Erzincan'da muhteşem Kur'an ziyafeti

24 Temmuz 2019 Çarşamba günü Erzincan Müftülüğü Konferansa Salonunda Yatılı Kız Kur’an Kursu öğrencilerimiz tarafından “Kur’an Ziyafeti” verildi.

+2
Haber albümü için resme tıklayın

Kız Kur’an Kursu Öğrencilerimizden Kur’an Ziyafeti

24 Temmuz 2019 Çarşamba günü müftülüğümüz Konferans salonunda Yatılı Kız Kur’an Kursu öğrencilerimiz tarafından “Kur’an Ziyafeti” verildi.

Program, kurslarımızda okuyan kız öğrencilerimiz tarafından okunan Kur’an-ı Kerim ile başladı. Daha sonra kürsüye gelen il müftümüz Mehmet Emin Çetin programın hayırlı olması temennilerinin yanı sıra; “Sizin en hayırlınız, Kur’ân’ı öğrenen ve onu başkalarına öğretendir.” (Buhârî) hadis-i şerif’inden hareketle, “İlimizde, 4 kız 4 erkek yatılı Kur’an kursumuzda bu dönem 654 öğrenci okumaktadır. Bunun 351’i kız, geri kalan yarısı da erkektir. Ayrıca ilimiz genelinde bu yaz döneminde 11.650 öğrenci eğitim görmektedir. Biz bu rakamları yeterli görmüyoruz. Ama her yıl din eğitimine ilginin giderek artış gösterdiğini müşahade etmekteyiz.

Hafızlık kurslarımızda hıfzını tamamlayıp imam hatip lisesine devam eden öğrencilerimize bu yıldan itibaren, temel islam kaynaklarını orijinal metinlerden okuyabilmeleri için arapça dil eğitimi imkânı sunulacaktır. Hedefimiz, gelecekte din hizmeti ve din eğitimini emanet edeceğimiz nesillerimizin daha donanımlı yetişmeleri ve görevlerini daha etkin ifâ etmeleridir. Böylece, sahih dini bilgiye ulaşım daha kolay olacak ve toplumumuzu din ile aldatmak isteyenlere fırsat verilmemiş olacaktır.

Yatılı Kur’an kurslarımızda okuyan öğrencilerimiz, aynı zamanda imam hatip lisesine devam etmektedirler. Okullarını başarıyla tamamlayan çocuklarımızın ilâhiyât fakültesi öncelikli olmak üzere üniversiteyi bitirmelerini ve hayata atılmalarını arzuluyoruz.

Programın gerçekleştirilmesinde emeği geçen başta hocalarımız olmak üzere, her kademeden arkadaşıma, öğrencilerimize ve velilerine, programı teşrîf eden sizlere kalbî şükranlarımı sunuyorum” şeklinde açıklamalarda bulunarak konuşmasını tamamladı.

Daha sonra Valimiz Sayın Ali Arslantaş’ın eşleri Hatice Rahşan Hanımefendi kısa bir konuşma yaptılar. Konuşmasına; "İl Müftülüğümüze bağlı Kur’an kurslarımızda öğrenim gören çocuklarımız tarafından hazırlanan bu güzel ve anlamlı programda sizlerle birlikte olmanın memnuniyeti içerisindeyim. Bu vesileyle sizleri sevgiyle saygıyla selamlıyorum." diyerek başlayan Arslantaş sözlerine devamla; Kur’an ile yolumuzu, gönlümüzü aydınlatan, bize insanlık ve Müslümanlık şerefi bahşeden Yüce Rabbimize sonsuz hamd-ü senalar olsun. Kur’an’ın ilahi mesajını tebliğle bizlere yol gösteren Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed’e salât ve selam olsun. İlahi mesajı, Asr-ı Saadet’ten bu yana, nesilden nesile aktaran âlimlerimize rahmet olsun.

Bu kutlu görevi, kurslarımızda, okullarımızda, hanelerimizde ve gönüllerimizde sürdürmeye çalışan hocalarımızdan Cenab-ı Hak razı olsun.

Değerli Konuklar,

İnsanlığı karanlıklardan aydınlığa çıkarmak için gönderilen yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’i hıfz etmek, onu öğrenmek, öğretmek, anlamak ve yaşamak, Kur’an’a karşı yapılabilecek en güzel vazifelerden birisidir.

Her Müslüman Kur’an’dan istifade etmek zorundadır. Kur’an-ı Kerim, insanlar için bir rahmet, bir öğüt ve uyarıcı olan, kendisine tabi olanları doğru yola götüren ilahi bir kitaptır. O, doğruyu yanlıştan ayıran aydınlatıcı bir nur ve insanlar için bir müjdedir. Kur'an sözlerin en üstünü ve en güzelidir. Onda insanları dünyada ve ahirette mutluluğa ulaştırmayı amaçlayan öğütler bulunur.

Aklı, bilimi, evrensel ilke ve değerleri öne çıkaran; insanı erdemli, dürüst ve güvenilir olmaya yönelten evrensel ilkeler yer alır.

Kıymetli Misafirler,

Dünya her geçen gün gelişiyor, imkânlar artıyor. Ancak çoğu insan mutlu olamıyor. Maddenin yanında maneviyat yoksa eksik kalıyoruz.

Manevi değerlerden yoksun büyüyen insanların tam anlamıyla ne kendilerine ne de ülkelerine faydaları olamayacağını iyi biliyoruz.Yaşadığımız dünya boşluk tanımıyor. Eğer önemli ihtiyaçları siz doğru bir şekilde karşılayamazsanız, o konular istismar edilebiliyor.

 Bizim en önemli ihtiyaçlarımızdan birisi de eğitim ihtiyacı, din eğitimi ihtiyacı. Devlet olarak yetkili ve doğru olanların bunu tamamlamadığı durumlarda maalesef gördük ki bunlar istismar vesilesi oluyor.

Demokrasimize, milli irademize kastedenlerin istifade ettikleri bir alan bırakılmış oluyor. 15 Temmuz’da bunu hep beraber gördük.

Bu nedenle, gerçeği manipüle eden istismarcı odakların ve akımların, milletimizin özellikle de gençlerimizin zihinlerini ve gönüllerini kirletmelerine müsaade etmemeliyiz.

Çocuklarımızın gençlerimizin dini bilgileri doğru şekilde öğrenmiş, iyi bir ilim sahibi, güzel ahlaklı ve adalet duygusunu özümsemiş, vatanına, milletine ve tüm insanlığa faydalı bireyler olarak yetişmesi için gayret sarf etmeliyiz.

Çocuklarımızın hem dini değerlerimizi doğru olarak öğrenmeleri, hem de milli ve manevi değerlerimize bağlı olarak yetişmeleri noktasında eğitim veren kuran kurslarımızı önemsiyoruz.

Değerli Konuklar,

Peygamber efendimizin (S.A.S) “Sizin en hayırlınız Kur’an-ı öğrenen ve öğretendir.” Hadisi şerifinde buyurduğu üzere bugün burada en hayırlı insanlarla, yani Kur’an’ı öğrenen, hıfz eden ve bu hafızlarımızı yetiştiren, hocalarımızla beraberiz.

Ben, hem bu hafızlarımızın yetişmesinde, hem de yeni nesillerimizin dinimizi en doğru şekilde öğrenmelerinde emeği geçen hocalarımıza, yöneticilerimize teşekkür ediyorum. Hepsinden, hepinizden Allah razı olsun.

Bu vesileyle, tüm hafız kardeşlerimi ve onların ailelerini tebrik ediyorum. Programın hazırlanmasında emeği geçen İl müftülüğümüze, din görevlilerimize ve çocuklarımıza teşekkür ediyorum. Sizleri sevgiyle saygıyla selamlıyorum" diyerek konuşmalarını tamamladılar.

Programda ilahiler ve şiirler okundu, öğrenciler koro halinde Kur’an-ı Kerim okudular. Hafızlık slayt gösterimi ve hadis sunumu ile Süreyya Hanım Kız Kur’an Kursu, Sümbül Valide Kız Kur’an Kursu, Ahmet Hamza & Münire Hanım Kız Kur’an Kursu ve Ahmet & Seher Deniz Kız Kur’an Kursu öğrencileri gösteride bulundular.

Programa, Vali Ali Arslantaş’ın eşleri Hatice Rahşan Arslantaş Hanımefendi, Belediye Başkanı Bekir Aksun eşleri Hanımefendi, İl Jandarma Komutanı eşleri Hanımefendi, İl Emniyet Müdürü eşleri Hanımefendi, kız Kur’an kursları personel ve öğrencileri ile aileleri katıldılar.

25 Tem 2019 - 18:23 Erzincan- Müftülük


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Mihrap Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Mihrap Haber değil haberi geçen ajanstır.
Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?