Bekamızın Teminatı Olan Aile Korunmalı!

1988 yılında yapılan kanun değişikliğiyle ömür boyu ödenen borç haline gelen süresiz nafaka zulmü, sayıları yaklaşık 2 milyonu bulan bir kitleyi mağdur etmeye devam ediyor.

Büyütmek için resme tıklayın

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan "1. 100 Günlük Eylem Planı"nda yer alan "Süresiz Nafaka'nın Düzenlenmesi" maddesi, aradan geçen onca zamana rağmen hiçbir düzenlemeye uğramadan devam ediyor. Aile ve Adalet Bakanlığı tarafından başlatılan ve birtürlü sonuca ulaşamayan nafaka düzenlemesi, nakafa ödemekten bitap düşen nafaka mağdurlarını daha da içinden çıkılmaz bir umutsuzluğa sürüklemeye devam ediyor.

NAFAKANIN SÜRELİ OLMASI ŞART!

Aile ve Adalet Bakanlığı tarafından başlatılan ve basına yansıyan son bilgilere göre henüz bitmeyen "Nafaka Düzenlemesi" çalışmasına ilaveten Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Milletvekili Prof. Dr. Sefer AYCAN'ın partisinin desteğiyle hazırladığı ve yakın zamanda meslise sunmayı planladığı "Nafaka Düzenlemesi"ne AK Parti'nin destek vermesi elzem. AYCAN'ın hazırladığı kanun teklifine göre; ömür boyu nakaka yerine süreli nafaka sistemi geliyor. Boşanan kadın için 1 ile 5 yıl arasında bir nafaka süresi belirlenecek. "Sürenin üst sınırının 5 yıl olması, kadınları mağdur eder" tezinden hareketle açıklama yapanların gözardı ettiği iki önemli husus var.

DERDİNİZ KADINLARI KORUMAKSA BUYRUN!

1. Hakimin boşanan eşin durumuna göre belirleyeceği nafaka süresi bitiminde, boşanan kadının mağduriyeti devam ediyorsa, nafaka desteğinin devlet tarafından sağlanacağı. Boşandığı kişiden nafaka alarak mağduriyeti giderilen kadının, nafaka alacağını eski eşten değil de devletten alması nasıl bir mağduriyet getiriyor? Buradaki asıl amaç, kadının mağduriyetini gidermek mi yoksa erkeği cezalandırmak mı?

2. Kadınlar mağdur olur teziyle hareket edenlerin gözardı ettiği ikinci husus şu; Boşanan erkeğin yaptığı yeni evlilikteki eşinin mağduriyetini neden kimse görmüyor? Ülkemiz genelinde, nafaka borcu sebebiyle eşi hapse düşmesin ve düşmüşse çıksın diye çalışmak zorunda kalan nice bayanlar var. Asgari ücretli bir işte çalışsa dahi, boşandığı erkeğin işsiz olması halinde bile nafaka hakkı elde eden kadını koruyan sistem, işi olmadığı için nafaka yüzünden hapse düşen eşini kurtarmak için çalışmak zorunda olan kadını neden korumaz? Toplumdaki aile yapısını yerle bir eden sistem, neden hâlâ bazı kesimlerce ısrarla savunulur?

AİLE YAPISI ÇÖKÜYOR GÖRMÜYOR MUSUNUZ?

Aileyi yıkan kanunların olmadığı dönemlerde karı koca arasında bir sıkıntı hasıl olduğu zaman, araya büyükler girer, boşanan kadının mağdur olmamasından ziyade aile dağılmasın diye arabuluculuk yapılarak aile bir araya getirilirdi. Şimdi ise durum öyle mi? En ufak bir sorunda "Kadının Beyanı Esastır" kaidesinden hareketle erkekler evden uzaklaştırılarak aileni dağılması hızlandırılıyor. Araya art niyetli kimselerin "bu adamı çekmek zorunda değilsin, bas davayı al nafakayı, kanunlar zaten kadından yana" şeklindeki telkinleriyle ailenin dağılma süreci mahkeme koridorlarında tamama eriyor. Peki en çok zararı kim görüyor? Tabiki çocuklar. Boşanan kadın elde ettiği nafaka ile bir müddet kendini evutsa da, daha sonra kaybettiklerinin farkına varıyor ama iş işten geçmiş oluyor. Boşanan erkek ise, eski eşe nafaka ödeme sebebiyle çektiği maddi sıkıntı yanında yeni evlendiği hanıma bakamama durumu ile karşı karşıya kalarak ya ondan da boşanmak durumunda kalıyor ya da en iyi ihtimal onu da işe sokarak eski eşe para ödeyerek hayata tutunmaya çalışıyor. Çocuklarsa arada intikam alma aracı veya egoları bastırma objesi olarak kullanılıyor.

ÇOCUK HACZİ KANAYAN YARAMIZ!

Yakın zamanda ekranlara yansıyan çocuk haczi haberleri sonrası özel bir kanalın canlı yayın programına konuk olan Sayın Adalet Bakanı Abdülhamit GÜL, çocuk haczi hususunda yaptığı açıklamada; "Çocukların bir eşya gibi haczedilmesini kabul etmemiz mümkün değildir, bu uygulamayı en yakın zamanda kaldıracağız, ilk etapta icra dairesine ödenecek parayı kaldırıyor demişti. Sayın GÜL'ün yaptığı açıklamanın üzerinden aylar geçmesine rağmen değişen tek şey, çocuk icra masrafına yapılan zam oldu. Yetkililere buradan birkez daha çağrı yaparak diyoruz ki, ülkemizin bekası için elzem olan aile yapısının korunması için atılması gereken adımları tez vakitte atın. Sürecin birgün dahi uzaması bir ailenin dahi yıkılmasına zemin hazırlarsa, bu vebalin altından kimse kalkamaz. Sonuç olarak Aile ve Adalet Bakanlığı'nın başlamış olduğu çalışmanın tez vakitte nihayete erdirilerek toplumun beklentilerine cevap verebilecek düzeyde bir düzenlemenin meclise gelmesi, halkımızın beklentisidir. Selam ve Dua ile..

Atilla GÜNDOĞDU
Mihrap Haber Editörü

24 Mayıs 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Boşanma Mağdur Adayı - Nafaka hariç tüm konularla ilgileniyor millet vekillerimiz sağ olsun. Ama oy diye gelecekler bir gün

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 24 Mayıs 09:22

Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?