Türüt: Başkan Erdoğan'ın Açıklaması Olumlu!

Diyanet Bir-Sen Genel Başkanı Hasan Türüt, “Sayın Cumhurbaşkanı’nın ‘Hiçbir sendikaya kendi arka bahçemiz olarak bakmıyoruz’ açıklamasını olumlu bulduklarını söyleyerek basın açıklaması yaptı.

Sayın Cumhurbaşkanı’nın Açıklamasını Olumlu Buluyoruz

Sayın Cumhurbaşkanı’nın bir televizyon kanalında “Kimi sendikaları makbul kimi sendikaları öteki olarak gören kafa 28 Şubat kafasıdır” açıklamasını değerlendiren Diyanet Bir-Sen Genel Başkanı Hasan Türüt, “Sayın Cumhurbaşkanı’nın ‘Hiçbir sendikaya kendi arka bahçemiz olarak bakmıyoruz’ açıklamasını olumlu bulduklarını söyleyerek basın açıklaması yaptı.

Sendikacılığın öncelikle mevcut yasalar kapsamında ilkesel olarak yapılması gerektiğine vurgu yapan Hasan Türüt, siyasetin, sendikal ayrımcılık yapmasının bu ülkeye yapılmış en büyük kötülük olacağına işaret ederek şunları söyledi:

“Sayın Cumhurbaşkanı’nın bir televizyon kanalında sendikalarla ilgili söylemiş olduğu sözler memnuniyet vericidir. Biz de kendisinden böyle bir çıkış bekliyorduk. Ülkemizin kalkınması ve milletimizin refah düzeyenin yükselmesi umuduyla kendisine inanarak destek verdiğimiz ve samimi duygularla sevgimizi ifade etmekten çekinmediğimiz Sayın Cumhurbaşkanımıza yakışan da budur. Kendisinin söylemiş olduğu bu sözler de samimi olduğuna inanıyoruz. Ancak siyasi iradenin bu samimi yaklaşımını sahada da görmek istiyoruz. Zira Memur-Sen üyesi olmayanlar büyük baskı görüyorlar. Memur-Sen üyesi olmayan görevlilerin işleri aksatılıyor ve referans olmadığı görevliler atanamıyor. Diyanet İşleri Başkanlığı merkez ve taşra teşkilatlarında diğer sendika üyelerine ciddi baskılar var. Haksız ve hukuksuz soruşturmalar açılıyor. Basit konular da üyelerimize disiplin cezası veriliyor ve tayin ediliyorlar. Teftiş ve soruşturma yapanlar tarafsız olamıyor. Bu ve buna benzer konular din görevlilerinin moral ve motivasyonunu bozuyor ve devlete olan güveni zedeliyor.

Üyelerimize yapılan baskılarla ilgili olarak Cumhurbaşkanlığı Makamına, Diyanet İşleri Başkanlığına, Meclis’te grubu bulunan siyasi partilere ve İl Valiliklerine yazarak mobbing hakkında önlem alınmasını istedik. Ancak bugüne kadar hiçbir makamdan cevap alamadık. Sendikalar ve yöneticileri hakkında akıl almaz yalan ve iftiralar yapılıyor. Yalan ve iftira ile başkalarını yıpratıp şahsi çıkarlarını ve koltuklarını koruma hevesinde olanlar şeytanların dostlarıdır. Bunların ağzı gevşek olduğu kadar, öyle cılız bir ışığa benzerler ki kime yandıkları da belli olmaz! 15 Temmuz’da hain FETÖ örgütüne karşı dik durduğumuz gibi, sendikal çalışmalar kapsamında bize yöneltilen her türlü yalana ve iftiralara karşı da üyelerimizi ve tüzel kişiliğimizi korumak adına dik durmak zorundayız. Bu itibarla Diyanet Bir-Sen olarak, nasıl ki diğer sendikaları yıpratmak ve karalamak için yalan ve iftiraya başvurmuyorsak aynı şeyi bekleriz. Hiçbir sendikanın ve yöneticilerinin hakkına ve hukukuna saygısızlık yapmadığımız gibi, aynı saygıyı beklemek hakkımızdır. Herkes bilsin ki biz, herhangi bir siyasi görüşü açıktan destekleyen bir sendika değiliz. Biz, siyasi sendikacılığa karşıyız. Bu kapsam da Sayın Cumhurbaşkanımızın açıklamasını Memur-Sen’e verilmiş bir işaret olarak düşünüyoruz. Sendikamızın dik duruşu ve taviz vermeden yaptığımız açıklamalar ses getirmiştir. Sendikalara yapılan adaletsizliklerin ortadan kaldırılmasını, bütün sendikalara eşit mesafe de durulmasını istiyoruz.

Biz Kur’an-ın yücelmesi, sünnet-i seniyyenin yolundan ayrılmamayı, vatana ve bayrağımıza nefer olmayı düşleyerek bu yola çıktık. Herkesten ve her kesimden bunun idrak edilmesini bekliyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız bilmelidir ki sendikacılıktan rant bekleyenler çalışma barışını bozmuşlardır. Sayın Cumhurbaşkanımızın açıklamasından anladığımız, bundan sonra Türkiye’de taşlar yerine oturacak, ancak taşların altına kalanlar olacak.”

03 Mayıs 2019 - Sendika


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?