Camiler ve Din Görevlileri Haftası kutlu olsun

Camiler ve Din Görevlileri Haftası nedeniyle basın açıklaması yapan Diyanet Bir-Sen Genel Başkanı Hasan Türüt, "Maneviyat iklimini canlandıran din görevlileri, Müslümanların morallerini yüksek tutan kimselerdir" dedi.

CAMİLER VE DİN GÖREVLİLERİ HAFTASI KUTLU OLSUN

Diyanet İşleri Başkanlığı’nca her yıl Ekim ayının ilk haftası Camiler ve Din Görevlileri Haftası olarak kutlanıyor. 1-7 Ekim tarihleri arasında kutlanacak olan Camiler ve Din görevlileri Haftası’nın bu yıl ki teması “Camii ve Hayat” olarak belirlendi.

Hafta nedeniyle basın açıklaması yapan Diyanet Bir-Sen Genel Başkanı Hasan Türüt, camilerin sadece ibadethane olmadığını, Müslümanların tanıştığı, konuştuğu, fikir alışverişinde bulunduğu mekânlar olarak, Müslümanların birbirlerine karşı sevgi, saygı, hoşgörü ve yardımlaşma duygularının gelişmesine katkı sağlayan ve çeşitli kültürlerden insanları buluşturan hayatın kendisi olduğuna vurgu yaparak şunları söyledi:

“1-7 Ekim tarihleri arasında kutlamaya başlayacağımız Camiler ve Din Görevlileri Haftası’nın bu seneki temasının “Cami ve Hayat” olarak belirlenmesi anlamlıdır. Zira insan hayatı camilerde buluşmaktadır. Sloganın “Cami hayatın içinde, hayat caminin içinde” olması bu anlamı yüklenmektedir. Bu itibarla öncelikle camilerin sadece ibadethane olarak değil, aynı zaman da insani değerlerin, camilerin manevi iklimiyle canlanmasını sağlayan mekanlar olarak değerlendirilmesi ve bu anlamı itibariyle hafta boyunca çocuklarımıza ve gençlerimize öğretilmesi gerekir.

Cami ve mescitlerimizde, din görevlilerinin önderliğinde vaaz irşat edilir. Müslümanlar bilgilendirilir. Din konusunda, şüphesiz en doğru en samimi, sıcak ve direk ilişkiler kurularak bilgi edinilen mekânlar, camii ve mescitlerimizdir. İslam ahlakının en güzel yer bulduğu, hatta milli birlik ve bütünlüğümüzün sağlanmasında en büyük etken olan mekânlarımızdır. Müslümanları coşturan, birbirlerine karşı yumuşak huylu ve mütevazı davranışların sergilendiği, kimi zaman cömertliğin takdirle izlendiği mekânlarımızdır. Maneviyatımızın huzurevi olan bu mekânların anlamı ve önemi üzerine yapılacak her türlü faaliyetler, Allah’ın nazarında mükâfatını bulacaktır.

Aynı zamanda mabetlerimiz, birer ilim ve irfan yuvasıdır. Bu kapılardan içeri giren Müslüman, huzur ve saadete erer. Ömrünün sonuna kadar emniyette olur. Hayatının her anı asayiş içinde geçer. Huzursuz olmaz, burkulmaz, incinmez, üzülmez.

Yaratıcı ile buluşma mekânı olarak mabetlerimizin anlamı ve önemi Müslümanlar için farklıdır. Toplum hayatını şekillendiren din görevlileri, birlik ve beraberliğin tesis edilmesinde, Müslümanların eğitilmesinde, İslam dininin tanıtılmasında çok etkin ve önemli bir rol oynarlar. Kurtuluş kapısı olarak mabetlerimizi Müslümanların yüzlerine gül yüzleriyle açan insanlardır. Din olgusunu canlı tutan din görevlilerimiz, camii ve mescitlerinde birleştirici, sevindirici, maneviyat iklimini canlandıran, Müslümanların morallerini yüksek tutan kimselerdir.

Din Görevlileri ve Camiler haftasının kutlandığı bu günlerde, diyanet camiasında görev yapan bütün din görevlilerinin huzuru, refahı ve mutluluğunun ileri derecede sağlanması, işe motivasyonunun, işi ve işyeriyle ilgili kaygılarının giderilmesi beklentilerimiz arasındadır. Bu vesile ile Camiler ve Din Görevlileri Haftasının din görevlilerine, ülkemiz ve milletimiz için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.”

02 Ekim 2019 - Sendika


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?