Diyanet Personeli Cevap Bekliyor!

Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde 4/B Sözleşmeli statüde çalışan on binlerce devlet memurlarının durumları birçok defa dillendirilmiş olmasına rağmen sorulara cevap verilmemesi ciddi manada hoşnutsuzluk oluşturmaya devam etmektedir.

Büyütmek için resme tıklayın

Genelde tüm kurumlarda özelde ise Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde 4/B Sözleşmeli statüde çalışan on binlerce devlet memurlarının durumları birçok defa dillendirilmiş olmasına rağmen sorulara cevap verilmemesi ciddi manada hoşnutsuzluk oluşturmaya devam etmektedir. Kamuda çalışanlar arasında birçok manada ayrımcılığa tabi olan devlet memurları haklı olarak söz konusu ayrımcılığın mantığını anlamak istemektedirler. Şöyle ki

Kurum çalışanlarının bir kısmı 4/A diye nitelendirilen pozisyonda çalışmakta bu kategoride çalışanların tayin-nakil görevde yükselme ve yurtdışı görevlendirilmelerinde ayrıca kurumun sunduğu özel haklardan yararlanma haklarına sahipken aynı kurumda aynı işi yaptıkları ve aynı şartlarda görev aldıkları halde bazı uygulamalarda ayrıcalık yaşadıkları hususu maalesef çözüme kavuşmuş değildir. Zira 4/B Sözleşmeli olarak tarif edilen ve sayıları azımsanamayacak kadar çok olan devlet memurlarının tayin-nakil görevde yükselme yurtdışı görevlendirilmeleri ve özlük haklarındaki farklılık çalışma barışını da zedelemiş durumdadır.

Ancak Sayın Cumhurbaşkanımızın açıklamalarında da bilindiği gibi Öğretmenlerde kadrolu statüye geçmenin 42 olarak belirtilmesinden sonra bu hususta Diyanet İşleri Başkanlığında görev alacak olanların da aynı şartlarda görev yapacakları kesinlik kazanmış durumda. Lakin uzun zamandan beri sözleşmeli olarak görev yapanların durumu ne olacak sorusunun cevabı henüz açıklığa kavuşturulmuş değil. Bu ise söz konusu statüde çalışanların görevde azim ve gayretlerini olumsuz yönde etkilemektedir.

En azından madem bundan sonra görev alacak olanların dört yıl çalıştıktan sonra kadrolu pozisyona geçecekleri aynı yerde iki yıl daha çalıştıktan sonra ancak tayin ve nakil taleplerinde bulunabilecekleri tespit edildiğine göre daha önce aynı statüde çalışanlar da mezkûr uygulamadan faydalanabilecekler mi Görevde yükselme sınavlarına girebilecekler mi Dolayısıyla Dini Yüksek İhtisas Merkezlerine gidebilme şansları olacak mı

Tüm Memur-Sen Konfederasyonu ve Diva-Sen olarak 4/B Sözleşmeli pozisyonda çalışanların söz konusu konularda beklentilerinin karşılanması hususunu önemsiyoruz.

Mustafa ÇOPURSUZ

Tüm Memur-Sen Konfederasyonu ve

Dive-Sen Genel Başkanı

09 Mayıs 2019 - Sendika


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?