Diyanet 20 milyon sofraya kurban ulaştırdı

Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) 2019 yılı vekaletle kurban organizasyonuyla 20 milyon Müslümanın sofrasına milletimizin emanet ettiği kurban hisselerini ulaştırdı.

Mekke'de bulunan Türk basın mensuplarıyla bir araya gelen Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, 80 bin Türk hacı adayının Arafat Vakfesini tamamladığını ve vekalet yoluyla kendilerine emanet edilen kurban hisselerini 20 milyon Müslüman sofrasına ulaştırdıklarını ifade etti.

Mekke'de basın mensuplarıyla bayramlaşan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, milletimizin ve tüm İslam aleminin bayramını tekrik ederek şu açıklamada bulundu;

Başkan Erbaş, "Olumsuzluk yaşamadan 80 bin Türk hacı adayımız Arafat Vakfesini tamamladı. Hacı olmak Allah'ın insana bahşettiği en büyük lütuflardan birisidir. Ancak unutulmamalıdır ki, hacı olmak aynı zaman da büyük bir sorumluluğu da beraberinde getirmektedir. Dolayısıyla hacı olan kardeşlerimiz buradan edindikleri güzellikleri, hissettikleri manevi duyguları mahafaza edecekler, bulundukları her yerde hacı olarak örnek davranışlar sergileyeceklertir. Sadece iyi olmak veya iyiliği yapmakla yetinmeyecek, iyiliğin hakim olması için gayret göstereceklerdir. Hac ibadetini yerine getiren tüm kardeşlerimiz sadece kötülükten uzak kalmakla yetinmeyecek, kötülükle mücadele edecektir" diye konuştu.

Türk hacılara önemli tavsiyelerde bulunan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş konuşmasına şöyle devam etti:

"Buradan hacılarımıza sesleniyorum ve diyorum ki; Bu kutsal mekanlarda kalbinize nakşettiğimiz tevhit akidesini, güzel ahlâkı, heyecanı asla zedelemeyin, zayıflatmayın. Buradan aldığımız manevi hazzı daha da güçlendirerek muhafaza edelim. Ailemiz başta olmak üzere, komşu, akrama ve dostlarımıza getireceğimiz en büyük hediye, buradan götüreceğimiz güzel ahlak, sevgi, şefkat ve muhabbettir."

28 Türk hacı adayı vefat etti

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, 2019 yılı hac organizasyonu kapsamında 28 Türk hacı adayının hayatını kaybettiği bilgisini vererek, vefat eden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yakınlarına ve Türk milletine başsağlığı dileklerinde bulundu.

Başkan Erbaş, "Bayramlar Allah tealanın biz kullarına sevinç ve mutluluk kaynağı olarak armağan ettiği önemli zamanlardır. Bayramlar bizleri fıtramızla buluşturmakta, sevgi ve kardeşlik bağlarımızı güçlü hale getirmektedir. Bayramlar, birlik, beraberlik, paylaşma, dayanışma ve rahmet günleridir. Bu sebeple böyle mübarek zamanları fırsat bilerek ailemiz, akrabalarımız ve yakınlarımızla hemhal olmalı, sevgiye ve merhamete muhtaç yetimleri, garipleri, hastaları, yaşlı ve kimsesizleri sevindirmeliyiz" ifadelerini kullandı.

Akraba ve komşuları ziyaret edelim

Başkan Erbaş, "Bayramları akrabalarımızı ziyaret ederek ve konşulularla ziyaretleşerek geçirirsek, bu mübarek zamanların ruhuna daha uygun hareket etmiş oluruz. Eş dost ziyaretleri bizler için çok önemli. Zaman zaman çocukluğumuzdaki bayramları özlediğimizi ifade ederiz. Pek neden? Çünkü eski yıllarda daha çok akraba ve komşu ziyaretleri olur, onlarla bir araya gelirdik. O yıllarda tatil mefhumu bugünkü kadar gelişmemişti. Şimdi üzelerek ifade etmek isterim ki, bayramlarımızı akraba ve eş dost ziyaretlerini bir kenara bırakarak deniz kenarlarında, yaylalarda ya da başka yerlerde tatil yaparak geçirmeyi planlayan bazı kardeşlerimiz var. Bunun yerine tatili ve ziyaretleri bir arada yaparak bayramı geçirirsek bayramın anlamına daha uygun şekilde hareket etmiş oluruz. Bayramları hep beraber sevince dönüştürürsek hakiki manada bayramı yaşamış oluruz. Özetle diyebiliriz ki, bayramın neşesini çoğaltmalı ve her gittimiz yere taşımalıyız" diyerek sözlerini tamamladı.

13 Ağustos 2019 - Diyanet


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?