Kur'an Kursu Öğreticilerinin Sorunları Bitmiyor

Türk Diyanet-Sen Adana İl Başkanı Ayhan Arabacı, Fahri Kur’an kursu öğreticilerinden fahri olarak görev yapanların ve kadrolu görev yapanların sorunları olduğunu ifade etti.

Kamu-Sen Adana Temsilcisi ve Türk Diyanet-Sen Adana İl Başkanı Ayhan Arabacı, Fahri Kur’an kursu öğreticilerinden fahri olarak görev yapanların ve kadrolu görev yapanların sorunları olduğunu ifade etti.

Türk Diyanet Vakıf Sen Adana Şube Başkanı Ayhan Arabacı, sorunlarına çözüm bulamayan Fahri Kur’an Kursu Öğreticileri sigortaları aldığı ücret sigortalarını dahi karşılamıyor. Türkiye genelinde 14 Bin Kadar fahri Kur’an kursu öğreticileri nice fedakârlıklarla bin bir sıkıntı içerisinde görevlerini yerine getirmekte. Sosyal ve ekonomik sorunlarla mücadele etmektedirler. Fedakarca ve gönüllü olarak çeşitli olanaksızlıklar içerisinde görev yürüten fahri din gönüllüleri umutla atamalarının yapılmasını ve iş güvencelerimizin yasal güvenceye alınmasını haklı bir şekilde talep etmektedirler.

Şube Başkanı Arabacı, Öncelikle Fahri Kur’an Kursu Öğreticileri Diyanet İşleri Başkanlığının önünde duran büyük sorunlardan birisidir. Yıllardan beri var olagelmiş kurumun tabiri caizse baş elemanlarından birisidir. Başkanlığın vazgeçilmez bir başka ifadeyle tecrübeli- uzman elemanıdır. Nasıl ki, her yıl yeni Kur’an Kursu veya önceden açılmış Kursa ihtiyaçtan dolayı yeni sınıf açılıyor. Bu Kurslara yeni öğretici ihtiyacı doğuyor. İlk akla gelen daha önce Fahri görev yapmış, şartları uygun adaylara başvuruluyor. Ve ilgi onayla görevlendiriliyor. Başkanlık halen görev başında bulunan Fahrilik sorununa çözüm getirmesi gerekmektedir.

"KUR'AN KURSU ÖĞRETİCİLERİNİN SİGORTA KESENEKLERİ TAM YATIRILMIYOR"

Fahrilerin çalışma şartları hem çok ağır hem de maddi yönden çok mağdurlar. Kadrolu görevlilerle aynı şartlarda çalışmaktadırlar. Görev yaptıkları yerler çok uzak. Kur'an kursu öğreticisinin hafta içinde fiilen çalışmış olduğu günlere ait Sgk keseneğinin yatırılması nedeniyle mağduriyet yaşıyorlar. Sigortaları 30 gün üzerinden yatırılmadığı için hastalık halinde hastanelerde sıkıntı yaşıyorlar. Mağduriyet sadece bununla da sınırlı değil, emeklilik süreleri de uzuyor. Sigortaları 30 gün üzerinden yatırılmadığı için daha geç emekli olacaklar. Aynı kanunun (j) bendinde ise 'Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumlarında ek ders ücreti karşılığında ilgili mevzuatı çerçevesinde uzman ve usta öğretici olarak çalıştırılanların prim ödeme gün sayısı 30 günü aşmamak kaydıyla, bir takvim ayı içerisinde hak kazandıkları brüt ek ders ücreti toplam tutarının, prime esas günlük kazanç alt sınırına bölünmesi sonucu bulunur. Bu şekilde yapılacak hesaplamalarda tam sayıdan sonraki küsuratlar dikkate alınmaz' deniliyor. Milli Eğitim Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı'nda çalışan öğreticilerin sosyal güvenlik açısından birbiriyle çelişen, sosyal devlet ilkelerine uymayan ve anayasanın eşitlik ilkelerine aykırı bir durum söz konusudur" dedi.

Birçoğu 2-3 vasıta ile gidip geliyor. Ve birçoğu da evli. Ücret olarak ta kadrolu öğreticilerin maaşının yarsından da az. Tatillerde ücret işlemiyor. Vekil imamlar asli görevlinin maaşının 3/2 sini almaktadırlar. Fakat Fahri Öğreticiler haftalık girmiş oldukları ders saatine göre ücret alabilmektedirler. Sigorta sorunu uzun yıllardan beri vardı. Ama son 2 yıldır kurum tarafından bir kısmı ödeniyor. Buda yetersiz kalıyor….

Başkan Arabacı, Müftülüklerin can simidi gibi. Fakat görev yaptığı kursa kadrolu görevli atandığı zaman boşta kalıyorlar. En büyük sıkıntıları Stres ile beraber görev yapıyor. Acaba bu dönem mi yoksa ikinci dönem mi yerime atama yapılacak ve benim görevime son verilecek endişesiyle hemhal olmaktadırlar. Çalıştığı Kuran Kursunda devam edebilme garantileri olmadığı için sürekli stres içindeler Bu yüzden görevlerini dört elle sarılıyorlar.

"EK DERS ÜCRETLERİNDEN KESİNTİ YAPILIYOR"

Diyanet'te ek ders ücretinden faydalanabilmek için hizmetin fiili olarak yapılması şartı arandığından, resmi toplantılar, seminer, kurs, konferans gibi toplantılara katılan öğretmen, derse katılamadığı zaman ek ders ücreti kesiliyor.

Kur'an kursu öğreticilerinin buradaki mağduriyetlerini incelediğimiz zaman, 'bu kadar da olmaz ki' dedirten şaşırtıcı bir gerçek ortaya çıkıyor. Görevini fiilen yerine getiremeyen kurs öğreticisinin ek dersinden kesinti yapılıyor. Fiilen görevini yerine getiremediği gerekçesiyle sigortası eksik yatıyor, hizmette ortaya çıkan eksiklikler nedeniyle geç emekli oluyor, bu doğrultuda hem emekli ikramiyesi hem de emekli maaşı eksik bağlanıyor. Dünyanın neresinde böyle bir adaletsizlik var ki? Bu konuların acil olarak çözüme kavuşturularak Kur'an kursu öğreticilerinin mağduriyetleri giderilmelidir" şeklinde konuştu.

FAHRİ ÖĞRETİCİLERİN DURUMU..

Haftalık 18 saat ders ücreti alır. bir ay 4 hafta olduğundan alacağı toplam ders saati 72 saat eder. Bir saat ders ücreti Memur Maaş Katsayısı x 140'dir. 2015 Katsayısı 0,079308'dir. Brüt olarak bir ders saati 11,10 TL. dir. Bir saat ders ücretinden %14 SSK Pirimi ve %15 Gelir ve binde 759 damga vergisi kesilir. Toplam kesinti %29,759'u bulur. Bir fahri öğreticinin eline net olarak 8,03 TL. geçer. Bir ay alacağı net ücret 578,16 TL. eder.

Fahri öğreticilerin SSK gün sayısı hesaplanması ise 7,5 bir gün eder. 72 Saat çalışan bir Fahri Öğretici için 10 gün SSK bildirgesi verilir. Yani bir ay çalışır ama 10 gün çalışmış sayılır. Genel Sağlık Sigortasından faydalanabilmesi için her ay 30 SSK günü olmalı. Kalan 20 günü şahıs kendisi yatırmak zorunda kalıyor. Aksi halde GSS'den yararlanamaz. Eğer köy veya evine uzak bir kursta görevlendirilmişse yol ücretini de hesaba kattığınız zaman aldığı ücretin eridiği ortadadır.

Ayhan ARABACIKamu-Sen Adana Temsilcisi ve Türk Diyanet-Sen Adana İl Başkanı

18 Oca 2015 - 14:23 - Sendika


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Mihrap Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Mihrap Haber değil haberi geçen ajanstır.
Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?