Yüksek Nafaka'dan Vergi Kesilsin!

Süresiz Nafaka ile ilgili açıklama yapan Boşanmış İnsanlar ve Aile Platformu Başkanı İlknur Birsel Büyükakça, "Yüksek rakamlarda nafaka alanlardan 'Nafaka Vergisi' kesilerek oluşturulacak olan sosyal devlet fonuna maddi kaynak sağlansın" dedi.

Türkiye'nin 30 yıllık kanayan bir yarası haline gelen "Süresiz Nafaka" mağduriyetine çözüm üretilmesi sürekli ötelenmeye devam ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafınan açıklanan birinci 100 günlük icraat programına alınan nafaka sorunu, Aile ve Adalet Bakanlığı'nın ağır çalışması sonucu henüz bir sonucu kavuşturulmadı. Basına yansıyan mağduriyetlerin yanı sıra, basına yansımayan birçok aile dramı yaşanırken, Aile ve Adalet Bakanlığı'nın daha hızlı ve kalıcı somut adımları atamaları bekleniyor.

Konuyla ilgili olarak Yeni Akit Gazetesi'ne açıklamada bulunan Boşanmış İnsanlar ve Aile Platformu Başkanı İlknur Birsel BÜYÜKAKÇA, ülkemizin ciddi bir sorunu haline gelen süresiz nafakanın 1-5 yıl arasında sınırlandırılması gerektiğini ifade ederek "Hakim tarafından takdir edilen nafaka süresi bittikten sonra boşanan kadının mağduriyetinin devam etmesi halinde sosyal devlet ilkesi çalıştırılarak mağdur kadın devlet tarafında desteklenmelidir. Basına yansıyan yüksek rakamlarla nafaka alan ünlülerin ise aldıkları nafakadan 'Nafaka Vergisi' kesilerek oluşturulacak sosyal devlet fonuna aktarılmalıdır" dedi.

SOSYAL DEVLET FONU KURULSUN!

Süresiz nafaka ile ilgili değerlendirmelerine devam eden BİA Platformu Kurucusu İlknur Birsel Büyükakça, "Boşanan kadının mağduriyet devam ederse, kadınların ihtiyaçlarını karşılacak sosyal devlet olmanın gereği olarak devlet tarafından karşılanmalı. Bunun içinde "Sosyal Devlet Fonu" oluşturulacak yüksek oranda nafaka alanlarda vergi kesintisi yaparak bu fona kaynak sağlanmalıdır" ifadelerini kullandı.

BİA Başkanı BÜYÜKAKÇA, nafakanın süreli olması ile ilgili olarak hükümet yetkilileri ve bakanlıkların ikna olduğunu ancak, belirlenecek üst sınır hususunda görüş birliğine varılamadığı için görüşmelerin tıkandığını ifade ederek şunları ifade etti:

"MHP tarafından hazırlanan "Nafakaya 5 Yıl Süre Sınırı Getiren" kanun teklifi, boşanan kadının mağduriyeti devam ediyorsa giderlerinin sosyal devlet tarafından oluşturulacak nafaka fonundan karşılanması şelinde düzenlendi. Bu noktada sosyal devletin kesin mutlaka devreye girmesi gerekmektedir."

BİA Başkanı İlknur Birsel sözlerini şöyle nokladı:

"BİA Platformu olarak nafakanın 1-5 yıl arasında sınırlandırılması, nafakanın bu süre sınırı içinde takdir edilmesi; kadının yaşı, sağlığı ile boşanan çiftin çocuk sahibi olup olmadığı kriterleri göz önüne alınarak hakim takdirine bırakılmasını istiyoruz. Nafakanın süresiz olarak devam etmesi aile yapımızı yerle bir eden, yeni evlenecekleri evlilikten soğutan çok ciddi bir sorun duracaktır. Yetkililerin acil olarak bu sorunu çözecek somut adımlar atmalarını bekliyoruz"

Atilla GÜNDOĞDU
Mihrap Haber Editörü

18 Mayıs 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?