Haftanın Vaazı: Zararlı Alışkanlıklar ve Korunma Yolları

Sevgili Mihrap Haber takipçileri, Sakarya İl Müftülüğü tarafından oluşturulan Vaaz ve İrşat heyeti gözetiminde hazırlanan vaazları sizlerin istifadesine sunuyoruz. Bu hafta, “Zararlı Alışkanlıklar ve Korunma Yöntemleri” konulu vaaz sizlerle paylaşıyoruz.

Büyütmek için resme tıklayın

ZARARLI ALIŞKANLIKLAR VE KORUNMA YÖNTEMLERİ

I-Konunun Planı:A-) Dinimizin İnsana Ve İnsan Sağlığına Verdiği Önem

B-) 1- Zararlı Alışkanlıkların Yasaklanışı2- İçkinin Yasaklanışında ki Tedricilik3- Sarhoşluk Ve Sarhoşluğun Akıbeti4- İçkinin Tıbbî Zararları5- Alkollü İçkiler Tedavi Amaçlı Kullanılamazlar

C-) 1- Uyuşturucu Ve Çeşitleri2- Uyuşturucu Bağımlılığının Sebepleri

D-) 1- İçki Ve Uyuşturucunun Toplumsal Zararları2- Zararlı Alışkanlıklara Karşı Alınması Gerekli Tedbirler

II- Konunun Açılımı:İslam Dininde insan sağlığının önemi üzerinde durulur. Alkollü içkiler hakkında bilgi verilir.İçkinin yasaklanışı ayet ve hadislerle izah edilir. İçkinin zararlarından bahsedilir. Uyuşturucunun zararları ve bağımlılığının sebepleri işlenir. Zararlı alışkanlıklardan korunma yöntemleri anlatılır.

III- Konunun Özet Sunumu:

Dinimiz insan sağlığına çok önem vermiştir. Bize verilen nimetleri en iyi bir şekilde değerlendirmemiz istenmiş, israf da yasaklanmıştır. Peygamber efendimiz (a.s.) bize verilen nimetlerin en kıymetlilerinden olan sağlık ve boş vakit hakkında uyarmış ve aldanmamamızı istemiştir. Yüce dinimiz İslâm, insanların mutluluğuna ve saadetine vesile olan şeyleri emretmiş, tehlikeli ve zararlı olanları da yasaklamıştır. İnsanların kendilerini tehlikeye atmamalarını, kendilerine zarar verecek şeylerden uzak durmalarını emretmiştir.

Bütün dinler gibi Yüce dinimiz İslam; dini, aklı, canı, nesli ve malı korumayı esas almış ve bu değerlere herhangi bir şekilde zarar verilmesini de şiddetle yasaklamıştır. Dünya ve ahiret mutluluğunu engelleyen kişisel, ailevi ve toplumsal huzursuzluklara yol açan başta alkol, uyuşturucu ve kumar olmak üzere bütün zararlı alışkanlıkları yasaklamıştır.

Uyuşturucu ve içki meselesinde İslâm'ın tavrını kavramamız açısından hudud denen grubu teşkil eden temel suçları sayalım. Onlar şunlardır: Adam öldürmek, zina etmek, hırsızlık etmek, namuslu kimselere zinâ iftirasında bulunmak, hamr yani içki, uyuşturucu kullanmak. Bu suçlardan her biri dinimizin korumamızı istediği değerlere zarar verir. Dikkatli bir şekilde incelenip düşünüldüğünde içki içme suçu diğer suçları da kapsamaktadır.

Dinin gayeleri noktasından hamr'a bakacak olursak bunun gerçekten diğer cürümlerin hepsini içine alan bir mahiyette olduğunu ve belirtilen beş temel gayeye ters düştüğünü görürüz. Alkollü içkiler, uyuşturucu vb. zararlı maddeleri kullananların önce aklı gider. Akılla beraber o sarhoşluk anında dini de gider. Çünkü Hz. Peygamber (s.a.v) efendimiz “insanı insan yapan aklıdır, aklı olmayanın dini de yoktur”( ) buyurmuştur. Zararlı maddeler kullanıldığında can tehlikeye atılmakta nesil de bozulmaktadır. Bu zararlı maddeler şahsı maddi noktadan da zarara uğratmaktadırlar. Bu vb. sebeplerden dolayıdır ki yüce dinimiz alkollü içkiler gibi diğer zararlı maddelerin de kullanılmasını, imalatını ve satışını da yasaklamıştır.

Yüce Rabbimiz Maide suresi 90 ve 91. ayetlerinde bu konu ile ilgili şöyle buyurmaktadır.

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ إِنَّمَا الْخَمْرُ وَالْمَيْسِرُ وَالأَنصَابُ وَالأَزْلاَمُ رِجْسٌ مِّنْ عَمَلِ الشَّيْطَانِ فَاجْتَنِبُوهُ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ {90} إِنَّمَا يُرِيدُ الشَّيْطَانُ أَن يُوقِعَ بَيْنَكُمُ الْعَدَاوَةَ وَالْبَغْضَاء فِي الْخَمْرِ وَالْمَيْسِرِ وَيَصُدَّكُمْ عَن ذِكْرِ اللّهِ وَعَنِ الصَّلاَةِ فَهَلْ أَنتُم مُّنتَهُونَ {91{

“Ey iman edenler! İçki, kumar, dikili taşlar (putlar) ve fal okları şeytan işi birer pisliktir. Bunlardan kaçının ki, kurtuluşa eresiniz. Şeytan, içki ve kumarla sizin aranıza düşmanlık ve kin sokmak ve sizi Allah'ı anmaktan ve namazdan alıkoymak ister. Artık bunlardan vazgeçtiniz değil mi?”( Maide 90-91)

Bu ayette geçen içki, ‘hamr’ sözcüğünün karşılığıdır. Hamr aklı örten onu haps ederek işlemez hale getiren şey demektir. Kur'an ve hadiste içki ve uyuşturucularla alakalı yasak dile getirilirken kullanılan “hamr” kelimesi dikkat çekicidir. Çünkü bu kelime özellikle belli bir maddeye has değildir. Belli bir duruma sebebiyet veren değişik maddeleri de içine alır. Yani bazı cahillerin dediği gibi yasaklanılan yalnız şarap değil aklı gideren bütün maddelerdir.

Cuma Vaazının tamamını indir

25 Ocak 2017 - Vaaz


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?