Sözleşmeli Personel Uygulamasına Son Verilmeli!

TBMM’ye sunulan kanun tasarısında sözleşmeli personel için yapılması düşünülen iyileştirmeyi eleştiren BASK Genel Başkanı Bayram Zengin, "Sözde iyileştirme yeni mağduriyet yaratır, sözleşmeli personel uygulamasına son verilmelidir" dedi.

Büyütmek için resme tıklayın

SÖZDE İYİLEŞTİRME YENİ MAĞDURİYET YARATIR, SÖZLEŞMELİ PERSONEL UGULAMASINA SON VERİLMELİDİR”

BASK Genel Başkanı Bayram Zengin bir basın açıklaması yaparak; TBMM’ye sunulan kanun tasarısında sözleşmeli personel için yapılması düşünülen iyileştirmeyi eleştirerek, Kanunların personele ilişkin hükümlerinde yapılan her değişikliğin yeni mağduriyetlere sebep olduğunu belirterek, 4/B kapsamında istihdamın kaldırılmasını ve bu statüde çalışanların memur kadrolarına atanması gerektiğini ifade etti.

BASK Genel Başkanı Bayram ZENGİN, basın açıklamasında şöyle dedi:

“Ak Parti grubu tarafından 17/6/2019 tarihinde TBMM Başkanlığına sunulan Kanun Teklifi ile Milli Eğitim Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığında 4/B statüsünde istihdam edilen personelin atandıkları yerlerdeki zorunlu hizmet süreleri üç yılı sözleşmeli bir yılı kadrolu olmak üzere dört yıla indirilmektedir.

Kanun teklifinin, Milli Eğitim Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı ile sınırlı tutulması, başta Sağlık Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı olmak üzere diğer kamu kurum ve kuruluşlarını kapsamamasını anlamak mümkün olamamaktadır.

Başkanlık sistemine geçilmesinin ardından, sosyal diyalog mekanizmalarının çalıştırılmaması ve yönetime katılma mekanizmalarının işlevsiz hale getirilmesinin sebeplerini anlamakta zorlanıyoruz.

Özellikle kamu personelini ilgilendiren kanun tekliflerinin ve sair düzenlemelerin tartışmaya açılması, sosyal tarafların katılımı ve katkısı ile olgunlaştırıldıktan sonra Kanun Teklifi haline getirilmesi gerekir.

Demokrasi katılımcılık demektir.

Sendikaların ve sivil toplum örgütlerinin talep, görüş ve önerilerini ifade edebilecekleri mekanizmaların işlevsel hale getirilmesi gerekmektedir. Ekonomik ve Sosyal Konsey, Kamu Personeli Danışma Kurulu ve üçlü danışma kurullarına işlerlik sağlanmalıdır.

Kanunların personele ilişkin hükümlerinde yapılan her değişiklik yeni mağduriyetlere, yeni haksızlıklara sebep olmaktadır.

4/B kapsamında istihdam edilen sözleşmeli personele ilişkin düzenlemenin sadece Milli Eğitim Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığını kapsaması, diğer bakanlıklar ile kamu kurum ve kuruluşlarını dışarıda bırakması, farklı tarihlerde işe başlayanlar arasında ayrım yapılması kabul edilemez.

Farklı kanunlarla farklı tarihlerde göreve başlayan sözleşmeli personel arasında farklı uygulama yapılması Anayasanın eşitlik ilkesine aykırıdır.

ÖLÜMÜ GÖSTERİP SITMAYA RAZI ETMEK

Kaldı ki; yapılmak istenen ölümü gösterip sıtmaya razı etmektir.

Bulundukları yerde zorunlu hizmet süresinin 4+1’den 3+1’e indirilecek olması, mahkumların kapalı cezaevinden açık cezaevine geçmesinden farkı yoktur.

Kanun teklifinde parçalanmış aileler için çözüm, eş durumu ve hastalık halleri için özür gurubu düzenlemesi bulunmamaktadır.

Zorunlu hizmet süresinin dolması halinde sadece başka bölgelere atanma hakkı tanınması atanabilecekleri anlamına da gelmemektedir. Nitekim binlerce sözleşmeli personel, zorunlu hizmet sürelerini tamamladıkları halde, kadro yokluğu nedeniyle talep ettikleri bölgelere atanmaları gerçekleşmemektedir.

Bu çerçevede TBMM’de temsil edilen iktidar ve muhalefet partilerine hatırlatmak istiyoruz ki;

Kanunların personele ilişkin hükümlerinde yapılacak değişiklik tekliflerini TBMM’ye sunmadan önce; sosyal taraflarla paylaşarak, onların talep, görüş ve önerileri ile kanun teklifini kabuledilebilir hale getirmeye özen gösteriniz.

Kanunların personele ilişkin hükümlerinde yapılacak her değişiklik, yeni haksızlıklara yeni mağduriyetlere sebep olmaktadır. Her Kanuna personel ile ilgili madde konulmasına, personel mevzuatının darmadağın edilmesine, personel mevzuatının torba kanunlara konu edilmesine artık son veriniz.

Bu kapsamda yamalı bohçaya dönmüş ve 1965 tarihli 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun, sosyal tarafların ve akademik birimlerin katkısıyla çağdaş hale getirilmesi için yeni bir girişim, yeni bir çalışma başlatınız.

4/B kapsamında istihdama son vererek, bu kapsamda görev yapan tüm sözleşmelilerin, ayrım yapmaksızın 4/A statüsüne kavuşturulmasını sağlayınız.

19 Haziran 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?