Okula Başlama Yaşı 69 Aya Çıktı

Okula başlama yaşını 66 aydan 69 aya çıkaran, sözleşmeli öğretmenler ile Sağlık Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığındaki sözleşmeli personelin kadroya atanması için gerekli süreyi kısaltan kanun teklifi Meclis'te kabul edilerek yasalaştı.

Büyütmek için resme tıklayın

İlkokula başlama yaşını 66 aydan 69 aya çıkarılması, sözleşmeli öğretmenler ile Sağlık Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığındaki sözleşmeli personellerin kadroya atanması için gerekli sürenin kısaltılmasını öngören kanun teklifi TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı.

Kanuna göre, sözleşmeli öğretmenlerin başka bir yere atanmaları için doldurmaları gereken süre 4 yıldan 3 yıla indi. Bu sürenin ardından öğretmen kadrolarına atananların aynı yerdeki görev süresi ise 2 yıldan 1 yıla indi.

Sağlık Bakanlığında çalışan sözleşmeli personelin kadroya atanabilmesi için zorunlu hizmet süresi de düştü. Sözleşmeli sağlık personelinden 3 yıllık çalışma süresini tamamlayanlar, talepleri halinde bulundukları yerdeki kadrolara atanarak, en az 1 yıl daha görev yapacak.

Diyanet İşleri Başkanlığında din hizmetleri sınıfına ait kadrolarda çalışan sözleşmeli personelin başka bir yere atanmaları için doldurmaları gereken süre de 4 yıldan 3 yıla indi. Bu süreyi tamamlayanlar, talep etmeleri halinde bulundukları yerde atanarak, en az 2 yıl yerine 1 yıl görev yapacak.

28 Haziran 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?