Ramazan Bayramını Anlamak

Bedenin ve ruhun birlikte zaptu rapt altına alındığı on bir ayın sultanı bir Ramazan ayını daha geride bırakmış olduk. Esasında Ramazan ayının kıymetini bilen herkes bu ayın gidişine hüzünlenir.

Bedenin ve ruhun birlikte zaptu rapt altına alındığı on bir ayın sultanı bir Ramazan ayını daha geride bırakmış olduk. Esasında Ramazan ayının kıymetini bilen herkes bu ayın gidişine hüzünlenir. Takdir-i İlahi odur ki Allah Teala biz inanan kullarına bahşettiği her şey yine inanan kullarını ihya etmek içindir. Zira farz kılınan ibadetlerin bütününe bakıldığında bile amaç  insanoğlunun dünyevi ve uhrevi saadeti içindir. Bu manadan olmak üzere nefsimizi ve bedenimizi terbiye eden Ramazan ayının bu ulviliğini idrak edip doyasıya yaşayan bütün müminlere müjdeler olsun. Bizlere bu muazzez anı yaşamayı nasip eden Allah Teâlâya hamt olsun.

Ramazan bayramını ancak ömrünün her zaman dilimini ramazan mış gibi idrak edip fakir fukaranın  garip gurebanın öksüz kimsesiz çaresiz ve yetimin hizmetine koşanlar en iyi anlar. Çünkü bu bayramlar  paylaşıldıkça ehemmiyet kazanır. Aksi halde bayram gelmiş neyime Kan damlar yüreğime der dururuz. Onun için İslam âlemi dini bayramlara çok değer vermişlerdir. Bayramlar aramızda sevginin ve saygının hürmet ve muhabbetin artmasına birlik ve beraberliklerin kuvvet bulmasına birlikte yaşama kültürünün daha da ziyadeymişsine komşuluk ilişkilerinin yeniden gözden geçirilmesine kimsesizlerin görülüp gözetilmesine çocukların sevindirilmesine muhtaç ve ihtiyaç sahiplerinin bir nebze olsun yaralarının sarılarak acılarının azalmasına  aracı kılmışlardır. Filhakika öyle de olmalıdır.

Ramazan bayramının kişilere ve ailelere hatta toplumlara kazandırdığı lahuti havanın yaşanması aslında para ile değer biçilemeyecek kadar çok değerli olan dini günlerdir. Unutmayalım ki  Dünyevi bayramlardan murad uhrevi bayramları hatırlamaktır.

Bu Kutsi günümüzün evlerinde hastane köşelerinde ve her nerede olursa olsun hastalıklarından dolayı şifa bekleyenlerin şifalar bulmalarına borcundan dolayı sıkıntılara düşmüş tüm borçluların borçlarından halas olmalarına aile içi mutluluklara hasret kalanların özledikleri mutluluklara biran önce kavuşmalarına vesile olmasını diler tüm din kardeşlerimizin mübarek Ramazan Bayramlarını kutlar sevgi saygı ve muhabbetlerimizi sunarız.

Mustafa ÇOPURSUZ

Tüm Memur-Sen Konfederasyonu ve

Diva-Sen Genel Başkanı

03 Haziran 2019 - Sendika


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?