Diyanet Cuma Hutbesi - 15 Şubat 2019

Diyanet İşleri Başkanlığınca hazırlanarak 15.02.2019 tarihinde Türkiye geneli tüm camilerde okunacak olan Cuma hutbesi yayınlandı.

Büyütmek için resme tıklayın

TARİH: 15.02.2019

HAYATI YAŞANILIR KILMANIN YOLU:DİN VE MANEVİYAT

HUTBEYİ İNDİR

PDF İçinTIKLAYINIZ

Word İçinTIKLAYINIZ

Muhterem Müslümanlar!

İnsanoğlu, doğumundan ölümüne kadar sevgiye,şefkate ve yarenliğe ihtiyaç duyar. Hayatı boyuncamanevi boşluklarına ve ruhsal sarsıntılarına merhemolacak bir dost arar. İnsanı dünyada ve ahirettehuzura kavuşturacak olan yegâne destek Rabbimizinmerhametidir. Nitekim Allah Teâlâ, yarattığı insanaşah damarından daha yakındır. Dua ettiğinde onaicabet edendir. Onu akıl, gönül, şuur ve vicdanladonatan, meşakkatler içinde asla yalnızbırakmayandır. Çaresiz kaldığını düşünen insanaSevgili Peygamberimizin örnekliğinde çıkış kapılarıbahşedendir.

Kıymetli Müminler!

Hayatın her dönemi kendine has nimetleri vekülfetleri ile beraber yaşanır. Çocukluk, gençlik,yetişkinlik ve yaşlılık yılları kimi zaman güzelhatıralarla, kimi zaman da sıkıntı ve üzüntüleriçerisinde geçer. Hayatta karşılaştığımız imtihanlaragöğüs germek ve çözüm bulmak öncelikle selim birkalbe sahip olmakla mümkündür. Kalb-i selim,Allah’a teslim olmakla huzur bulan kalptir. Mümin,kalbini imanla besler. Maneviyatını güçlü tutar.Enerjisini ibadetten alır. Gönül doktoru olan SevgiliPeygamberimiz (s.a.s), kalbte karar bulanmaneviyatın önemini şöyle anlatmıştır: “Dikkatedin! Vücutta öyle bir et parçası vardır ki, o iyi,doğru ve düzgün olursa bütün vücut iyi, doğru vedüzgün olur; o bozulursa bütün vücut bozulur.Dikkat edin! O kalptir.”1

Değerli Müslümanlar!

Allah’ın eşsiz rahmeti ve koruması altındaolduğuna ve onun her an kendisini görüp duyduğunainanan insan yalnız ve kimsesiz kalma korkusuyaşamaz. Hayatı yaşanılır kılmada, zorluklarıaşmada, iyilikleri çoğaltmada imandan vemâneviyattan güç alır. Mânevi dünyasını sağlıklıyollarla besledikçe gerilim ve çatışmadan uzaklaşır.Huzura kavuşur, ümidi artar. Zira yüce dinimizin bizeöğrettiğine göre, insanın maddi ihtiyaçları kadarmânevi ihtiyaçları da vardır. Mâneviyat, hayatındoğal bir parçasıdır. Umut, sabır ve hoşgörükaynağıdır.

Aziz Müslümanlar!

Günümüzde iletişim imkânları artsa da maalesefinsanoğlu yalnızlaşmıştır. Aile bağları zayıflamış,akrabalık ilişkileri canlılığını yitirmiştir. İsraf vegösterişe dayalı tüketim kültürü, ruhen ve bedeneninsanlığı tükenmenin eşiğine getirmiştir. İşte böylebir zamanda her yaştan insan için manevi destek verehberlik vazgeçilmez bir ihtiyaçtır. Manevi destek;zor günlerden geçen, ayakta kalmak için yardımaihtiyacı olan kişilere azim aşılar. Şiddete ve zulmedur diyerek merhameti yayar. Acı ve kederle başaçıkmada, bağımlılıktan kurtulmada umut olur.

Muhterem Müminler!

Cenâb-ı Hak, bir âyet-i kerimede şöylebuyurmaktadır: “Ey iman edenler! Hayat verecekşeylere sizi çağırdığında Allah ve Resûlü’nündavetine gönülden uyun ve bilin ki, şüphesiz Allahkişi ile kalbinin arasına girer. Yine bilin ki, O’nunhuzurunda toplanacaksınız.”2Hayat veren İslam’la toplumu aydınlatmavazifesini günümüzde hademe-i hayrat olan dingörevlilerimiz üstlenmiştir. Onlar, sahih dini bilgi vegeleneğimizin köklü tecrübesi ile gece gündüztopluma hizmet etmektedir. Camiler ve Kur’ankursları başta olmak üzere hastaneler, ceza infazkurumları, huzurevleri, sağlık kurumları ve öğrenciyurtları gibi hayatın her alanında milletimize manevidanışmanlık ve rehberlik yapmaktadır.

Aziz Müminler!

İmtihan dünyasında bunalan insan için hayatıanlamlı kılacak yegane kurtuluş, özüne dönmesi,hakikati araması ve maneviyatını canlı tutmasıdır.Unutmayalım ki yorulan gönüller, imanla vemuhabbetle tazelenir. Aşınan değerler vicdanlaonarılır. Savrulan hayatlar, mânevi destek verehberlikle istikrara kavuşur.

Hutbemi Cenâb-ı Hakk’ın SevgiliPeygamberimiz’e ve O’nun şahsında bütün insanlığaiç huzuru olarak bahşettiği İnşirah Suresinin meâliylesonlandırıyorum: “Ey Muhammed! Senin göğsünüaçıp genişletmedik mi? Belini büken yükünüüzerinden kaldırmadık mı? Senin şanınıyüceltmedik mi? Elbette zorluğun yanında nicekolaylıklar vardır. Gerçekten, zorlukla berabernice kolaylıklar vardır. Öyleyse, bir işi bitirincehemen diğerine koyul. Ve yalnız Rabbine yönel.”3

HUTBEYİ İNDİR

PDF İçinTIKLAYINIZ

Word İçinTIKLAYINIZ

1 Buhârî, Îmân, 39.2 Enfâl, 8/24.3İnşirâh, 94/1-8.

Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü

14 Şubat 2019 - Hutbe


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?