Sınavsız İlitam puanları nasıl hesaplanıyor?

Sınavsız İlitam puan hesaplamada takip edilen yöntem nedir? Sınavsız İlitam yerleştirme puanları nasıl hesap ediliyor? Sınavsız İlitam yerleştirmelerinde diploma notu hesaplaması nasıl yapılıyor? Sınavsız İlitam puan hesaplama hususunda merak edilen her şey haberimizde.

Sınavsız İlitam yerleştirme puanları nasıl hesaplanıyor?

Sınavsız İlitam tercih işlemlerinin ardından Yükseköğretim Kurulu (YÖ) tarafında yerleştirme sonuçları açıklandı. Konuyla ilgili sitemizde yapılan haberler, binlerce kişi tarafından takip edilirken, bizlere gerek mail ve gerekse telefon üzerinden ulaşan ziyaretçiler, Sınavsız İlitam yerleştirmleri puanlarının nasıl hesaplandığı sordu. Bu nedenle konuya biraz olsun açıklık getirmekte fayda var.

Sınavsız İlitam Puan Hesaplama

Sınavsız İlitam başvuru ve tercihlerin yapılması aşamasında, adayların yerleştirme işlemlerine esas olacak önlisans mezuniyet tarihi, mezuniyet alanı ve mezuniyet not ortalamaları YÖKSİS veri tabanından otomatik olarak çekilmektedir.

Mezuniyet bilgilerinde hata olanlar, başvuru ve tercih süresi içerisinde mutlaka mezun oldukları okula başvurarak bu bilgilerinin düzeltilmesini sağlamaları gerekmektedir.

Sınavsız İlitam programlarına yerleştirme işlemlerinde izlenen yöntem şudur; İki yıllık önlisans mezunu olan adaylar, 4'lük, 5'lik veya yüzlük sistem üzerinden mezun olmaktadırlar. Yüzlük sistemden mezun olanların not ortamalarının 2 katı alınarak elde edilen puan ile yerleştirme işlemleri yapılmaktadır.

Örnek: 100'lük sistemde not ortalması 73 olan bir kişinin Sınavsız İlitam yerleştirme puanı 73x2=146 olacaktır. 4'lük veya 5'lik sistem üzerinden mezun olanların not ortalaması ise, Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenen 4'lük veya 5'lik sistemdeki notların 100'lük sistemdeki karşılığının 2 katı alınarak yapılmaktadır. Örnek verecek olursak; 4'lük sistemde 2.92 not ortalaması ile mezun olan birinin 100'lük sistemdeki not ortalamasının karşılığı 74.80'dır. 74.80 not ortalamasının 2 katı alındığında 74.80x2=149.6 puan elde edilmektedir. 5'lik not ortalaması üzerinden mezun olanların durumu da aynı şekildedir.

NOT: Sınavsız İlitam programlarına yerleştirme işlemleri, adayların ilahiyat önlisans mezuniyet not ortamalarının 2 katı alınarak elde edilen yerleştirme puanlarına ve tercih sıralarına göre yapılacaktır. İlahiyat Lisans Tamamlama kapsamında 2018 yılında programa yerleşen adaylar ile bu kapsamda yerleşip mezun olan adayların yeniden başvurmaları halinde yerleştirme puanları % 50 oranında düşürülerek yerleştirme işlemine alınacaktır. Herkese başarılar dileriz.

07 Ağustos 2019 - Eğitim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?