İmama Yumruk Atanlar Hesap Verecek!

Ereğli’nin Sarıtopallı Mahallesindeki cami lojmanında Ramazan Bayramının birinci günü beş kişi tarafından evin kapı ve pencereleri kırılarak baskın yapılan İmam Hatip Cumali Çelik ile eşi çocuklarının gözü önünde darp edilmesi olayı üzerine Diyanet-Sen Konya Şube Başkanı Ali Koç bir basın açıklaması yayınladı.

Haber albümü için resme tıklayın

Başkan Koç; Toplumun yol göstereni, örnek duruşuyla insana ve insanlığa rehber görevini üstlenen din görevlilerine yapılan saldırılar insana, insanlığa yapılan bir saldırıdır ifadelerini kullandı.

Diyanet-Sen Konya Şube Başkanı Ali Koç Ereğli İlçesinde İmama Yapılan Darp Olayıyla İlgili Şu Açıklamalara Yer Verdi.

Bayramın birinci günü bayram namazını kıldırıp cami cemaatinin tamamıyla bayramlaşma yaptıktan sonra evine giden ve diğer akraba ve dostlarıyla bayramlaşma hazırlıklarını yapma aşamasında iken, ikamet ettiği lojmana gelerek Faruk C., Sezai C., Sertaç C, İlker E. ve Emre S. tarafından evin kapı ve pencereleri kırılarak eve girmek suretiyle İmam Hatip Cumali Çelik ve eşi iki çocuğunun gözü önünde saldırganlar tarafından darp edilerek dövülmüşlerdir. Yapılan baskın ve darp neticesinde İmam Hatip Cumali Çelik ağır şekilde yaralanmış, eşine ise, kısmı darp uygulanmıştır. Olayı duyan mahalle sakinleri olaya müdahil olarak kolluk kuvvetlerine durumu bildirilmiş ve mahalleye jandarma ekiplerinin müdahil olmaları sağlanmıştır.

İlahiyat Fakültesi mezunu, 15 yıllık Din Görevlisi olan ve pedagojik formasyon eğitimini alan İmam Hatip Cumali Çelik’in Ereğli Sarıtopallı mahallesindeki görevine başlayalı henüz daha dört ay oldu diyen Başkan Ali Koç, dört aylık bir hizmet süresinde hiç kimseye yönelik bir husumet beslemediğini, Diyanet İşleri Başkanlığımızın kuruluş ve görevleri konusundaki yasa çerçevesinde çocuklara, orta yaş ve ileri yaş gruplarına yönelik günün belirli bölümlerinde din eğitimi ve Kur’an öğrenimi konusunda gayretli çalışmalar yaparak mahalle halkının ve özellikle eğitim çağında olan çocuklar ile gençlerin takdir ve beğenisini kazanarak ramazan ayı içerisinde hayır severlerin katkılarıyla iftar programları düzenlemiştir. Atıl vaziyette olan mahallenin eski cami binasının kütüphaneye çevrilmesi ve içerisinin kitap ve materyallerle donatılması konusunda geniş çalışmalar yaparak kısa sürede hizmete girebilecek projelerini oluşturmuştur.

“Bugün dünyanın dört bir yanında düşmanlıklar hat safhadayken Müslüman’ın Müslüman’a kin gütmesi, gönül yıkması ve darp ederek şiddet uygulaması kabul edilir bir nitelik değildir” şeklinde konuşan Başkan Ali Koç, şöyle konuştu:

Biz her zaman örnek olmalıyız diyoruz, örneğimiz şiddet oluyor, biz kardeşlik huzurumuzu inşa edelim diyoruz kardeş kardeşi vuruyor veya şiddet uyguluyor, yeterince düşmanımız varken batıllar içinde bir birimize Müslüman deyip batıl yaşıyoruz. Bu bize yakışan bir duruş değildir. Bu kardeşliğin tesisi değildir. İnsanız, şiddetten uzak konuşmayı denesek insanlığın inşasına en azından yardımcı olmuş oluruz.

2 ay önce İran’ın başkenti Tahran’da Ürdün Din İşleri ve Evkaf Bakanlığı tarafından düzenlenen ve 63 ülkeden hafız öğrencilerin katıldığı “Uluslararası Kur’an-ı Kerim Güzel Okuma Yarışması’nda Türkiye’yi temsil eden Hafız Feyza Nergiz’in Ereğli’li olduğunu, anne ve babasının da Din Görevlisi olduğunu ve Nergiz’i yetiştirenlerin de Din Görevlisi olduğuna vurgu yapan Başkan Ali Koç, Din Görevlisine yapılan bu şiddet ve darp olayı Ereğli İlçemize hiç yakışmadı.

Ramazan Bayramının birinci günü Faruk C., Sezai C., Sertaç C, İlker E. ve Emre S. tarafından evin kapı ve pencereleri kırılarak eve girmek suretiyle üyemiz İmam Hatip Cumali Çelik ve eşine iki çocuklarının gözü önünde saldırganlar tarafından yapılan darp olayını nefretle kınıyor, hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti devletimizin hiçbir yerinde kimsenin bir başkasını darp etme ve cezalandırma gibi bir hak ve yetkilere sahip olmadığını, dolayısıyla Din Görevlilerimize yönelik kimsenin el uzatamayacaklarını, gerekli uygulamaların devletin ilgili kurumları tarafından yapılması gerektiğini ifade ederek, Diyanet-Sen’in ilgililer hakkında Ereğli Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulduğunu ve konunun hem adli hem de idari yönden sonuna kadar takipçisi olacaklarını söyledi.

10 Haziran 2019 Konya/ Ereğli- Sendika


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?