Diva-Sen, Toplu Sözleşmeden ne bekliyor?

Tüm Memur-Sen Konfederasyonu ve Diva-Sen, 1 Ağustos itibariyle başlayacak olan 5. Toplu Sözleşmeden beklentilerini kamuoyuyla paylaştı. İşte Diva-Sen'in beklentileri;

1 AĞUSTOS 2019 TARİHİNDE BAŞLAYACAK OLAN 5.TOPLU SÖZLEŞMEDE BEKLENTİLERİMİZ

Kamu çalışanları ve emeklilerinin merakla bekledikleri toplu görüşme takvimi 1 Ağustos itibariyle başlayacak. Bu manadan olmak üzere tüm konfederasyon ve sendikalar  beklentilerini kamuoyu ile paylaştı. Her şeyden önce yetkili konfederasyon ve sendikaların açıkladıkları toplu görüşme maddeleri hükumeti zor durumda bırakmayacak fakat kamu çalışanları ile emeklilerini hayal kırıklığına uğratacak gibi. Ancak yetkili konfederasyon ve sendikaların açıkladıkları rakamları hükumet cenahı kabul ederse ki büyük ihtimal edebilir bir nebze de olsa kendilerini muzaffer ilan edecekler. Filhakika Ağustos ayı sonrasında sözleşme imza altına alındığında zafer çığlıkları atacaklarını şimdiden görmemiz mümkün.

Oysa içerisinde yaşadıkları toplumun ve temsilciliklerini yaptıkları kamu çalışanlarının hallerinin pürmelal olduğunu sanki görmezlikten geliyorlar. Dört nüfuslu bir ailenin geçim standardının ne kadar olduğu bizzat kendi konfederasyonları tarafından her ay açıklanmakta olup bu miktar 6.850 civarındadır. Zira çalışan kamu görevlilerinin aldıkları maaş miktarı 3200 ile 4.750 TL.- emekliler ise 1.750 ile 2600 TL.- aralığındadır. Evi kira olan çalışan ve emeklilerin kira bedeli olarak ödedikleri miktar ile elektrik-su-doğal gaz-bina aidatı gibi harcama kalemleri üst üste konulduğunda maaştan geriye kalan miktarla da mutfak eğitim giyim-kuşam ve diğer ihtiyaçlarını karşılama cihetine giden devlet memuru ve emeklisi ayın sonunu nasıl getireceğini düşünmeden edemiyor. Bununla beraber gerek bankalara gerekse sair tüzel ve özel kişilere borçlu olanların oranı ise 80 civarında olup ülke nüfusunun 3/1i de icralık durumda. Yılda bir haftalık tatil yapamayan veya borçlanarak yapanların varlıkları da inkâr edilemez. Buna rağmen  talep edilen miktarlar aynen kabul edilir ve hayata geçirilse dahi yetkili konfederasyon ve sendikaların zafer çığlıkları atmaları kadar abesle iştigal bir durum olmayacaktır. Çünkü gerçekler ortadadır.

Dolayısıyla herhangi bir yere borçlanmadan yaşamını sürdüren kamu çalışanları ve emeklilerinin sayısı oldukça düşük rakamlarla izahı mümkündür.

Tüm Memur-Sen Konfederasyonu ve Diva-Sen olarak talebimiz ise;

Asgari ücret komisyonuna davet edilen bir çalışan işçi gibi toplu sözleşme masasına her kurumdan bir çalışan ve emeklinin dâhil edilmesi Yetkili olmayan sendika temsilcilerinin gözlemci olarak katılımlarının sağlanması Tüm sözleşmelilerin behemehâl surette kadrolu statüye kavuşturulmaları Refah payı miktarının 400 TL.- olması Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde görev yapan DHS personellerine haftada bir gün mesai ücreti ödenmesi Murakıpların statülerinde değişikliğe gidilerek İl Müfettişi/İl Müfettiş Yardımcısı veya İl Denetmeni/İl Denetmen Yardımcısı unvanlarının verilmesi ve mali durumlarının düzeltilmesi Kuran Kursu Öğreticilerinin unvanlarının Öğretmen olarak değiştirilmesi ve ders saat ücretlerinin artırılması Vaiz Müdür Şef Uzman VHKİ Memur Hizmetli Şoför ve diğer genel idari hizmetler sınıfında görev yapanların geçim standartlarının yükseltilmesi Diyanet İşleri Başkanlığında aşçı kadrosunda çalışanların teknik kadroya geçirilmesi Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından vaat edilen 3600 ek göstergenin kurumun tüm personellerine tahakkuk ettirilmesi Yıllık vergi diliminde değişikliğe gidilerek yılın hemen ilk aylarında maaşlardan kesintinin yapılmasının önüne geçilmesi

Bu vesileyle  1 Ağustos 2019 itibariyle başlayacak olan kamu çalışanları toplu sözleşme görüşmelerinin çalışanları ve emeklileri memnun edecek bir kıvamda sonuçlanması dileklerimizle.

Mustafa ÇOPURSUZ

Tüm Memur-Sen Konfederasyonu ve

Diva-Sen Genel Başkanı

01 Ağustos 2019 - Sendika


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?