Atatürk’ün Ruhu Gelebilir mi?

Sıradışı Müftü Adnan Zeki Bıyık, Atatürk'ün ruhunun Edirne Belediyesinde görüldüğü iddialarına cevaben bir fetva yayınladı. İşte o fetva: Atatürk’ün Ruhu Gelebilir mi?

Oda TV'nin haberine göre Atatürk'ün ruhunun Edirne Belediyesinde görüldüğü iddia edilince konu Sıradışı Müftü Adnan Zeki Bıyık'a soruldu: Müftü Bıyık, ruhların gelip gelemeyeceği ile ilgili bir fetva yayınladı.

Sıradışı Müftü Cevapladı:

Edirne Belediye Binasında akşamları silüet olarak bir birşeyin fark edildiğine dair çıkan söylentiler üzerine bunu ruh olduğu ileri sürülmüş ruhu kovalamak üzere de bir imam çağrılmış, çağrılan imam da bir silüeti gördüğünü, Silüetin de Atatürk’e benzediğini söylemiş, neticede bu durum, kamuoyunun Sıradışı Müftü olarak yakından tanıdığı Kırklareli İl Müftü Yardımcısı Adnan Zeki Bıyık’a soruldu.

Müftü Bıyık şu açıklamaları yaptı

Ahirete uçan tüm ruhlar hesap gününe kadar Berzah denilen yerde beklemektedir. Bu ruhların hangi keyfiyet üzere orada tutuldukları hususunda malumatımız bulunmamaktadır. Ruhla ilgili Peygamberimize zaman zaman sorular sorulmuş, Hz Peygamber de ruhla ilgili mutlak bilginin Allahın katında olduğunu beyan buyurmuşlardır.

Edirne Belediye Başkanının hayalet var da diyemem yok da diyemem sözüne diyeceğimiz şudur:

İslam Dininde hayalet diye bir şey yoktur. Sayın Başkan eğer hayalet diye bir ruhu kasdetmişse ruhların bulundukları Berzah denilen yerden gelmesi muhaldir yani mümkün değildir.Söz buraya gelmişken belirtelim ki daha çok sosyete arasında yaygın olan ruh çağırma seansları tümüyle hurafedir ve fasaryadır. Çünkü ruhlar gelemez. Birşeyler gördüğünü iddia eden Belediye başkanı veya imam efendi veya ruh çağırdığını iddia edenler bir hareket bir gölge görmüşler veya titreme, kıpraşma hissetmişlerse bunun cin olma ihtimali vardır. Kuran da Cin süresi olarak bilinen sürede de cinlerin varlığı ve yaşadıkları anlatılmaktadır. Hayatın içindedirler. Kolay kolay insanlara tasallut etmezler.Sözün özü Atatürk başta olmak üzere hiçbir ruh bulunduğu merkezden gelemez. Bazı menkıbe kitaplarında Bazı Peygamberlerin, evliyanın ruhunu gördüğünü iddia eden insanlar ille de bir şey gördülerse bu onların suretinde görünen melekler olabilir.

Yüce Kitabımız Şehidlerin ölmediğini yaşadıklarını beyan buyurur. Doğrudur şehidler diridir ve kendilerinin rızıklandırıldığını bizzat Cenab-ı Hak haber vermektedir. Diğer ruhlar da hayattadır. Ama şehitler gibi rızık içinde olan da vardır olmayan da…

İster büyük ruhlardan ister küçük ruhlardan hangi ruh olursa olsun hiçbiri gelemezler. Büyük ruhtan kasdımız, Allahın rızasına ermiş ruhlar, küçük ruhlar da umumiyetle rızay-ı ilahiye mazhar olamamış günahkâr ruhlardır. Tüm ruhlar hesap gününde durumlarının ne olacağı noktasında akıbetlerini hissederler. Buna göre de o beklenti ile ya mesrur olurlar ya da muazzeb olurlar.

Ahirete giden ruhlar geldi geçti, bizim yapmamız gereken şudur. Nasıl dürüst ahlaklı, topluma faydalı, üretken, inançlı, yardımsever ruhlar ve bedenler olabiliriz…Konu ile ilgili ayet şudur:“Onlardan birine ölüm gelince der ki: “Rabbim! Beni geri çeviriniz. Belki terk ettiğim dünyada iyi bir iş yaparım. Hayır; bu onun söylediği sözdür. Arkalarında yeniden dirilecekleri güne kadar berzah (engel) vardır.” (Müminun 23/99-100)Ayetten apaçık görüleceği üzere berzah ruhların tekrar dünyaya gelmesine engel teşkil eden bir seddir.

Allah hepimizi merzuk (rızıklanan) büyük ruhlardan eylesin…

Adnan Zeki BIYIKKırklareli İl Müftü Yardımcısı

30 Ağu 2014 - 06:00 - Müftülük


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Mihrap Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Mihrap Haber değil haberi geçen ajanstır.
Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?