Cami denilince akla gelen kişi din görevlisidir

Camiler ve Din Görevlileri Haftası dolayısıyla yazılı bir mesaj yayınlayan Sinop İl Müftüsü Ali Hayri Çelik, "Cami Denilince Akla Gelen Kişi Din Görevlisidir" dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığımız, 1986 yılından itibaren 1-7 Ekim tarihleri arasını kapsayan Ekim ayının ilk haftasını “ Camiler Haftası” olarak kutlarken, aslında camilerin din görevlilerinden ayrı düşünülemeyeceği gerçeğinden yola çıkarak 2003 yılından itibaren bu haftayı “Camiler ve Din Görevlileri Haftası” adıyla kutlamaya başlamıştır. Nitekim “cami” denilince akla ilk gelen kişi “din görevlisi” olmaktadır.

Bilindiği gibi camiler tarih boyunca İslam toplumunun beşiği olmuş ve içerisinde nice nesiller din görevlilerinin fedakârane gayretleriyle yetişmiştir. Müslümanlar camilerden uzaklaştığı dönemlerde her zaman maddi ve manevi sıkıntılara maruz kalmışlar ve bir din görevlisinin rehberliğinde hayatın kalbi olan camilerde birleştikleri dönemlerde ise huzur, birlik ve beraberliğe kavuşmuşlardır. Bu bağlamda Camiler ve Din Görevlileri Haftası münasebetiyle her yıl farklı bir temayı ön plana çıkaran Diyanet İşleri Başkanlığımız bu yıl "Cami ve Hayat" temasını belirlemiştir. Bu konu çerçevesinde bir hafta boyunca yapacağımız çeşitli etkinliklerle camilerimizin ve din görevlilerimizin hayatımıza kattığı anlam ve değerleri toplumumuzla paylaşmaya çalışacağız.

Camiler sadece belli vakitlerde ziyaret edilen ve cenazelerin kaldırıldığı mekânlar olmanın ötesinde toplumun nefes aldığı, manen beslendiği, hayata anlam katan huzur merkezleridir. İlk mescit ve insanlığın ilk evi olan Kâbe, Kuran’da insanlar için güvenlik kaynağı ve kıyam mekânları olarak ifade edilmiştir. Dolayısıyla camilerin topluma hayat veren, cemiyetlerin dirilişine ve ayağa kalkışına kaynaklık edebilecek bir niteliğe sahip olduğunu ifade etmek gerekir.

Din görevlisi ise; namaz kıldırma memurluğunun çok ötesinde “cami merkezli bir hayat” için insanlara hikmetle dokunabilen, dünya ve ahret mutluluklarını kazanabilmeleri için gece gündüz çaba sarf eden Peygamber varisleridir. Huzursuz ve mutsuz gönüller için manevi destek veren bir umut ışığıdır. Öksüz, yetim, kimsesiz ve haksızlığa uğramış kişiler için emin ve güvenilir bir dayanak ve sığınaktır. Acımasız, katı kalpli suçlular için ıslah edici bir mürebbidir. Kin ve nefretle dolu kalplere sevgi aşılayan bir gönül doktorudur. Her türlü günah kirine bulaşmış kimselere pişmanlık ve tövbe kapılarını gösteren bir yol göstericidir. Toplumun ahlâkî değerlerini koruyan ve toplumsal yozlaşma ve kötürümleşmeye karşı yardımlaşma, dayanışma, birlik beraberlik ve kardeşlik duygularını pekiştiren hasbî bir lider ve rol modeldir.

Bu vesileyle Camiler ve Din Görevlileri Haftasının ülkemize, milletimize ve tüm İslam âlemine hayırlar getirmesini, camilerimizin layık olduğu cemaate ve din görevlilerimizin de hak ettikleri değere kavuşmalarına vesile olmasını Yüce Rabbimden niyaz ediyorum.

01 Ekim 2019 Sinop- Müftülük


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?