Diyanet'ten Geç Kalınmış Bir Adım

Diyanet İşleri Başkanlığı, OHAL kapsamında açığa alınıp göreve dönen veya ihraç olduktan sonra tekrar göreve dönmelerine karar verilen personelin eski görev yerlerine atanabileceklerine dair yazıyı, 81 il müftülüğüne gönderdi. Diyanet'in bu hamlesi çok geç kalınmış bir adım olarak değerlendirildi.

Büyütmek için resme tıklayın

Diyanet İşleri Başkalığı bünyesinde görev yapmakta iken FETÖ darbe teşebbüsü sonrasına görevinden açığa alınıp göreve dönen veya ihraç edildikten sonra göreve dönmelerine karar verilen personelin, eski görev yerlerine dönmeleri neredeyse imkansız bir durumdu. Diyanet bu hususta bir adım atarak görevlerine aide edilenlerin uygun görülmesi halinde eski görev yerlerine döneceklerini bildirdi.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş imzasıyla 81 il müftülüklüğüne gönderilen yazıda; "Yürütülen tahkikat sonucunda göreve dönmelerine karar verilen Başkanlık personelinin talep bulunmaları ve bu taleplerinin valilikler/il müftülükleri tarafından uygun görülmesi halinde -kadroları münhal bulunmak koşuluyla- eski görev yerlerine atanmalarında herhangi bir sakıncanın bulunmamaktadır" denildi.

O GÜNDEN BU GÜNE NE DEĞİŞTİ?

15 Temmuz sonrası OHAL kapsamında birçok görevlinin açığa alındığı Diyanet İşleri Başkanlığı'nda daha sonra yapılan tahkikatlar sonucu birçok görevli görevlerine dönmüştü. O dönemde verilen karar gereği, FETÖ yapılanması ile hiçbir bağı olmadığı halde haksız ve esılsız ihbarlar sebebiyle görevlerinden açığa alınıp göreve dönen veya ihraç edildikten sonra göreve iade edilmesine karar verilen birçok Başkanlık personeli "Senin adın FETÖ ile anıldı, senin bundan sonra burada görev yapman mümkün değil" diyerek farklı yerlerde görev yapmaya zorlandı. FETÖ soruşturması sebebiyle mağdur olanları ikinci kez mağdur eden uygulama uzun süre devam etti.

BU KARAR NEYİ DEĞİŞTİRİR Kİ?

15 Temmuz sonrası FETÖ ile iltisakı olduğu şüphesiyle açığa alınıp göreve dönen veya görevinden ihraç edildikten sonra gerçeğin ortaya çıkması sonucu göreve iade edilen personelin eski görev yerleri kısa zamanda doldurulmuştu. Hatta görev yeri dolmadan göreve iade edilenlerin müftülüklerce farklı yerlere zorla gönderildiği birçok olay yaşandı. FETÖ sebebiyle haksız yere mağdur olanların soruşturma neticesinde görevlerine dönmelerinin ardından, o günlerde alınan karar gereği yerlerinin zorla değiştirilmesinin yaşattığı mağduriyetler nasıl telafi edilebilir?

BU AH, BU VABAL ONLARA YETER!

Geç te olsa bu yanlıştan dönen Diyanet İşleri Başkanlığı, 81 il müftülüğüne gönderdiği yazıda, bu haksız uygulamaya son verilmesi talimatında bulundu. Çok geç kalınan bu kararın o günlerde alınmasına engel olan kim varsa, mağdurların ahı onların yakasını iki cihanda bırakmayacaktır. Görev yaptığı cemaatin gözünde vatan haini yaftası yiyen din görevlisinin, göreve iade edildikten sonra eki görev yerinde kendini temize çıkarmasına müsaade etmeyip onu farklı bir camiye göndererek, "O İmam FETÖ'cüydü, o nedenle burdan sürgün edildi" algısının hafızalara kazınmasına sebep olanlar, iki cihanda bunun vebalini ödemeyemezler.

Halil AKYÜZ
Mihrap Haber Sahibi

20 Mayıs 2019 - Diyanet


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?