Hasan Türüt'ten Kurban Bayramı mesajı

1-14 Ağustos 2019 tarihleri arasında kutlanacak olan Kurban Bayramı münasebetiyle yazılı bir mesaj yayınlayan Diyanet Bir-Sen Genel Başkanı Hasan Türüt, "Bu Bayram da, Tüm Müslümanlar Birbirine Kucak Açmalıdır" ifadelerini kullandı.

BU BAYRAM DA, TÜM MÜSLÜMANLAR BİRBİRİNE KUCAK AÇMALIDIR

Kurban Bayramının 11-14 Ağustos 2019 tarihleri arasında, tüm Müslümanlar tarafından şevk ve heyecanla kutlanacak olması nedeniyle bir basın açıklaması yapan Diyanet Bir-Sen Genel Başkanı Hasan Türüt, dini bayramların Müslümanlar arasında yardımlaşma ve dayanışma duygularını canlandırdığını belirterek şunları söyledi:

Kurban Bayramı, Peygamber Efendimiz aleyhisselatû vesselem’in de buyurduğu gibi, akrabaların, komşuların, yaşlı, hasta, kimsesiz ve yoksulların ziyaret edilerek sevindirilecekleri bir bayramdır.

Bu bayram da, Müslümanların gönlü coşmalı, sevinç, mutluluk ve huzur içinde tüm kardeşlerine kucak açarak, kin, nefret, kıskançlık ve hasetlik gibi kötü duygulardan arınmalı ve kurban coşkusunu hep birlikte yaşamalıdır. Bu bayram; dili, rengi ne olursa olsun Müslümanların aynı duygu ve ruh ile birbirlerine kardeşçe duygular içinde sarılmalarının vaktidir.

Özellikle dini bayramlar Müslümanların düşünmeleri için fırsattır! Bir Müslüman olarak yaşadıklarının ve yaptıklarının muhasebesini yaparak kendini sorgulamak için anlamlı bir gündür. Bu anlamlı günde kilometrelerce uzaktaki ayrı dil ve farklı renkteki kardeşiyle aynı duyguları yaşayarak bütünleşmek ümmet bilincinden başka bir şey değildir. Birleştirici, bütünleştirici ve yakınlaştırıcı olan Kurban Bayramı’nın bu özellikleri, Peygamber Efendimizin de işaret ettiği “Müslümanlar kardeştir” sözüyle bütünlük sağlar.

Arafe günü Arafat’a çıkacak olan Müslümanlar burada Hacı olmanın hazzını yaşayacaklar. Çünkü Resul-ü Ekrem Efendimiz, “Hac, Arafat’tır” demiştir. Çeşitli coğrafyadan gelen Müslümanların birbirleriyle tanışmaları, kaynaşmaları ve Allah’tan af ve mağfiret dilemeleri, hiç şüphesiz ki, Arafat’ın anlam ve önemini ortaya koyar. Bu nedenle Kurban Bayramı coşkusu ile bütün Müslümanlar rengine ve diline bakmadan kardeşçe duygularla birbirlerini selamlayacaklar. Arafe günü Arafat’a çıkan Müslümanlar, kariyeri, makamı ve mevkisi ne olursa olsun aynı kıyafetlerle, Allah’ın huzurunda eşit olduklarını bilecek ve anlayacaklardır.

Kurban, Allah’a teslimiyetin bir işaretidir. Allah’a ruhuyla teslim olan Müslüman, şüphesiz O’nun emirlerinden sapamaz. Allah’a teslimiyetin ruhumuzu ve aynı zamanda bedenimizi her türlü fenalıktan kurtaracağını unutmayalım. Bu çerçevede kavgadan, kargaşadan, şiddetten kaçacağımızın bilincinde olmalıyız. Bu bilinç içindeki Müslümanlar birbirlerine düşman olamazlar. Birbirinin canını acıtamaz, kanını akıtamazlar. Fitneden kaçar. Müslümanları birbirinden ayırarak huzursuzluğa, anarşiye ve felaketlere neden olacak her türlü ayrımcılıktan uzak durur. Kendini bu tür fitnelerden korur. Bu nedenle kurbanın anlam ve önemi Müslümanların kendisine gelmesi, aklını başına toplaması için manevi bir araçtır.

Bu vesileyle bir Kurban Bayramını daha idrak edecek olmanın mutluluğunu ve hazzını yaşıyoruz. Yurt içinde ve yurt dışındaki Müslümanların Kurban Bayramını kutluyorum. Ülkemize ve bütün dünya da yaşayan Müslümanlara ve tüm insanlığa barış ve huzur getirmesini, bütün insanlığın mutluluğuna vesile olmasını Yüce Allah’tan temenni ediyorum.”

10 Ağustos 2019 - Sendika


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?