Hatimle Teravih Namazı Nasıl Kılınır?

Asırlardır devam ettirilen ve halkımız tarafından yoğun ilgi gösterilen hatimle teravih namazı nasıl kılınıyor? 11 ayın sultanı olan Ramazan ayını ibadetle geçirmek isteyen vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği hatimle teravih namazı kaç rekattır ve nasıl kılınır?

Hatimle kılınan teravih namazlarına vatandaşlar yoğun ilgi gösteriyor. Gaziantep ilinin hemen hemen her mahallesinde bir camide hatimle teravih namazı kılınıyor. Toplamda 10 camide kılınmakta olan hatimle teravih namazına vatandaşların ilgisi yoğun.

Her yıl Ramazan ayında olduğu gibi bu yıl Ramazan ayında Gaziantep İl Müftülüğünce kent genelinde toplamda 10 camide hatimle teravih namazı kılınıyor. Teravih namazı kılmanın yanı sıra hatim yapmanın da sevabına ulaşmak ve 11 ayın sultanı olan Ramazan ayını dolu dolu geçirmek isteyen vatandaşlar, daha önceki yıllarda olduğu gibi, hatimle teravih kılınan camilere akın ediyor.

Ülkemizin köklü bir geleneği haline gelen hatimle teravih namazı, bir dönem unutulmaya yüz tutmak üzereydi. Ancak halkımızın tekrar teveccüh göstermesiyle canlılık kazanan gelenek, Ramazan ayının vazgeçilmez geleneği haline dönüştü.

ASIRLARDIR SÜRDÜRÜLEN GELENEK

Aralarından Nuri Mehmet paşa, Tekke ve Alauddevle Camii gibi tarihi camilerinde mevcut olduğu toplam 10 camide devam ettirilen hatimle teravih namazı geleneğine Gaziantepli vatandaşlar yoğun ilgi ve teveccüh göstermeye devam ediyor.

Asırlardır uygulanmakta olan hatimle teravih namazı geleneği, Gaziantep'in Şehitkamil ilçesi Çıksorut Mahallesinde bulunan Mustafa Seven Camii'nde 7 yıldır ara verilmeden devam ettiriliyor.

HATİMLE TERAVİH NASIL KILINIYOR?

Yatsı namazının cemaatle kılınmasının ardından başlayan hatimle teravih namazında, imam her rekatta Kur'an-ı Kerim'den bir sayfa okuyor. 20 rekatta bir cüzün tamamlanmasıyla sonra eren teravih namazını kılan vatandaşlar, hem teravih namazını eda etmiş, hemde hatim yapma sevabını almış oluyorlar.

13 Mayıs 2019 Gaziantep- Müftülük


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?