Keşmir'de Müslümanların yaşamı zorlaşıyor!

Diyanet Bir-Sen Genel Başkanı Hasan Türüt, Keşmir’e özel statü tanıyan anayasa maddesinin iptal edilmesiyle Müslümanların sosyal yaşamlarının zora sokulduğunu söyleyerek basın açıklaması yaptı.

Yüzde 90’ı Müslüman olan Keşmir’de, yaşanan sorunların çözülmesi ve Müslümanların sıkıntılarının giderilebilmesi amacıyla Türkiye’nin arabuluculuğunun şart olduğunu belirten Diyanet Bir-Sen Genel Başkanı Hasan Türüt, Keşmir’e özel statü tanıyan anayasa maddesinin iptal edilmesiyle Müslümanların sosyal yaşamlarının zora sokulduğunu söyleyerek basın açıklaması yaptı.

Hasan Türüt’ün basın açıklaması şöyle:

“Hindistan, Keşmir’in demografik yapısını ve kimliğini korumak için Anayasa’ya 370. Maddeyi ekledi. Yasa, Keşmir’de yabancıların mülk edinmesini ve eyalet hükümetinde iş sahibi olmalarını engelliyordu. Bugüne kadar otonom bir bölgeye sahip olan Keşmir, Eyalet Meclisi, iletişim, savunma, finans ve dış ilişkiler dışında kendi yasalarını yapabiliyordu. 5 Ağustos’ta iptal edilen özel statü hakkı nedeniyle artık kendi yasalarını çıkaramayacak.

Güney Asya Bölgesinde yer alan Keşmir, Pakistan, Hindistan ve Çin’in arasında bulunuyor. 1947’de bölünmesinin ardından Hindistan ve Pakistan arasındaki anlaşmazlığa konu olmuş ve bu anlaşmazlık bu bölge de yaşayan Müslümanlar için hayatı zorlaştırmıştır.

Hatırlanacağı gibi, İngiliz sömürgesinden kurtularak bağımsızlığını ilan eden Pakistan ve Hindistan arasında sorun oluşturan Keşmir, iki ülkenin de kendi topraklarından sayması nedeniyle burada yaşayan Müslümanların yaşamlarını zora sokmuştur. Pakistan’a katılmak isteyen Keşmir, dönemin prensinin Hindistan ile birleşme kararı vermesiyle iki ülke arasında sorun olmuştur. O dönem bu karara karşı çıkan Müslümanlara karşı Hindistan’ın askeri birlik göndermesi üzerine Pakistan’da asker göndermiş ve taraflar 1947, 1965 ve 1999 yıllarında savaşmışlar ve pek çok Müslümanın ölümüne neden olmuşlardır.

Halen bölge de insan hakları ihlal ediliyor. 5 Ağustos’tan bu yana Müslümanların sosyal hayatlarına kısıtlama getiriliyor. İnternet ve cep telefonu ve sabit telefon bağlantısı kesik. Müslümanların dini özgürlükleri kısıtlanıyor. Gerilim devam ederken bölge de yoğun güvenlik önlemleri alınarak Müslümanlar taciz ediliyor. Hindistan, Keşmir’de halkın normal hayatına devam ettiğini bildirerek dünyaya yalan söylüyor. Hâlbuki bölge de barikatların kurulduğu ve özellikle Müslümanların günlük yaşantılarına getirilen kısıtlamalar nedeniyle yaşamlarının zorlaştığı uluslararası basın da belirtiliyor. Müslümanlar gözaltına alınıyor ve güvenlik güçleri özellikle Müslümanlara karşı orantısız güç kullanıyor.

Anayasa da özel statünün kaldırılması Keşmir halkı tarafından desteklenmiyor. Bu durumun ve o bölge de yaşayan Müslümanların içinde bulunduğu zor koşullar da göz önüne alınarak dünya Müslümanlarının umudu olan Türkiye’nin kalıcı bir çözüm için harekete geçmesini bekliyoruz. Keşmir sorunu ancak müzakere ile çözülebilir. Zira sorunun çözümü için Kızıl Çin’den yardım beklenemez. Çin’in Türkistan’da Müslümanlara yaptığı zulmü hepimiz biliyoruz. Bu sorun iki şekilde çözülebilir. %90’ı Müslüman olan Keşmir ya Pakistan’a katılır ya da özel statü tanınarak kendi meclisini kurmasına ve kendi yasalarını çıkarmasına izin verilir. Müslümanların içinde bulunduğu zorlu koşulların aşılması için Türkiye’nin bir an önce devreye girmesini bekliyoruz.”

26 Ağustos 2019 - Sendika


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?