Unutarak Yemek İçmek Orucu Bozar mı?

Diyanet İşleri Başkanlı Din İşleri Yüksek Kurulu, "Unutarak yemek yemek veya bir şey yiyip içmek orucu bozar mı, unutarak bir şey yenirce oruç bozulur mu?" sorularına cevap verdi.

Büyütmek için resme tıklayın

Ramazan ayının gelmesiyle birlikte oruçla ilgili olarak Diyanet İşleri Başkanlığı'nı "Alo Fetva 190" hattı başta olmak üzere il ve ilçe müftülüklerine soru yağmuru yağdı. En çok orucu bozan durumlarla ilgili olarak sorular soruldu. Bir kimsenin orucunu unutarak birşey yemesi veya içmesi orucuna zarar verir mi sorusu bunların başında gelmektedir.

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu'nun konuyla ilgili verdiği cevap şöyle;

Unutarak yemek içmek orucu bozar mı?

Unutarak yemek içmek orucu bozmaz. Hz. Peygamber (s.a.s.), “Bir kimse oruçlu olduğunu unutarak yer, içerse orucunu tamamlasın, bozmasın. Çünkü onu, Allah yedirmiş, içirmiştir.” (Buhârî, Savm, 26) buyurmuştur.

Unutarak yiyip içen kimse, oruçlu olduğunu hatırlarsa hemen ağzındakileri çıkarıp ağzını yıkamalı ve orucuna devam etmelidir. Oruçlu olduğu hatırlandıktan sonra mideye bir şey inerse, oruç bozulur (Merğînânî, el-Hidâye, II, 253-254).

16 Mayıs 2019 - Dini


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?