Berat Kandili Kutlu Olsun

Diyanet Bir-Sen Genel Başkanı Hasan Türüt, 19 Nisan 2019 Cuma gecesi kutlanacak olan Berat Kandili nedeniyle basın açıklaması yaparak İslam âleminin mübarek Berat Kandilini kutladı.

Diyanet Bir-Sen Genel Başkanı Hasan Türüt, 19 Nisan 2019 Cuma gecesi kutlanacak olan Berat Kandili nedeniyle basın açıklaması yaparak İslam âleminin mübarek Berat Kandilini kutladı.

İslam âlemi için Berat Kandilinin anlamlı olduğuna dikkat çekerek önemini hatırlatan Türüt, Peygamber Efendimiz bugünün önemine işaret ederek, “Ameller, bu ay da âlemlerin Rabb’ı yüce Allah’a arz edilir. Ben de amellerimin oruçlu iken Allah’a arz edilmesin isterim” dediğini hatırlatarak şunları söyledi:

“Resulü Ekrem Efendimiz, Allah’ın en sevgili kulu ve Nebi’si olmasına rağmen, “amellerinin oruçlu ikan Allah’a arz edilmesini” istediğini belirterek biz aciz kullarına önemli bir uyarı da bulunmuştur. Zira Kur’an ve sünnet yolundan ayrılarak dünya nimetlerine tamah edip gaflet içindeki Müslümanları uyaran Peygamber Efendimiz, bu gece ifa edilecek olan ibadetlerin önemine işaret etmiştir. Cenabı Allah, bu gece rahmetiyle tecelli ederek Müslümanlara lütufta bulunur.

Müslümanlar, günah kapsamındaki maddi ve manevi suçlarını affettirerek temize çıkma imkânına kavuşmaktadır. Berat, Arapça da “temize çıkma” anlamına gelmekte ve Müslümanlar için af manasına gelmektedir. Bu nedenle Berat Kandili Müslümanların affedildiği bir gecedir. İslam inancına göre bu gece günahların affedildiği ve Cenabı Allah’ın biz aciz kullarına ihsan da bulunduğu bir gecedir. Müslümanların bu gecenin rahmet gecesi olduğu inancıyla ibadet etmelerinde büyük önem vardır. İbn Mâce’den rivayet edilen bir hadis de Peygamber Efendimiz şöyle buyurmuştur: “Şaban ayının on beşinci gecesi olduğu zaman, gecesinde ibadete kalkın. Ve o gecenin gündüzünde (kandilden sonraki gün) oruç tutunuz. Çünkü o gece güneş batınca Allah’u Teâlâ o andan fecir oluncaya kadar: “Benden mağfiret dileyen yok mu, onu mağfiret edeyim. Benden rızık isteyen yok mu, onu rızıklandırayım. (Bir belâ ile müptelâ olan yok mu, ona kurtuluş vereyim”

Sahih rivayetlere göre Peygamber Efendimiz aleyhisselatu vesselem’in Berat gecesini ibadetle geçirdiği söylenir. Yüce Allah’ın af ve mağfiretine nail olup, bu gece bulunacağı ihsanlardan kazançlı çıkabilmek için bolca ibadet ederek mağfiret dilenelim. Tövbe ile Allah’a yakaralım, O’nun yüceliğine, affediciliğine, engin merhametine sığınalım. Bu gecenin derecesi yüksek mübarek bir gece olduğunu unutmayalım. İyi amel ve ibadetlerin karşılık bulacağı bir gecedir. Bu gecenin, Müslümanların ruhunu zapteden dünyevi arzuların kıskacından kurtulması, Müslümanlar arasındaki düşmanlığın yerini kardeşlik duygularının alması, kin, garez, nefret, hainlik, yalan, iftira gibi duygulardan Müslümanların kurtularak Kur’an ve sünnet yolunda ümmet bilinciyle yaşayan iyi kul olmasını dileyelim. Bu gece gaflet uykusundan uyanalım. Tövbe kapısına yönelelim. Müslümanların birlik ve beraberliği için dua edelim.

Bu duygu ve düşüncelerle, mübarek Kandil gecesinin başta ülkemiz olmak üzere tüm İslam âlemine hayırlara vesile olmasını diliyorum. Bu mübarek gecenin Müslümanlara huzur, barış ve mutluluk getirmesini, tövbelerin, dua ve ibadetlerin kabul edilerek af ve mağfirete nail olmamızı Yüce Allah’tan niyaz ediyorum.”

19 Nis 2019 - 10:08 - Sendika


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Mihrap Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Mihrap Haber değil haberi geçen ajanstır.
Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?