İmamlara "Can Güvenliği Tazminatı" Ödensin

Konya Ereğli'de bir din görevlisine karşı yapılan fiziksel saldırıyla ilgili açıklamada bulunan Din-Bir-Sen Genel Başkanı Yusuf Özdemir, "Diyanet İşleri Başkanlığı’na sesleniyorum: İmamların can güvenliği yok.. İmamlara ‘Can Güvenliği tazminatı’ ödensin" dedi.

Büyütmek için resme tıklayın

Konya'daki İmam Kardeşimize Yapılan Saldırıyı Kınıyoruz.

Konya’nın Ereğli İlçesi Sarıtopallı Mahallesi Cami İmam Hatip’i Cumali Çelik’in cami lojmanında 5 kişinin saldırısına uğraması sebebiyle Din-Bir-Sen Genel Başkanı Yusuf Özdemir, olayla ilgili şunları söyledi: Bu saldırı ilk değil. Bu esef verici olayı kınıyoruz. İmamlara uzanan eller kırılsın! Bugüne kadar imamların can güvenliğinin sağlanması için defalarca çağrıda bulunduk. İmamların can güvenliğinin sağlanması için ölmeleri mi gerekiyor, ifadelerini kullandı.

Özdemir, yazılı açıklamasında şunları söyledi: “Ülkemizin pek çok yöresinde imamlara yönelik saldırılar yaşanmıştır. Bu saldırılar imamları tedirgin etmektedir. Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’in mirasını devralarak topluma rehberlik görevi yapan imamlarımıza yapılan saldırılar endişe vericidir. Son olarak Konya’nın Ereğli İlçesi Sarıtopallı Mahallesinde bir imam kardeşimize yönelik saldırı olmuştur. Gece gündüz, bayram ve hafta sonu demeden görevini yapmaya çalışan din görevlilerine yapılan bu saldırının cezasız bırakılmaması gerektiğini bütün yetkililere duyuruyoruz.

Topluma örnek olan, rehberlik görevi yapan din adamlarına karşı şiddetin dozu gittikçe artıyor. Din görevlilerine karşı şiddete başvurulmasını yadırgıyor ve kınıyoruz.   Din görevlileri korumasızdır. Kendilerini dine ve insanlığa adamış görevlilerin mağduriyet yaşamalarını istemiyoruz. Gerekli önlemlerin alınmasını ve taşımalı silah ruhsatının imamlara verilmesini talep ediyoruz.

Ayrıca Diyanet İşleri Başkanlığı’na sesleniyorum: İmamların can güvenliği yok... İmamlara ‘Can Güvenliği tazminatı’ ödensin.  Din görevlilerinin can güvenliği için yasa çıkarılmalıdır. Din görevlilerinin can güvenliği sağlansın. Din görevlileri yasalarla korunursa, onlara uzanan eller kırılır.”

Din görevlilerinin artık camii içinde bile darp edildiğini, sonucu ölüm olacak şekilde yaralandığını ifade eden Özdemir, can güvenliğinden emin olmayan din görevlisi nasıl görev yapabilir, dedi. Din görevlilerine karşı büyük bir tehlikenin ‘geliyorum’ dediğini ama kimsenin bu tehlikeyi görmediğini belirten Din-Bir-Sen Genel Başkanı Yusuf Özdemir,  yetkililerin bu tehlikeyi görmesini ve bir an önce gerekli önlemleri almalarını istediklerini söyledi.

Din-Bir-Sen Genel Başkanı Yusuf Özdemir, açıklamasında son olarak şunları söyledi: “İmam kardeşimiz Cumali Çelik’e geçmiş olsun. Allah(c.c) acil şifalar versin. Bu çirkin saldırıyı bir kez daha kınıyorum. Ülkemizde din görevlilerine yapılan hain saldırıların son bulmasını Allah (c.c)’tan temenni ediyorum.”

11 Haziran 2019 Ankara- Sendika


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?