İslami STK'lar birlikte hareket etmeli!

Asya-Afrika İşbirliği Meclis Başkanı ve Türkiye Temsilcisi Gazze’li Üstat Münir SAİD, "İslami STK’ların birlikte hareket etmesi gerekir" dedi.

Münir SAİD: "İslami STK’ların birlikte hareket etmesi gerekir" dedi.

Asya-Afrika İşbirliği Meclis Başkanı ve Türkiye Temsilcisi Gazze’li Üstat Münir SAİD, Diyarbakır AYDER’de bir grup Sivil Toplum Kuruluşlarıyla bir araya gerek STK’ların birlikte hareket etmelerinin faydaları ve gerekliliği üzerinde bir konuşma yaptı, Ümmetin vahdet eksikliği konusunda yaşanan sıkıntıları dile getirdi.

TÜRKİYE’DE SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI RAHAT ÇALIŞIYOR

Münir SAİD:”Türkiye’de Sivil Toplum Kuruluşları rahat çalışabiliyor. Sizi bir arada görmek de beni fevkalade memnun etti.

Tabi bu çalışma fırsatı Müslümanlara bir mesuliyet getiriyor, ciddi bir çalışma yapmadığımız zaman da mesuliyetimiz ağır olur.

Maalesef bu durumda İslam ülkeleri arasında birliktelik olmadığı gibi STK’larımız da keyfi hareket ediyorlar. Halbuki STK’ların bir araya gelip ortak eylem planlarını yürütüp, toplumu maddi, manevi kalkındırmaları lazım.

Her STK’nın kendine özgü meziyetleri var, ama parça parça oldukça yararlı çalışmalar yapmaları hayli zor, bir araya geldikleri zaman daha büyük işler yapabilirler.

KUDÜS MESELESİ ÜMMETİN BİRLİĞİNİ SAĞLIYOR

İkinci bir mevzu Kudüs meselesi konusunda sizinle bir şeyler paylaşmak istiyorum. Şu anda Kudüs ümmeti bir araya getiren bir değerdir. Mesela geçen sene burada Salahaddin-i Eyyubi hakkında bir çalışma yapıldı, bu tür çalışmalar çok faydalıdır.

Malum Hilafet olduğu zaman ümmette bir birliktelik vardı, ama şu anda Hilafet yok, Fakat Kudüs meselesi ümmeti bir araya getirebiliyor.Bu konuda herkesin sahip olduğu potansiyelinden faydalanmak lazım.

İSLAM ÜLKELERİNİN BİRLİKTE HAREKET ETMESİ LAZIM

Devletler bazında da bu tür çalışma yapılabilmelidir, Afrika ülkeleri gibi imkanları kısıtlı İslam ülkeleri olduğu gibi, Türkiye, Malezya gibi ülkelerin de imkanları daha elverişlidir, bu ülkeler arasında da bir dayanışma ve birliktelik lazımdır ve biz bu vahdeti oluşturmak için çalışıyoruz.” Dedi.

İnşaat mühendisi ve İş adamı Üstat SAİD konuşmasına şöyle devam etti; “Bununla birlikte her ülkenin İslam birliğine verebileceği bir değeri vardır.

MÜSLÜMAN İŞ ADAMLARINI BİR ARAYA GETİEREREK, TANIŞTIRIYORUZ

Biz Meclis olarak Müslüman iş adamlarını, Sivil Toplum Kuruluşlarını bir araya getirerek, tanışmaları sağlıyoruz, bu birlikteliğin esasına bir tuğla da biz koyuyoruz. Size de acizane tavsiyem bu birlikteliği her geçen gün güçlendirmenizdir.

Diyarbakır’da bulunmamdan sizinle bir arada olmamadan memnun kaldım. vahdet konusunda daima bir adım ileri şiarıyla diyor sizi Allah’ın selamı ile selamlıyorum dedi.

Daha sonra soru cevap faslına geçildi.

23 Eylül 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?