Memurun kaderi Hakem Kurulu'nun elinde

Toplu Sözleşme görüşmelerinin uzlaşmayla sonuçlanmaması üzerine bir açıklama yapan Anadolu Sağlık Sen Genel Başkanı Necip Taşkın, memur ve emeklinin kaderinin Hakem Kurulu’nun eline kaldığını söyledi.

MEMUR VE EMEKLİNİN KADERİ HAKEM KURULU’NUN ELİNDE..

Toplu Sözleşme görüşmelerinin uzlaşmayla sonuçlanmaması üzerine bir açıklama yapan Anadolu Sağlık Sen Genel Başkanı Necip Taşkın, memur ve emeklinin kaderinin Hakem Kurulu’nun eline kaldığını söyledi.

Çoğunluğunu atanmışların oluşturduğu Hakem Kurulu’nun memur ve emeklinin lehine karar vermelerinin zor olduğunu belirten Necip Taşkın, açıklamasında şunları söyledi:

“2020-2021 yıllarını kapsayan V. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinden beklenen sonuç çıkmadı. Hükümet, memur ve emekliye bekledikleri teklifi getirmediği gibi çözülmesi umulan sorunlar da hiç gündeme gelmedi. Hükümetin, mevcut ekonomik durumu hiç dikkate almadığı, memur ve emeklinin durumunu düzeltecek bir teklif yapmadığı görülmektedir. Bu şartlar altında kamu çalışanlarının hem iş hem de sosyal yaşamlarının daha da zorlaşacağı anlaşılmaktadır. Hükümetin, TÜİK’in enflasyon verilerini ve gelecek yıllar enflasyon tahminlerini bile dikkate almadığı görülmüştür. Kamu işvereninin bu yaklaşımı iyi niyetten uzaktır. Bu yaklaşım sorun çözmekten ve kamu çalışanları ve emeklilerin insanca yaşayabilmesini sağlayacak geliri sağlamaktan çok uzaktır. Zira enflasyon artmakta, iğneden ipliği kadar her şeye zam yapılırken memur ve emeklinin yaşama koşullarının iyileştirilmemesi için feragatte bulunmaktan çekinen hükümetin tavrı anlaşılamamaktadır. Her zaman olduğu gibi yine kamu çalışanları ve emeklilerinin feragatte bulunmaları beklenmektedir. Bunun kabul edilmesi beklenemez.

Kamu çalışanları ve emeklilerin beklentileri karşılanamıyorsa ve hükümet kendi inisiyatifini kullanmak istiyorsa toplu sözleşme görüşmelerine gerek yok! Özellikle sağlık çalışanlarının beklentileri ve verilen sözler hava da kaldı. Aile ve çocuk yardımı, döner sermayenin emekliliğe yansıtılması, 3600 ek gösterge, fazla çalışma ücreti, vergi diliminin sabitlenmesi, sözleşmelilere kadro verilmesi, yardımcı hizmetli konusu, kamu çalışanlarına bayram ikramiyesi vb. konuların gündeme gelmemesi ve yetkili sendika tarafından da bu konuların görüşülmesi için ısrar edilmemesi, kamu çalışanları ile emeklinin haklarının toplu sözleşme masasında bırakılacağının anlaşıldığını göstermektedir.

Daha önce de ifade ettiğimiz gibi, Toplu Sözleşme görüşmeleri, kamu çalışanlarının sorunlarının çözüleceği, beklentilerinin karşılanacağı bir görüşmedir. Burada yapılan görüşmeler de ciddiyet beklenir. Beklentilerin karşılanması ve çalışanların huzuru, mutluluğu, refahı ve geleceğine güvenle bakabilmesi için gerekli adımların atılması beklenir. Bu adımların atılarak beklentilerin karşılanması sağlanamıyor ve müzakere yapılamıyorsa, yetkili sendika olarak bu beklentilerin müzakere edilmesi sağlanamıyorsa ve hükümetin, sendika temsilcilerine “memur” gözüyle bakıp dayatma da bulunuluyorsa bunun ismi toplu sözleşme olamaz. Tarihte böyle bir örneği bulunmayan bu görüşmenin kamu çalışanları ve emeklileri için hiçbir anlamı da olamaz. Kamu çalışanlarının ve emeklilerinin beklentileri karşılanamıyor, huzuru, mutluluğu ve refahı sağlanamıyor ve geleceğine ümit ve güvenle bakması sağlanamıyorsa yetkili sendikanın sorgulanması şarttır.

Her zaman söylediğimiz gibi tekrar ediyorum: Sendikanı sorgula, geleceğini karatma.”

26 Ağustos 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?