Şenocak, Diyanet Önünde Basın Açıklaması Yaptı

Din Bir-Sen Genel Başkanı Lütfi Şenocak, Diyanet İşleri Başkanlığı önünde basın açıklaması yaptı.

Vekil İmam-Hatip ve Müezzin-Kayyımların kadro mücadelesi devam ediyor. Meclise dilekçe gönderen, Başbakan’a konularıyla ilgili dosya veren, basın ve sosyal paylaşım sitelerinde mağduriyetlerini dile getiren din görevlileri, kadroya geçirilmeleri için bir maddenin meclise gelmesi beklenen Torba Yasada yer aldığı haberi üzerine sevinmişlerdi. Torba Yasa içerisinde kendileriyle ilgili bir düzenleme bulunmadığını öğrenen Vekil İmam-Hatip ve Müezzin-Kayyımlar, Demokratik Sendikalar Konfederasyonu (DESK) ve Din Bir-Sen’i ziyaret ettiler. Geçen günlerde yapılan ziyaretlerde mağduriyetlerinin giderilmesi için Genel Başkan Lütfi Şenocak’tan destek isteyen vekil din görevlileri ikinci ziyaretlerinde de aynı konuyu gündeme getirdiler. Vekil din görevlilerinin kadro mahrumiyetini basın yoluyla ve sosyal paylaşım sitelerinde kamuoyu ile paylaşarak gündem oluşturan DESK ve Din Bir-Sen Genel Başkanı Lütfi Şenocak, bu konuda her türlü desteği vereceklerini söyledi.

Şenocak, öğleden sonra Diyanet İşleri Başkanlığı önünde vekil din görevlilerinin yoğun katılımıyla basın açıklaması yaptı. Ülkenin yönetiminden yetkili olanlar, kamuoyu farklı gündem maddeleriyle meşgul olurken, yarın ne olacağım, çocuğumu okutabilecek miyim, ilaçlarımı alabilecek miyim, işsiz mi kalacağım, benim geleceğim ne olacak endişesi içinde olan din görevlilerini hiç kimse görmüyor, diye sözlerine başlayan Şenocak açıklamasında şunları söyledi: Sayın Başbakan’a, Diyanet İşlerinden sorumla Sayın Devlet Bakanına, Sayın Diyanet İşleri Başkanına sesleniyorum: Yıllardır hiçbir karşılık beklemeden Diyanet’in bir neferi gibi çalışan, kimi zaman aç kimi zaman susuz, perişan bir hâlde bölge insanlarının yardımlarıyla görevlerini yürüten, vatandaşlarla iyi ilişkiler kurmuş, milleti millet yapan değerleri yaşatan ve ayakta tutan Vekil İmam-Hatip ve Müezzin-Kayyımların sıkıntılarını anlamanızı ve mağduriyetlerini gidermenizi bekliyoruz.

2013 Yılında Başbakan Yardımcısı Sayın Bekir Bozdağ başta olmak üzere Çalışma Bakanı Sayın Faruk Çelik görsel ve yazılı basında Vekil İmam-Hatip ve Müezzin-Kayyımlara kadro verileceğini açıklamışlardı. Torba Yasa tasarısı alt komisyonda kabul edildikten sonra Plan ve Bütçe Komisyonu’nda da kabul edilmiş ve T.B.M.M’ne sevk edilmişti. Ancak bir gece yarısı apar topar Vekil İmam-Hatip ve Müezzin-Kayyımlar torba yasadan çıkarılarak sadece Fahri Kur’an Kursu Öğreticilerine kadro verilmişti. O gün Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırı bir şekilde yapılan bu uygulamanın bugün telafi edilmesini istiyoruz.

6 Şubat 2014 tarih ve 28905 Sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Sınav Yönetmeliğinde yapılan değişiklik ile açıktan Vekil İmam-Hatip, Müezzin Kayyım ve Kur’an Kursu Öğreticisi olma şartları değiştirilmiş ve vekil olarak görev almalarının önü tamamen tıkanmıştır.”

Vekil İmam-Hatip ve Müezzin-Kayyımlar KPSS sınavlarında başarılı olmuş, yeterlilik sertifikalarını almış mesleki bilgileri olan insanlardır, diyen Şenocak açıklamasını şu şekilde sürdürdü: “Vekil olarak görev yapan din görevlilerinin birçoğunun görev süresi dolmuş, bir kısmının görev süresi dolmak üzeredir. Bunlar ev geçindiren sorumluluğu olan insanlardır. Hepsi perişan hâlde. Kiminin borcu var kiminin hastası var. Kimi evlenecek kimi çocuk okutuyor. Yarın endişesi ile yatıp kalkan bu insanların seslerine kulak verilsin. Sayın Başbakanımız başta olmak üzere diğer devlet yetkililerinin bu insanların sıkıntılarını anlayacaklarını ve çözüm bularak onları sevindireceklerini düşünüyorum. Kadrolu din görevlileriyle aynı görevi kusursuz bir şekilde yürüttükleri hâlde, kadrolu personelin özlük haklarından yararlanamayan, çalışma şartları elverişsiz olduğu hâlde bundan şikâyet etmeyen, hatta kadrolu din görevlilerinin gitmek istemedikleri yerlere gözü kapalı giden bu insanlara eşitlik ve hakkaniyet ilkeleriyle bağdaşmayan bu uygulamanın reva görülmesi vicdanları yaralamaktadır.

Vekil din görevlileri Hafızdır. Mesleki bilgileri yeterlidir, donanımlıdırlar. Bu insanların mihraptan alınarak sokağa terk edilmesi sadece onları değil, ailelerini, geçindirmekle yükümlü oldukları çoluk çocuklarını perişan edecektir. Bu insanlar hırsızlık mı yapsınlar? Dilencilik mi yapsınlar?

Bu insanların mağduriyetini gidermek zor değildir. Yeter ki istensin. Vekillerin görev süresi içerisinde almış oldukları belgeler geçerli kabul edilerek Vekil Kur’an Kursu Öğreticilerinin kadroya geçişlerinde uygulanan yöntem uygulansın.

DESK ve Din Bir-Sen olarak Hükümete ve tüm yetkililere sesleniyorum: Bu insanların sokağa atılmaması için size çözüm yolunu gösteriyorum: Eğer kadro tahsisinde sıkıntı varsa, o takdirde ‘uzun süreli vekillik’ sistemi getirilsin. Görev süresi dolan Vekillerde ‘uzun süreli vekillik’ sistemiyle geri çağırılarak mağduriyetleri giderilebilir. Bugünkü ekonomik koşullarda insanca, onurlu bir şekilde yaşayabilmek zor. Bu insanlara da bu zor görev yüklenmektedir. Bunun kabul edilmesi mümkün değildir. Vekil İmam-Hatip ve Müezzin-Kayyımlara kadro tahsisi yapılarak bu insanların mağduriyetleri giderilmelidir. Devletin görevi de budur.”

Lütfi ŞENOCAK

DESK ve Din Bir-Sen Genel Başkanı

30 Nis 2014 - 19:44 - Sendika


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Mihrap Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Mihrap Haber değil haberi geçen ajanstır.
Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?