Türk Diyanet Vakıf-Sen Soruyor: Amaç Üzüm Yemek mi Yoksa?

Türk Diyanet Vakıf-Sen Genel Başkanı Nuri Ünal, Eğitim-İş Sendikası tarafından 4-6 Yaş Grubu Kur’an Kursu programının yargıya taşınmasıyla ilgili olarak basın açıklaması yaptı.

Türk Diyanet Vakıf-Sen Genel Başkanı Nuri Ünal’ın, Eğitim-İş Sendikası tarafından 4-6 Yaş Grubu Kur’an Kursu Programının Yargıya Taşınması İle İlgili Açıklaması:

4-6 YAŞ GRUBU KUR’AN KURSLARI, ÇOCUKLARIN SAĞLIKLI BİR DİN VE AHLAK GELİŞİMİ GÖSTERMELERİNİ SAĞLAMAKTIR

AMAÇ ÜZÜM YEMEK Mİ? YOKSA?

Hatırlatmakta fayda olduğunu düşünerek, Diyanet İşleri Başkanlığı ile ilgili şu bilgileri tekrar paylaşalım:

Diyanet İşleri Başkanlığı, Devletimizin de kurucusu olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından 3 Mart 1924 tarihinde kurulmuş Anayasal bir kurumdur.

Diyanet İşleri Başkanlığı; Anayasa’nın 136. maddesinde ifade edildiği gibi “laiklik ilkesi doğrultusunda, bütün siyasi görüş ve düşüncelerin dışında kalarak, milletçe dayanışma ve bütünleşmeyi amaç edinmiş ve toplumu din konusunda aydınlatmak gibi önemli bir görev” üstlenmiştir.

Diyanet İşleri Başkanlığı’na, 633 sayılı Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun’un 1. Maddesinde de belirtildiği gibi; “İslam dininin inançları, ibadet ve ahlak esasları ile ilgili işleri yürütür, din konusunda toplumu aydınlatır ve ibadet yerlerini yönetir” görevlerini vermiştir.

Bu açıklamalar ışığında Diyanet İşleri Başkanlığı, ülkemizin birliği, beraberliği, bütünlüğü ve geleceği için önemli bir görev icra etmektedir. Diyanet çalışanlarımız Anayasa ve yasalara göre; toplumun her kesimine ve her yaşta vatandaşlarımıza hizmet vermektedirler.

“Kur’an-ı Kerim’i okumak, anlamını öğrenmek, hafızlık yapmak, din eğitimi almak isteyenler için kurslar düzenlemek ve Kur’an kursları açmak” görevi de Diyanet İşleri Başkanlığı’mıza verilmiştir.

“Kur’an kursları, muhataplarına Kur’an-ı Kerim ve temel dini bilgiler öğretimi yanında, milli birlik ve beraberlik bilincinin geliştirilmesi, sevgi, saygı ve dostluk bağlarının güçlendirilmesi, vatan, millet, bayrak, şehitlik, gazilik gibi milli ve manevi değerlerin özümsetilmesi, bir arada yaşama ve sorumluluk bilincinin geliştirilmesi gibi değerlerin kazandırılmasını amaç edinmiş yaygın din eğitimi merkezleridir.

Diyanet İşleri Başkanlığımızca Kur’an kurslarında gerçekleştirilen önemli yaygın din eğitimi faaliyetlerinden biri de, din eğitiminde yaş sınırlamasının kaldırılmasıyla birlikte, toplumdan gelen talepler doğrultusunda uygulanmasına başlanan ve değerler eğitimini esas alan “Kur’an Kursları Öğretim Programı (4-6 Yaş Grubu)”dır.

Bu programın amacı, Türk Milli Eğitiminin genel amaçları ve temel ilkelerine uygun olarak çocukların kendi seviyelerinde; 1. İslam dininin değerlerini insan hayatına anlam kazandıran unsurlardan biri olarak fark etmelerini, 2. Kazanacakları değerleri gündelik hayatta kullanmalarını, 3. İslam’ın temel kaynağı olan Kur’an-ı Kerim’i ses ve şekil olarak tanımalarını, 4. Allah’ı sevgi temelinde tanımalarını ve yaratılıştaki düzeni fark etmelerini, 5. Peygamber Efendimizin kişiliğini ve karakterini tanımalarını, sevmelerini ve model almalarını, 6. Sağlıklı bir din ve ahlak gelişimi göstermelerini, 7. İyi alışkanlıklar kazanmalarının yanı sıra beden, zihin ve duygu gelişimlerine katkı sağlayacak nitelikte öğrenim görmelerini sağlayacak uygun bir ortam sunmayı amaçlamaktadır.”

Yukarıda açıklanan bilgiler ortada iken; Eğitim-İş Sendikası tarafından “Diyanet’in 4-6 Yaş Çocuk Öğretim Programını Yargıya Taşıması”na anlam veremediğimizi belirtmek isteriz.

Türk Diyanet Vakıf-Sen olarak; yaşadığımız olayları da değerlendirdiğimizde, Kur’an ve Sünnet’e dayalı, doğru ve nitelikli din eğitiminin Diyanet İşleri Başkanlığımızın yetişmiş personeli tarafından verilmesinin bırakın karşısında olunması, desteklenmesi gerektiğini bir kez daha tekrar vurguluyoruz.

Din, bir ihtiyaçtır, doğru bir şekilde doğru kişilerce öğretilmelidir. Özellikle de tertemiz duygularla dolu olan çocukların, her türlü sorusuna anlayacakları düzeyde cevap verebilecek bir eğitimin Diyanet İşleri Başkanlığınca yapılması kimseye, Türk Milli Eğitiminin ana hedeflerine ve Tevhid-i Tedrisat’a aykırılığı bulunmamaktadır.

Bu itibarla, gelişen şartlarda vatandaşlarımızın çocuklarının, kendi seviyelerinde eğitimleri için “4-6 Yaş Grubu Kur’an Kursları Öğretim Programı” açılması talepleri ile ilgili, Eğitim-İş Sendikası’nın konuyu tekrar ve geniş anlamıyla değerlendirmesinin daha uygun olacağını belirtmek istiyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur. 13.06.2019

14 Haz 2019 - 11:06 - Sendika


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Mihrap Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Mihrap Haber değil haberi geçen ajanstır.