Çopursuz'dan Dindar Kesime "Özüne Dönme" Çağrısı!

Tüm Memur-Sen Konfederasyonu ve Diva-Sen Genel Başkanı Mustafa Çopursuz, yaptığı yazılı basın açıklamasında; "DİNDARLARIN ÖZÜNE DÖNMESİ ne ihtiyaç olduğu kanaatindeyiz" dedi.

Tüm Memur-Sen Konfederasyonu ve Diva-Sen Genel Başkanı Mustafa ÇOPURSUZ Başlayacak Olan Yaz Dönemi Kuran Kursu İle İlgili Bir Açıklama Yaptı.

Genel Başkan ÇOPURSUZun açıklaması;

DİNDARLARIN ÖZÜNE DÖNMESİ

Hani nerde o eski bayramlar deriz ya aynen öyle bir şey dindarların özüne dönmesi. Zira İslam dini Allah Teâlânın insanlık âlemi için razı olduğu tek din. Filhakika ayeti kerimede belirtilen husus budur. Kadim geçmişi olan İslamın yaşayarak tatbikatı ile gönüllere nakşedilmesi Rahmet Peygamberi Hz. Muhammed SAV aracılığıyla insanlığa tanıtılmıştır. Bununla beraber İslam Dininin insanlar tarafından kabullenilmesi kolay olmamıştır. Çünkü Hz. Peygamber Efendimiz AS hak olan dinimizi tebliğ ve insanları irşat etmek için akla hayale gelmedik eza ve cefalara maruz kalmış inananların hemen hemen tamamına yakını da aynı muamelelerle karşılaşmışlardır. İslamın bu manada ilk şehidi Ammar B.Yasir akla gelen ilk isimdir. Önceki hayatı ve yaşantısı dünyanın geçici olan zevkleriyle iç içe olan fakat İslam olduktan sonra yeni hayatında dünyaya ait hiçbir süsü istemeyen sahabe efendilerimizin hayatlarına da bakıldığında İslamiyetin insanlar tarafından benimsenmesi için bedeller ödenmiş kanları ve canları karşılığında bu uğurda gül bahçesine girercesine uçarak cennete gitmişlerdir.

Diğer taraftan öğretilerinin tamamında insanoğlunun dünya ve ahiret mutluluğunu hedef alan İslam Dininin ilk müntesipleri bu uğurda bedel öderken sonradan gelenler nasıl bir anlayışa sahip oldular Teslimiyet ve temsiliyet noktasında gerekli hassasiyetlikleri gösterebildiler mi İşte anlatılmak istenilen ve sorulmak istenen soru da budur.

Her şeyden önce her bir Müslümanın bu soruları kendi nefislerine sormaları çok önemlidir. İslama teslim olabildim mi İslam Dinini temsil edebildim mi edebiliyor muyum

Evet cidden ben İslamın neresindeyim Ki şuan İslam Dinine onun öğretilerine ve müntesiplerine karşı dünya genelinde menfi bakış açıları ve muameleler neden olmaktadır Aslında çok soru sormak fazla kabul görmez ancak doğruları bulabilmemiz için de bu tür soruların sorulmasına ihtiyaç vardır.

Gerek Kuran-I Kerime gerekse de Hadis-i Şeriflere bakıldığında doğruluk dürüstlük can-mal güvenliği haksız yere cana kıyma ölçü ve tartıda hassas olma sevgi ve nefrette Allahın rızasının gözetilmesi komşuluk ilişkileri adaletten ayrılmama yalan-iftira-suizan gibi bir arada yaşama kültürünü yok eden kötü hasletlerden uzak durma kurum ve kuruluşlara eleman seçiminde torpil-yandaşlık ve hatır yerine liyakatin esas alınması hasılı Allahın helal kıldıklarının insanlar tarafından haram addedilmesi vs tüm bu yaşam unsurlarına bakıldığı zaman her bir Müslümanın İslam Dinin neresinde olduğunun muhasebesini yapması gerekmektedir.

Günümüzde Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren ve bir ideolojik görüşe sahip sendikanın camilerde 4-6 yaş grubu çocuklara Kuran-ı Kerimi öğretme ve İslam Dini hakkında bilgi verilmesinin iptali ile ilgili yargıya müracaat etmesinin sebeplerinin de çok iyi irdelenmesi lazım.  İşte kısmen de olsa saydığımız bu gerekçeler doğrultusunda DİNDARLARIN ÖZÜNE DÖNMESİ ne ihtiyaç olduğu kanaatindeyiz.

Bu vesileyle Yaz Dönemi Kuran Kursunda görev alacak olan tüm hocalarımızın bahse konu hususları da göz önünde bulundurarak görev yapacaklarına olan inancımızın tam olduğunu bildirmekle beraber görevli arkadaşlarımıza ve öğrencilerimize üstün başarılar dileriz.

Mustafa ÇOPURSUZ

Tüm Memur-Sen Konfederasyonu ve

Diva-Sen Genel Başkanı

14 Haziran 2019 Ankara- Sendika


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?