İtikaf İçin 11 Bin 216 Cami Hazır

Diyanet İşleri Başkanlığınca ramazan ayının önemli sünnetlerinden itikaf ibadetini yerine getirmek isteyenler için Türkiye genelinde 11 bin 216 cami hazırlandı.

Büyütmek için resme tıklayın

İtikaf için 11 bin 216 cami hazır

- Türkiye genelinde 11 bin 216 cami ramazanın önemli sünnetlerinden itikaf ibadeti için kapılarını açıyor - Buna göre ülke genelinde itikafa girilen cami sayısı bakımından ilk üç sırada 717 rakamı ile Diyarbakır 570 rakamı ile Şanlıurfa ve 441 rakamı ile Van yer aldı - Diğer il ve büyükşehirlerde ise başta merkez camiler olmak üzere İstanbulda 401 Ankarada 344 ve İzmirde 144 camide itikafa girilebilecek - DIYANET İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Kaşif Hamdi Okur: - Herkes itikaf ibadetini yapmaya imkan bulamaz ama her şehirde en azından belli sayıda insanın bunu yapması bu sünnetin yaşatılması açısından önemlidir

ANKARA AA - SEFA ŞAHİN - DIYANET İşleri Başkanlığınca ramazan ayının önemli sünnetlerinden itikaf ibadetini yerine getirmek isteyenler için Türkiye genelinde 11 bin 216 cami hazırlandı.

Allahın rızasını kazanmak için belli bir adab içerisinde camide kalmak ve ibadetle meşgul olmak anlamına gelen itikaf ibadeti ramazanın son 10 gününde gerçekleştiriliyor. İtikafa girenlere mütekif veya akif deniliyor.

Modern hayatın yoğunluğu içerisinde kendisine zaman ayıramayan Müslümanlar için bulunmaz bir nimet olarak değerlendirilen itikaf ibadeti ramazanın manevi ikliminden yararlanmak ve Kadir Gecesini tam olarak idrak edebilmek adına da önem taşıyor.

DIYANET İşleri Başkanlığınca bu sene ramazanda itikafa girilecek camiler belirlenerek yurt genelinde 11 bin 216 cami hazırlandı.

Buna göre ülke genelinde itikafa girilen cami sayısı bakımından ilk üç sırada 717 rakamı ile Diyarbakır 570 rakamı ile Şanlıurfa ve 441 rakamı ile Van yer aldı.

- Diyanetin sitesinden camilerin listesine ulaşılabilecek

Diğer il ve büyükşehirlerde ise başta merkez camiler olmak üzere pek çok caminin itikaf ibadeti için kapıları açılıyor.

İstanbulda Şehzadebaşı Camisi başta olmak üzere 401 Ankarada 344 ve İzmirde 144 camide itikafa girilebilecek.

Vatandaşlar itikaf için hazırlanan camilerin listesine DIYANET İşleri Başkanlığının ramazan ayı için hazırladığı ramazan.DIYANET.gov.tr internet adresinden ulaşabilecek.

İnternet adresindeki cami bilgileri bölümünden ülke il ilçe ve faaliyet türü seçimi yapılarak camilerde gerçekleştirilecek bütün faaliyetlere ulaşabiliyor.

- Toplumda bu sünnetin yaşatılması gerekir

DIYANET İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Kaşif Hamdi Okur AA muhabirine yaptığı açıklamada Hazreti Muhammedin Mescid-i Nebevide itikafa çekilmek amacıyla kendisine çadır diye tabir edilen bir bölüm hazırlayıp belirli bir zaman dilimini ibadetle geçirdiğini onun vefatının ardından eşlerinin de itikaf ibadetini sürdürdüğünü söyledi.

Hazreti Muhammedin devamlı olarak işleyip nadiren terkettiği farz ve vacib olmayan amellerine sünneti müekkede denildiğini hatırlatan Okur İtikaf sünneti müekkede olarak nitelenen bir ibadettir. Aynı zamanda kifai bir sünnettir. Kifai sünnet demesi şu anlama geliyor toplumda bu sünnetin yaşatılması gerekir. Herkes bunu yapmaya imkan bulamaz ama her şehirde en azından belli sayıda insanın bunu yapması bu sünnetin yaşatılması açısından önemlidir. diye konuştu.

DIYANET İşleri Başkanlığınca ramazanda itikaf ibadetini yerine getirmek isteyenler için Türkiye genelinde 11 bin 216 cami hazırlandığını bildiren Okur dini kitaplara göre itikaf için en faziletli mescidler arasında sırasıyla Mescidi Haram Mescidi Nebevi Mescidi Aksa Beytül Makdis ile şehirlerin merkezi camilerinin olduğunu aktardı.

- Nafile itikaf ibadeti cemiyetimizde yaygın bilinmiyor

Okur insanın kendisini hesaba çekmesi ve iç dünyasında muhasebe yapmasını sağlaması bakımından itikafın önemli bir ibadet olduğunu vurgulayarak itikafta Kuran-ı Kerim Hazreti Muhammedin hayatı insanın kendisini dini konularda geliştirecek eserler okuyup Allahı tefekkür edebileceğini söyledi.

Modern hayatın hız ile yarıştığını her şeyin çabuk eskiyip yıprandığını ve zaman zaman insanın kendisini yenilemek için bazı durumlara ihtiyaç duyduğunu aktaran Okur şunları söyledi:

Herkesin vakti mesaisi böyle sünneti müekkede olan 10 günlük itikafı yerine getirmeye müsait olmayabilir. Fakat bir de nafile itikaf var. Bu cemiyetimizde o kadar yaygın bilinmiyor. Mesela düşünün camiye girdiniz namaza henüz yarım veya bir saatlik vakit var. Orada bir köşeye çekilip yine ibadet niyetiyle namaza kadar beklemeye itikaf denir ama bu nafile bir itikaftır. Bunu yapmaya niyet ediyorum deyip orada Kuran-ı Kerim okuyup eğer vakit müsaitse nafile namaz kılıp Efendimizi ve Cenabıhakkın kudretini tefekkür ederek beklemesi dahi bir itikaftır. Onu düzenli yapamayanlar fırsat bulduklarında ara ara bu şekilde itikaf yapmak suretiyle de bu ihtiyacı bir nebze olsun yerine getirebilirler. Belki orada o yaşadıkları hadise kendi zamanını mesaisini ayarlayıp müekked sünnet olan ramazanın son 10 günündeki itikafa girme noktasında motive de edebilir.

24 Mayıs 2019 - Diyanet


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?