Görgülü'den "Ramazanda Kan Bağışı Yapın" Çağrısı

Diyanet-Sen Mersin Şube Başkanı Ahmet Görgülü, "Gelin Kan Verelim, Can Verelim Canlarımıza" diyerek kan bağışında bulunma çağrısı yaptı.

GELİN KAN VERELİM, CAN VERELİM CANLARIMIZA..

Kızılay 11 Haziran 1868 yılında kurulumuş köklü devlet kurumlarımızdan biridir.Türk kızılayı; Eski Hilal-i Ahmer Cemiyeti olarak bilinen ve Yurt içinde ve dışında savaş, deprem, hastalık salgını, yangın ve su baskını gibi durumlarda zarar görenlere karşılıksız yarar sağlayan ilaç, yiyecek, giyecek, çadır vb. gibi malzemeler sağlayan ve bağışlarla ayakta duran bir kurumdur.

Toplumun güç ve kaynaklarını harekete geçirerek, insan saygınlığının korunması doğrultusunda her koşulda, Her yerde ve zamanda muhtaç ve korunmasız insanlara yardım etmek ve toplumun afetlerle mücadele kapasitesinin geliştirilmesini desteklemek  ayrıca  ulusal ve uluslararası düzeyde saygınlığını ve hizmet kalitesini sürekli geliştiren bir insani yardım kuruluşudur Kızılay.

Savaş alanında yaralılara ayrım gözetmeksizin yardım etme isteğinden doğan Kızılay, her nerede olursa olsun insan ıstırabını ulusal ve uluslararası kapasitesi dâhilinde önlemek ve dindirmek için çabalar. Amacı insan hayatının, sağlığının korunması ve insan onuruna saygı duyulmasının sağlanmasıdır. Bütün insanlar arasında karşılıklı anlayışı, dostluğu, işbirliğini ve kalıcı barışı desteklemektedir

Kızılay, milliyet, ırk, dini inanç, sınıf veya siyasi düşünce farkı gözetmez. İnsan ıstırabını, en ivedi ve zaruri ihtiyaçlara öncelik vererek dindirmeye çalışır.Bu nedenle Kızılay  ın yaptığı hizmeti takdirle karşılamaktayız.

Türk Kızılay’ının ülkemizde hastalara ihtiyaç olan kanın büyük bir kısmını karşıladığı bilinmekte, ancak Ramazanda kan bağışı sayısının yıl ortalamalarına göre yaklaşık yüzde   elli azalmaktadır.Bu azalışın en önemli sebeplerinden biride Ramazan ayı vesilesiyle oruç tutan vatandaşlarımızın orucum bozulur kaygısıdır.

  Diyanet İşleri Başkanlığımızın din işleri yüksek kurulunun mutaalasına göre kan vermek orucu bozmamaktadır. (DİB Oruç/Sıkça Sorulanlar Eseri Sh.44 Madde 15 )

. Din bilginlerinin çoğunluğu ise, Hz. Peygamber'in oruçlu iken hacamat olduğuna dair rivayeti (Buhârî, Savm, 32; EbûDâvûd, Sıyam, 29) esas alarak kan vermenin orucu bozmayacağını söylemişlerdir. Kan verdiği zaman zayıf düşeceğinden yeme içme zorunda kalma ihtimali bulunmuyorsa rahatlıkla kan verilebilir .Bu itibarla, oruçlu iken kan vermek orucu bozmaz. 

18 - 65 yaşları arasında olan her sağlıklı kişiler   kan verebilmektedir..  Vücut Ağırlığı: 50 kg'ın üzerinde olan herkes kan bağışı yapabilmektedir..

Kan bağışının insana sıhhat de vermektedir.,  Bağışladığımız kanın hangi hastaya hangi darda kalmış kardeşimize insanımıza  şifa olacağını bilemiyoruz.

Vereceğimiz bir ünite kan İle Müarek Ramazanında darda kalan,hastası olan kardeşlerimize yapılacak en güzel yardım ve gönül yapma vesilesi olacaktır.

Bizler Diyanet camiası ve STK olarak Ramazan ayında oruç tuttukları için ORUCUM BOZULUR endişesiyle kan vermekten çekinen tüm kardeşlerimizi ,üyelerimizi, halkımızı Kızılay’ımızın kan ihtiyacının karşılanmasında duyarlı davranacağını ümit ediyor ve kan vermeye davet ediyoruz. ( 12/05/2019 )

Ahmet GÖRGÜLÜ

Diyanet -Sen Mersin Şb. Bşk.

14 Mayıs 2019 Mersin- Sendika


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?