Kuzey Ankara Camii İbadete Açıldı

Yapımı 6 yılda tamamlanan Kuzey Ankara Camii ve Külliyesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş'ın katılımıyla ibadete açıldı.

Büyütmek için resme tıklayın

Temelinine yaklaşık 6 yıl önce başlanan, İstanbul'daki tarihi dört camiden ilham alınarak yapılan, aynı anda 15 bin kişinin ibadet etmesine imkan tanıyan "Kuzey Ankara Merkez Camii ve Külliyesi" resmi açılış töreni Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla Cuma namazından sonra yapıldı. Açılış törenine ayrıca Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş ta katıldı.

Güzergah olarak Esenboğa Havalimanı yolu üzerinde bulunan Kuzeykent'te 125 bin m2'lik bölümde yapılan cami ve külliye, yaklaşık olarak 110 bin metrekarelik kapalı alandan oluşuyor. Türk-İslam mimarisinden ilham alınarak yapılan ve başkent Ankara'nın simge mekanlarından biri olmaya aday olan Kuzey Ankara Merkez Camii ve Külliyesi, başta ibadet olmak üzere yaşak ve kültür etkinliklerine hizmet edecek.

KUZEY ANKARA CAMİİ'NİN MİMARİ ÖZELLİKLERİ

Kubbe yüksekliği 35 metre olan caminin çapı ise 16 metre uzunluğunda. Caminin dört minaresi bulunmakta. İkisi 46 metre uzunluğunda olan minarelerin iki şerefesi bulunurken, 64 metre uzunluğunda olan diğer iki minarenin ise üç şerefesi bulunmakta. Külliye içinde bulunan bin 400 metrekarelik alanda 50 dükkan bulunuyor.

Caminin kadın ve erkekler için hamamlar, hayırseverler tarafından toplanan bağışlarla yapılacak yemeklerin dağıtılacağı aşevi, yaklaşık olarak 60 dükkanın yer aldığı iki katlı kapalı çarşı ile geleneksel el sanatlarının yapılıp sergileneceği bölümler, külliyenin içinde bulunan diğer alanlar arasında.

7 BİN ESERLİK DEV KÜTÜPHANE

Kuzey Ankara Merkez Camii ve Külliyesinde bulunan kütüphanede yaklaşık olarak 7 bin adet dini eser, vatandaşlarımızın kullanımına sunulacak. Ayrıca küllliye içinde Kuzeykent'in bulunduğu vadiye bakan tarafında hasbahçe, çay-kahve köşkü ile Osmanlı-Türk mutfağı bölümleri yer alıyor. Bunun yanı sıra süs havuzu ve vatandaşların istirahat etmesi için çok sayıda bölüm bulunmakta.

Külliye içinde katlar arası ulaşım asansör ve yürüyen merdivenlerle sağlanırken, bin 200 aracın aynı anda park edebileceği 5 katlı kapalı otoparkta bulunuyor.

5 BİN KİŞİLİK KONGRE SALONU

Caninin kapalı ve yarı açık durumda olan alanlarının tamamı ibadete açıldığında aynı anda 15 bin vatandaşımız ibadet edebilecek.

Külliye içinde inşa edilen uluslararası seminer ve konferanslara ev sahipliği yapabilecek özellikte olan 5 bin kişilik bir kongre merkezi, Türkiye'de tek salonda en fazla katılımcının aynı anda ağırlanabileceği yapı olma özelliğini de taşımış oluyor. Ayrıca külliye içinde Irak'ın Samarra kentindeki Samarra Camii'nin mimarisinden ilham alınarak yapılan "Seyir Kulesi"de bulunuyor. Mihrap Haber olarak, böylesine müstesna bir eserin ülkemize kazandırılmasında emeği geçen herkese teşekkür ederiz.

11 Mayıs 2019 - Diyanet


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?