendi zatından uzak ve bağımsız bir evren var etmemiştir. Bütün varlıklar Allah’ı anlatır; O'nun mülküdür. Varlık âleminin kontrolü O’na aittir. Nitekim Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyrulmaktadır: “Göklerde ve yerde bulunanlar, her şeyi ondan talep eder. O, her an yaratma halindedir. O halde, Rabbinizin nimetlerinden hangisini yalanlayabilirsiniz?”[3]

Şu halde, çevremize karşı olan sorumluluğumuz, Rabbimizin eserine ve mülküne olan saygımızın gereğidir. Allah’ın koyduğu kanunlara aykırı davranarak tabiata zarar vermek ise, Cenâb-ı Hakk’a karşı sorumluluğumuzu ihmal etmek demektir.

Aziz Müminler!

Bizler, bir dağa bile muhabbet nazarıyla bakan, “Uhud bizi sever, biz de onu severiz”[4] buyuran bir Peygamberin ümmetiyiz. “Birinizin elinde bir fidan varken kıyamet kopuyor olsa bile derhâl onu diksin!”[5] buyuran Sevgili Peygamberimizi rehber ediniriz. Bütün hayvanların haklarını gözetmeleri hususunda ashabını sürekli uyaran Peygamberimizi örnek alırız.

Kıymetli Müslümanlar!

Bir taraftan tonlarca ekmeğin çöpe atıldığı diğer taraftan açlık sebebiyle birçok insanın hayatını kaybettiği acı bir çağı yaşıyoruz. Ne yazıktır ki günümüzde dünyevî hırslarının esiri olan insanoğlu, çevresiyle dostça, adil ve insaflı bir ilişki kuramadı. Bütün canlılara nefes kaynağı olan ormanları yaktı, karnımızı doyurduğumuz toprakları çölleştirdi, suya kandığımız nehirleri kirletti.

Medeniyetimizde bir ekmek kırıntısının dahi yere atılması hoş karşılanmazken tonlarca gıdanın çöpe atılmasına daha ne kadar rıza göstereceğiz? Geri dönüşüm imkânı olan atıkları, umursamaz bir tavırla çöp tenekelerine daha ne kadar hapsedeceğiz?

Oysa çevremize sevgi ve şefkatle davrandığımız ölçüde bizler de huzur ve sağlık içinde yaşayacağız. Aksi halde zarar görecek olan sadece tabiat değil, bizatihi bizler olacağız. Nitekim Kur’an-ı Kerim’de insanoğlu şöyle uyarılır: “İnsanların kendi elleriyle yapıp ettikleri yüzünden karada ve denizde düzen bozuldu; böylece Allah, hata ve yanlışlarından vazgeçsinler diye işlediklerinin bir kısmını onlara tattırıyor.”[6]

Muhterem Müminler!

Bizler, engin bir merhamet sahibi olan Allah’ın yeryüzündeki halifeleriyiz. Halife olmak, sorumluluğun adıdır; yeryüzünün efendisi değil koruyucusu olmaktır. Halife olmak, yeryüzünü Allah’ın rızasına uygun bir şekilde kullanmaktır. İfsat etmemek, zarar vermemektir.

O halde, yaratan ve yöneten Rabbimizin bizlere emaneti olan çevremize karşı duyarlı olalım. Gün gelip emanetin sahibi olan Rabbimize hesap vereceğimizi aklımızdan çıkarmayalım. Yeryüzünün sadece insanların değil bütün canlıların hayat alanı olduğunu bilerek yaşayalım.

Hutbemi bitirirken bir hususu hatırlatmak istiyorum. Önümüzdeki Pazar günü sabah namazından sonra Camiler ve Din Görevlileri Haftası münasebetiyle bütün camilerimizde siz kıymetli cemaatimizle beraber fidan dikimi gerçekleştireceğiz. Sizleri ailelerinizle birlikte bu hayırlı faaliyete katılmaya davet ediyoruz.

HUTBEYİ İNDİR
PDF İçin TIKLAYINIZ
Word İçin TIKLAYINIZ


[1] Câsiye, 45/13.
[2] Enbiyâ 21/16.
[3] Rahmân 55/29,30.
[4] Buhârî, Meğazi, 82.
[5] İbn Hanbel, III, 184.
[6] Rûm, 30/41.

Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü


Diyanet İşleri Başkanlığı, Türkiye geneli tüm cami ve mescitlerde okunacak olan Cuma hutbelerini haftanın genelde Perşmebe bazen de Çarşamba günleri yayınlayarak 81 il ve tüm ilçe müftülüklerine gönderiliyor. Diyanet tarafından hazırlanan Cuma hutbeleri, yurdun dört bir yanında görev yapan din görevlilerince yaklaşık 92 bin camide irad ediliyor.

4 EKİM 2019 CUMA HUTBESİ 

04.10.2019 Cuma günü Türkiye geneli tüm cami mescitlerde okunacak olan Cuma hutbesi, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayınlandığı anda sitemiz üzerinden sizlerle paylaşılacaktır. Cuma hutbelerine sitemizin "Cuma Hutbesi" kategorisi üzerinden ulaşabilirsiniz. 

SESLİ CUMA HUTBESİ HİZMETİ 

Şanlıurfa'da Diyanet personeli olarak görev yapan Ebubekir Aktaş, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hazırlanan Cuma hutbelerini diksiyon kurallarına riayet ederek başarılı bir şekilde seslendirerek din görevlilerinin hizmetine sunuyor. Yapılan bu başarılı seslendirme çalışmasına sitemizde her hafta yer veriyoruz. Hutbe seslendirmelerine sitemizin "Video Hutbe" kategorisinden ulaşabilirsiniz.

03 Ekim 2019 - Hutbe


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?