Ekşi Sözlük ve Yazarına Kınama

Yenilikçi Araştıran ve Geliştiren Eğitimciler Derneği genel başkanı Selçuk Tütak, Ekşi Sözlük sitesinin ağzının ayarı bozuk, akıl terazisi şaşmış sözde bir yazarın öğretmenler için çirkin benzetmede bulunmasını şiddetle kınadı.

YENİLİKÇİ ARGECİLER DERNEĞİNDEN EKŞİ SÖZLÜK VE YAZARINA KINAMA

Yenilikçi Araştıran ve Geliştiren Eğitimciler Derneği genel başkanı Selçuk Tütak, ekşi sözlük sitesi ve yazarını kınadı.

Tütak, ekşi sözlük sitesinde ağzının ayarı bozuk, akıl terazisi şaşmış sözde bir yazarın öğretmenler için ‘fahişe’ benzetmesi yapmasının site ve yazar için talihsizlik olduğunu söyledi. Site sayfasında sonradan yapılan bir özür ile süreci sineye çekeceğimizi zannediyorlarsa bu da onların özürlerinin kabahatinden büyük olduğu anlamına gelir. Daha önce de peygamber efendimize karşı hadsiz açıklamalar yapan ekşi sözlüğü şiddetle kınıyoruz.

Toplumun en kutsal mesleği, geleceği şekillendiren, yön veren ve ülkemizde sayıları yaklaşık 1 milyonu bulan bu mesleğin icracıları olan öğretmenleri pervasız saygı dışı cümlelerle anmanın akıl ve mantık ile de hiçbir bağlantısı yoktur.

Sözde yazar ve sitenin kamu huzur ve sükûnunu bozduğu, pervasız ve alenen açıklamalar yaptığı, kutsal bir mesleği icra eden öğretmenlere ‘fahişe ‘ dediği sosyal medyada geniş bir yankı bulmuş ve öğretmenlerimizi derinden üzmüştür. Suç teşkil eden bu gabavet ve garabet açıklamaları için ekşi sözlük ve yazarının mahkeme önünde hesap vermesi için savcılarımızı göreve çağırıyorum. Gerekli işlemlerin başlatılması kamu vicdanının rahatlatılması için elzemdir.

Yapılan hakaretler sadece bugün bu kutsal mesleği icra eden 1 milyon öğretmene yapılmamıştır. Geçmişte görev yapan tüm öğretmenlerimize de yapılmıştır. Dolayısıyla Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’e de bir hakaret boyutu taşımaktadır. 5816 numaralı Atatürk’ü koruma kanununa (Madde 1 – Atatürk'ün hatırasına alenen hakaret eden veya söven kimse bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır) istinaden de dava açılmasını talep ediyoruz.

Öğretmenlik mesleği kutsaldır. Bu mesleğin onurunun zedelenmesine ve öğretmenlerin ne olduğu belirsiz tüzel ve gerçek kişilerce hakarete uğramasına ve küçük düşürücü ithamlara maruz bırakılmasına asla ve kata müsaade etmeyeceğiz. Bu konuda tüm STK’ları birlik olmaya ve gerekli yasal dersi vermeye davet ediyorum. Kamuoyuna saygıyla arz ederim.

Selçuk Tütak

Y&Arge-Der Genel Başkanı

16 Mayıs 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Mehmet Öztürk - Bir öğretmen babası olarak, bu talihsiz açıklamayı yapan densizin kanından şüphe ederim. Kendisini de yetiştiren bir öğretmen değil midir?

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 17 Mayıs 11:01Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?