Talip Atalay'ın Kurban Bayramı Mesajı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Din İşleri Başkanı Talip Atalay, 12 Eylül Pazartesi günü idrak edilecek olan Kurban Bayramı dolayısıyla bir bayram mesajı yayınladı.

KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİDİN İŞLERİ BAŞKANLIĞI

Müslüman olma bilincimizi canlı tutan, kardeşlik duygularımızı güçlendiren, toplumsal dokumuzu onaran bir Kurban bayramının daha sevinç atmosferine girmiş bulunuyoruz.

Dünya Müslümanlarınca ve Milletimizce asırlardır büyük şevk ve heyecanla idrak edilen, İslam Dini’nin iki bayramından biri olan, Kurban Bayramına 12 Eylül 2016 Pazartesi günü ulaşacak olmanın heyecanı içerisindeyiz.

Kurban; belirli özellikteki hayvanın, kurban bayramı günlerinde usulüne uygun olarak kesilmesini ve etinin yine belirli şartlarda değerlendirilmesi demektir. Mali durumu uygun, akıllı ve hür Müslümanlar Allah’ın rızasını kazanmak amacıyla her yıl kurban ibadetini yerine getirmekle yükümlüdürler. Bu ibadeti yerine getiren Müslüman, Yüce Allah’ın emrine ve rızasına uygun olarak birlikte yaşadığı insanlarla paylaşım içerisinde olmanın, ihtiyaç sahiplerini gözetip onlarla yardımlaşmanın manevi hazzını yaşar. Dolayısıyla Kurban aynı zamanda toplumsal bir bayramdır.

Ayrıca Kurban, İslam’ın beş temel esası arasında yer alan Hac ibadetinin de ayrılmaz bir parçasıdır. Bayram gününde, milyonlarca Müslüman Arafat’ta ellerini açarak, bütün insanlığın kardeşliği ve huzuru için dua eder. Dünyanın her noktasından bu yakarışlara diğer Müslümanlar da eşlik ederek Yüce Yaratıcıya yakın olmaya gayret ederler. Kıbrıs Müslümanları olarak bizler de bu dualara eşlik ediyoruz. Asırlardır olduğu gibi bugün de Kıbrıs Türkleri olarak Kurban Bayramını hakka, iyiye, doğruya, güzele yakın olma anlayışıyla, ibadet ruhuyla eda ediyor, sevginin, vefanın, sadakatin, fedakârlığın simgesi olarak görüyor ve bu çerçevede idrak ediyoruz.

Bayramlarımız, manevi tarihimize yolculuk yapma, sevinçlerimizi paylaşma günlerimizdir. Bu günlerin kucaklayıcı atmosferini fırsat bilmeli, birbirimizi daha fazla anlamaya gayret ederek kısır çekişmelerden uzaklaşmalıyız. Daha çok paylaşarak hırs, kırgınlık ve bencilliklerin ufkumuzu karartan duvarlarını yıkmaya gayret etmeliyiz. Bayramlarda anne ve babamızın rızasını almayı asla ihmal etmemeliyiz. Çocuklarımızla her zamankinden daha özel ilgilenerek onlara bayramı hissettirmeli, sevindirmeliyiz. Mahallemizde, ülkemizde ve dünyanın ulaşabildiğimiz diğer yerlerindeki öksüz ve yetimler başta olmak üzere ihtiyaç sahiplerine de gücümüz yettiğince bayramın coşkusunu yaşatmak için çaba sarf etmeliyiz. Aile büyüklerimizi, komşularımızı mutlaka ziyaret etmeli, huzurevleri, hastaneler ve hapishanelerde bulunanları da hatırlamalıyız.

Her ibadette olduğu gibi, şüphesiz Kurban ibadetinin de bir amacı vardır ve bu ibadet de bazı ilkeler çerçevesinde yapılmalıdır. Kurbanın ehil kimseler tarafından, uygun yerlerde ve usulüne uygun şekilde, kurbanlık hayvana acı çektirilmeden kesilmesi, çevre kirliliğine izin verilmemesinin temel ilkeler olduğu hatırda tutulmalıdır. Unutmayalım ki Müslüman olarak insani duyarlılığa sahip olmak da dini sorumluluğumuzun bir gereğidir.

Bu duygu ve düşüncelerle, başta halkımızın olmak üzere, bütün İslam Âleminin Kurban Bayramını tebrik eder, Bayram sürecinde gerçekleştireceğimiz ibadetlerimizin Allah Teâlâ katında kabul olmasını dilerim. Bayramın, başta yakın coğrafyamızda hüküm süren savaş, terör ve gözyaşı olmak üzere, dünyadaki tüm acıların son bulmasına vesile olmasını, yaşadığımız evrene barış, huzur, güven ve hayırlar getirmesini Cenab-ı Haktan niyaz ederim.

Notlar:

Prof. Dr. Talip ATALAYKKTC Din İşleri Başkanı

10 Eylül 2016 - Diyanet


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?