Ramazan-ı Şerif Manevi Gıdamızdır

Diyanet Bir-Sen Genel Başkanı Hasan Türüt, 11 Ayın sultanı olan Ramazan ayına kavuşmanın heyecanıyla tüm İslam âleminin mübarek Ramazan ayını kutladı.

Ramazan ayının 6 Mayıs Pazartesi günü başlayacak olması nedeniyle bir açıklama yapan Diyanet Bir-Sen Genel Başkanı Hasan Türüt, 11 Ayın sultanı olan Ramazan ayına kavuşmanın heyecanıyla tüm İslam âleminin mübarek Ramazan ayını kutladı. İçinde Kadir gecesini barındıran Ramazan ayının en kutsal aylardan biri olduğuna dikkat çeken Hasan Türüt, yaptığı yazılı açıklama da şu hususlara değindi:

“İnşallah Ramazan ayını huzur ve mutluluk içinde idrak edeceğiz. Cenabı Allah’a yönelerek af dileyeceğiz, Allah’ın mağfiretini bekleyerek dolu dolu bir ay geçireceğiz. İnşallah günahlardan arınmış ve tövbeleri kabul edilmiş mümin bir kul olarak borcumuzu ifa etmenin mutluluğunu yaşayacağız. Aciz kullar olarak kulluğumuzun noksanlıklarını gidermeye çalışacağız. Ramazan ayı boyunca yardımlaşma duygularımız gelişecek. Fakir, kimsesiz, yardıma muhtaç insanlarımızı yalnız bırakmayacağız. İbadetlerimizin derecesi en üst seviyeye çıkacak. Bu mübarek ay, Müslümanların manevi gıda ayıdır.

Bu mübarek ay da, Müslümanlar olarak yükümlülüklerimizi ve eksikliklerimizi hatırlayıp gözden geçirmeliyiz. Ramazan ayı boyunca ailemizle, çevremizle olan ilişkilerimizi gözden geçirmeli ve hem iç dünyamıza hem de davranışlarımıza ve konuşmalarımıza düzen ve tertip vermeliyiz. Ana-baba, akraba ve komşuluk ilişkilerimizde hak ve hukuk kaidelerini bir kez daha hatırlamalıyız. Ahlak, iman, fazilet kavramları üzerinde eksiğimizi tamamlamalıyız.

Ramazan ayında sofralarımıza yapacağımız iftar davetleriyle, yapacağımız ziyaretlerle komşuluk, dostluk ve akrabalık ilişkilerini iyileştirme, dayanışma, yardımlaşma ve kardeşlik duygularını geliştirmeliyiz. Her zaman canlı tutmamız gereken bu hasletlerimiz birlik ve beraberliğimizin teminatıdır. Bu duygulardan koptuğumuz zaman parçalanır ve dağılırız. Ramazan ayı bize insanlığımızı hatırlatır. Müslüman olarak aynı zamanda örf, adet ve geleneklerimize göre ihmal ettiğimiz, belki hiç hatırlamadığımız ve unuttuğumuz güzel değerlerimizi hatırlama ve onları uygulama imkânı bulacağız. Dolayısıyla Ramazan ayı bu duyguların gelişmesi ve eyleme geçirilmesi için bir fırsattır.

Bu duygu ve düşünceler çerçevesinde mübarek Ramazan-ı Şerif’in, Müslümanların yaşadığı tüm ülkelerde huzura, mutluluğa ve barışa vesile olmasını temenni ediyorum. İslam âleminde; iç savaşların, mezhep çatışmalarının, ekonomik zorlukların, haksızlıkların, hukuksuzlukların son bulduğu, kardeşlik duygularının pekiştiği, açların doyduğu, hastaların şifa bulduğu, İslam diniyle olgunlaşmış, dürüst, ilkeli, bilinçli neslin yönetimlere hâkim olmasına vesile olduğu bir Ramazan-ı Şerif ayı temenni ediyor, Allah’tan hayırlara vesile olmasını dileyerek mübarek Ramazan ayını kutluyorum.”

05 Mayıs 2019 - Sendika


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?