Doğu Anadolu'da Diyanet Bir-Sen'e katılım artıyor

Diyanet Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hamdullah Silindir’in Kars’ın Digor ve Selim ilçeleriyle, Ardahan ve Iğdır’da yaptığı çalışmalar sonucunda sendikaya katılım sağlanırken, ayrıca Ardahan ve Iğdır illerinde teşkilatlanmaya gidildi.

Diyanet Bir-Sen Doğu Anadolu’ya yaptığı çıkarmayla sendikal çalışmalarına hız verdi.

Diyanet Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hamdullah Silindir’in Kars’ın Digor ve Selim ilçeleriyle, Ardahan ve Iğdır’da yaptığı çalışmalar sonucunda sendikaya katılım sağlanırken, ayrıca Ardahan ve Iğdır illerinde teşkilatlanmaya gidildi.

Kars ve ilçelerindeki sendikal çalışmalar da Silindir’e, İl Başkanı Adem Aladağ ve Digor İlçe Başkanı Fırat Bulut eşlik ederken, Iğdır’da ise Tuzluca İlçe Başkanı Ilgar Gül eşlik etti. Kars’ın Selim ilçesinde müftülük personeline yemek veren İl Başkanı Adem Aladağ bir konuşma yaparak, yeni katılan üyeleri “gönül hareketine hoş geldiniz” diyerek selamladı. Diyanet Bir-Sen’i diğer sendikalardan ayıran iki özellik olduğuna vurgu yapan Aladağ, bunların; insan temelli bir bakış ve ilkeli sendikacılık olduğunu söyledi.

Selim ilçesindeki toplantı da, Kars İl Başkanlığının çalışmaları ve görev yerlerindeki sıkıntılar, üyelerin karşılaştıkları sorunlar masaya yatırıldı. Sendikacının nasıl olması ve sendikacılığın nasıl yapılması gerektiği üzerinde duruldu.

Selim İlçe Müftülüğü aylık mutat toplantısında bir konuşma yapan Genel Başkan Yardımcısı Hamdullah Silindir, en ücra yerlerde özverili bir şekilde görev yapan din görevlilerine kurum sahip çıkmıyorsa sendikaların sahip çıkması zorunluluğu var, diyerek şunları söyledi:

“Şiddete maruz kalan, mesleki ve ekonomik sıkıntılar nedeniyle moral ve motivasyonu bozulan din görevlilerinin nasıl ve hangi şartlar da görev yaptığı önce kurumunca bilinmeli ve anlaşılmalıdır. Bunun göz ardı edilmesi, din görevlilerinin yalnız bırakılması anlamına gelir. Din görevlilerinin de insan olduğu, onların da duygularının olduğu, her insan gibi hata yapabilecekleri her nedense göz ardı ediliyor. Din görevlilerinin “kusursuz” olmaları bekleniyor. Peki, kurumun her kademesindeki yöneticiler kusursuz mu? Elbette ki değil, olamazda. Kusursuzluk yalnız Allah’a mahsustur. Öyleyse kusurların affedilmesi, yanlış yapanın da gönlünün alınması ve daha iyi hizmet verebilmesi için moral ve motivasyon kazandırılması gerekir. Lakin burada sıkıntı var. Din görevlileri bu sıkıntıyı sendikalar aracılığıyla aşabilmektedir.

4688 Sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu’nun 16. Maddesi üye olma ve üyelikten çekilmeyi, 18. Maddesi de sendika üyelerinin haklarını güvence altına almıştır. Kamu görevlileri tarafsız olmak zorundadır. Hiçbir sendikaya imtiyaz tanınamaz. Aksi halde karışıklığa ve iş barışı ve huzurunun bozulmasına neden olunur. Kanunun 18. Maddesine göre, “Kamu işvereni kamu görevlileri arasında sendika üyesi olmaları veya olmamaları nedeniyle bir ayırım yapamaz.” Buna rağmen bazı teşkilatlar da idareciler keyfi hareket ediyor. Kamu çalışanlarına mobbing suçtur. Nitekim 21.03.2019 tarih ve 68 Sayılı yazımızla Cumhurbaşkanlığı Makamına, 69 Sayılı yazımızla Diyanet İşleri Başkanlığı Makamına ve 22.03.2019 tarih ve 70 Sayılı yazımızla tüm İl Valiliklerine yazarak mobbingin önlenmesi için tedbir alınmasını istedik. Hiçbir kamu görevlisi, sendika temsilcisi bizim üyelerimizi baskıyla yıldıramaz. Hiç kimse yasaların üzerinde değildir. Hukuk, zorbalık yapanları affetmez. Sendikacılığın, tüm insanların hak ve hukukuna saygı göstererek yapılması gerektiği en temel düşüncemizdir. Sendikacılık, bir hak mücadelesinin çatısı altında birleşmektir. Sendikal faaliyet; işyerlerinde çalışma barışı, iş huzuru, çalışanın güvenliği ve haklarının elde edilmesi için yapılır. Her zaman üyelerimizin hak ve hukukunu gözeterek hareket ettik. Haksızlığa ve hukuksuzluğa karşı sessiz kalmadık. Gücümüz yettiğince hukuk çerçevesinde mücadele ettik. Hukuk çerçevesinde haklı olana hakkının verilmesi Allah’ın emri, Efendimiz aleyhisselatû vesselem’in sünnetidir. Bu düşünceden hareketle toplumun birey ve bütün gruplarının hakkını gözeterek onların sıkıntılarını görmeye, güçlerinin yetmediği yerde destek olmaya, seslerinin kesildiği yerde sesi olmaya çalıştık. Bu anlayışla da sendikacılığımıza devam ediyoruz.”

Oldukça verimli geçen ilçe toplantılarının din görevlilerinin uyanışına vesile olduğunu belirten Silindir, Iğdır’da da teşkilatlanmaya gittiklerini söyledi. Müftülük ve din görevlileriyle ilgili önemli konuların gündeme getirildiğini ve bu konuların çözümü noktasında istişare de bulunmanın yararına dikkat çeken Silindir, gündeme getirilen sıkıntılarla ilgili konuları takip edeceklerini ve çözümü için öneriler de bulunacaklarını belirtti. Silindir, sendikal faaliyetleriyle göz dolduran ve Diyanet camiasının ümidi haline gelen Diyanet Bir-Sen’in emin adımlarla yoluna devam ettiğini, çizgisinden taviz vermeden bundan sonra da aynı kararlı tutumuyla faaliyetlerini sürdüreceğini, birleştirici ve bütünleştirici söylemleriyle her zaman din görevlilerinin yanında yer alacağının altını çizdi.

23 Tem 2019 - 19:05 - Sendika


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Mihrap Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Mihrap Haber değil haberi geçen ajanstır.
Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?