Dindar Nesile Engel Olamayacaksınız!

Anadolu Diyanet-Sen Genel Başkanı Mustafa ARABACI, Eğitim-İş Antalya İl Başkanı'nun Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesindeki 4-6 Yaş Kur'an Kursları ile ilgili açıklamasına tepki gösterdi.

Basına yansıyan 4-6 Yaş Grubu Kuran Kurslarıyla ilgili Eğitim-İş Antalya İl Başkanının talihsiz açıklamaları bizzat camiamızı hedef almıştır. Diyanet İşleri Başkanlığımızın uzun süredir üzerinde çalıştığı ve camiamızın gözbebeği 4-6 yaş grubuyla ilgili söylenen bazı ağır ifadeler kullanılmıştır.

Türkiyenin dini inanç ve ibadet alanlarını yönetmekle mesul olan bir kurumu var. Diyanet İşleri Başkanlığı bu anlamda istediği her türlü çalışmayı yapma hakkına sahip bir devlet kurumudur.

4-6 Yaş Grubu Kuran Kurslarının ülkemizdeki çocukların geleceğini ipotek altına aldığını düşünmek başlı başına düşüncesizlik ve saygısızlık vesikasıdır. Bu talihsiz açıklama karşısında Diyanet İşleri Başkanlığı yanlız değildir.

Bu uygulamanın laik ve sosyal hukuk devleti gereğince yasalara aykırı olduğu söylenemez. 4-6 Yaş Kuran Kursları isteyen ailelerin çocuklarının rızasına uygun biçimde tercih ettiği zorunlu olmayan bir uygulama olduğundan yasaya aykırı bir durum söz konusu değildir.

Bu açıklamaları yapan tarafların kendi hizmet kolundaki kurumlarla ilgili çalışmalarla ilgilenmesini Diyanet İşleri Başkanlığı kurumunu ve çalışmalarını zedeleyecek her türlü açıklamalardan kaçınmalarını tavsiye ediyorum.

13 Haziran 2019 - Sendika


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?