Süresiz nafakaya neşter vurulacak!

Farklı sebeplerle boşanmak zorunda kalan erkekleri, hayat boyu abluka altına alan, deyim yerindeyse hayatlarını zindana çeviren "Süresiz Nafaka" yeni yasama döneminde tarih olacak.

Her erkek ve kadının hayalidir, mutlu bir yuva sahibi olmak. Sözdü, nişandı derken muhteşem bir düğünle dünya evine girilir. Dünya evi dediğimize bakmayın, ailede mutluluğu yakalaynların sadece dünyaları değil ahiretleri de mamur olur.

Ancak mutlu başlayan her evlilik, beklenildiği gibi mutlu devam etmez. Farklı sebeplerle, ayrılık kaçınılmaz olabilmektedir. Eski dönemlerde parmakla gösterilecek kadar az olan ayrılıklara, şimdi adım başı rastlamak mümkün. Eski dönemlerde, belki de hiç görüşmeden görücü usulu yapılan evlilikler devam ederken, teknolojik gelişmeler sayesinde her anından haberdar olunan kişiler, neden mutluluk getirmiyor?

Bunun sosyolojik veya psikolojik bir çok açıklaması olabilir belki ama bunu yazmak uzmanların görevi. Kamuoyu tarafından bilinen faktörlere değinerek konuya devam edelim. Son yıllarda aile politikasında atılan yanlış adımlar, sürecin bu hale gelmesinde en baş aktör. Kadınları koruyalım adı altında çıkarılan ve kabul edilen bazı Avrupa menşeli kanunlar, aile kurumunu yok olma noktasına getirdi. 

KADININ BEYANI ESASTIR

"Kadının Beyanı Esastır" düsturu üzerinden yürütülen yargı kararları, konuşularak aşılacak sorunları dahi çözülemeyecek hale getirmektedir. Haklı çıkmak gayesi ile başvurulan yalan ifadeler sebebiyle ciddi mağduriyet yaşayan erkeklerin azılı düşmanı haline gelen kadınlar, içine girdikleri yalan sarmalından çıkmayı başaramadığı için çok hazin sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Beyan esaslı değil, delil ve şahit esaslı yargı kararları verilmediği sürece bu sorun çözülemeyecektir.

NAFAKAYA SÜRE SINIRI GELECEK!

Boşandığı eşinden bir ömür nafaka almak, bir kadını özgür kılmadığı gibi, daha sonra iki taraf arasında oluşacak kalıcı düşmanlığın da başlamasına sebep oluyor. Ödediği nafaka sebebiyle ikinci yuva kuramayan ve ödeyemediği nafaka sebebiyle hapis yatan erkekler, buna sebep olan kadına karşı iyi niyet beslemiyor. Konuyla ilgili yetkili birimlerce somut adımların atılması artık kaçınılmaz oldu. 

Aile ve Adalet Bakanlığı tarafından yürütülmekte olan nafaka düzenlemesi, geçtiğimiz yasama dönemine yetişmediği için bu dönemin öncelikli maddeleri arasına alındı. Nafayaka 3 ile 5 yıl arasında süre sınırı getirilmesini kapsayan düzenlemenin yeni yasama döneminde TBMM'ye getirilerek yasalaşması planlanıyor. 

Kaynak: Mihrap Haber 

03 Eylül 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?