Sosyal Devlet Fonu Göz Ardı Edilmemeli!

Aile Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'un "Nafakada 5 Yıl Sınırı Kadınları Mağdur Eder" açıklamasına atıfta bulunan BİA Platformu Başkanı İlknur Birsel Büyükakça, "Sosyal Devlet Fonu Aile Bakanımız tarafından göz ardı ediliyor" açıklamasında bulundu.

Büyütmek için resme tıklayın

Aylardır Türkiye gündemindeki yerini koruyan " Süresiz Nafaka" ile ilgili somut adımların atılması beklenirken, Aile Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yapılan "Nafakada 5 Yıl Sınırı Kadınları Mağdur Eder" açıklaması, nafaka mağdurlarını derinden üzdü.

Hukukçulardan akademisyenlere kadar birçok kesim tarafından ciddi eleştirilere konu olan ve bir an önce kaldırılması beklenen "Ömür Boyu Nakafa" ile ilgili olarak Adalet ve Aile Bakanlığı'nın ortaklaşa yürüttüğü çalışmanın bitirilerek konu kanun teklifinin meclise gelmesi beklenirken, MHP tarafından hazırlanan "Nafakaya 5 Yıl Sınırı Getiren" kanun teklifine atıfta bulunan Aile Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'un "Nafakada 5 Yıl Sınırı Kadınları Mağdur Eder" açıklaması, sosyal medya üzeriden ciddi eleştirilerin hedefi oldu.

SOSYAL DEVLET FONU GÖZ ARDI EDİLİYOR!

Boşanmış İnsanlar ve Aile Platformu Başkanı İlknur Birsel Büyükakça, "Sn Bakan Selçuk MHP nin Nafakaya beş yıl süre sınırlandırılması teklifine sıcak bakmamış. Üst sınır olan beş yılı az bulduğunu beyan ediyor. Bakan bu açıklaması ile Sosyal Devlet fonunu göz ardı ediyor." dedi.

Nafaka düzenlemesi ile ilgili açıklamasına devam eden BÜYÜKAKÇA, "MHP tarafından yapılan "Nafakaya 5 Yıl Sınırı Getirilsin" teklifi kimseyi mağdur etmiyor. Çok istisnai durumlar, ruh sağlıkları aşırı bozuk sürekli şiddet nedeniyle gerçekleşen boşanmalar dışında bir boşanma olayının faturası tek tarafa yıllar boyu yüklenemez. Bir taraf yüzde yüz kusursuz diye bir şey yoktur. Kaldı ki şiddet mağduru kadınlar nafaka istemeye cesaret edemeyenler. Bu teklifle boşanan kadın, belirlenen süre bittikten sonra muhtaç olması durumunda Sosyal Devlet Fonundan yararlanacaK. Sn Bakan Beş yılı az bulurken uzun süreli evlilikleri kastediyor ancak mal paylaşımı, tazminat yasaları da mevcut. Ayrıca Devlet ilkesi göz ardı edilmemeli" dedi.

BAKAN SELÇUK'TAN RANDEVU TALEBİ

Boşanmış İnsanler ve Aile Platformu Başkanı İlknur Birsel BÜYÜKAKÇA, Nafaka sebebiyle oluşan mağduriyetleri, bitmeyen boşanma davalarını, yıllarca süren tedbir nafakalarını, 6284 sayılı yasanın nafaka ve tazminata alt yapı oluşturmak için planlı olarak nasıl kullanıldığını ve MHP tarafından yapılan teklifin son derece yerinde ve hakkaniyetli bir karar olduğunu konuşmak üzere BİA PLATFORMU adına Aile Bakanı Zehra Zümrüt SELÇUK'tan randevu talebinde bulunduklarını dile getirdi.

BİA Başkanı İlknur Birsel BÜYÜKAKÇA, "Evlilik süresi ne kadar olursa olsun ömür boyu borç ömür boyu husumet nedenidir. Çünkü bunu her yıl nafaka arttırma davaları, ödeyemeyen için icra davaları, bitmek bilmeyen hapis cezaları takip etmektedir" diyerek açıklamasına son verdi.

Atilla ERDOĞDU
Mihrap Haber Editörü

09 Mayıs 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?