Haftanın Vaazı: Cemaatle Namaz Kılmanın Önemi

Kıymetli Mihrap Haber takipçileri; bu hafta “Cemaatle Namaz Kılmanın Önemi ve Ezana İcabet” konulu Cuma vaazını sizlerin istifadesine sunuyoruz. İnşAllah faydalı olur..!

1) CEMAATIN TARİFİ

“Toplamak, bir araya getirmek” anlamındaki cem mastarından türeyip, sözlükte “insan topluluğu” manasına gelir. Fıkıh terimi olarak ise, imamla birlikte namaz kılan topluluğa verilen addır.

2) CEMAATLE NAMAZIN DAYANDIĞI DELİLLER, FAZİLETİ VE HİKMETİ

Cemaatle namaz kılmak, kitap, sünnet ve icma ile sabittir. Kitaptan delil Allah Tealanın “ve sen içlerinde olup da onlara namaz kıldıracak olursan, onlardan bir bölümü seninle namaza dursun, silahlarını da yanlarına alsınlar” (Nisa/101-102) ayetidir. Allah Teâlâ savaş dolayısıyla korkulu durumlarda bile cemaatle namaz kılmayı emretmiştir. Korkulu durumlarda emredilen cemaatle namazın, doğal olarak güvenli durumlarda da cemaatle kılınması öngörülür.

Sünnetten delil, Hz Peygamber (s.a.s)’ in “ Cemaatle kılınan namaz, tek başına kılınan namazdan yirmi yedi derece daha faziletlidir” (Buhari,Ezan,30 )hadisidir.

İcmaya gelince: Sahabe hicretten sonra cemaatle namaz kılmanın meşruluğu konusunda ittifak halindedirler.

Cemaatin faziletine gelince Hz. Peygamber (s.a.s) şöyle buyuruyor: “ Kim yatsı namazını cemaatle kılarsa ,gece yarısına kadar namaz kılmış sevabı almış olur.Sabah namazını da cemaatle kılarsa bütün geceyi namaz kılarak geçirmiş gibi sevap alır.” (Müslim ,Mesacid 260;Buhari Ezan,34)

Bir başka hadis-i şeriflerinde peygamberimiz(s.a.s) “Bir kimse temizliğini tam ve güzel yapar, sonra şu mescitlerden bir mescide gitmek için yola çıkarsa, Allah attığı her adım için bir sevap yazar,onu bir derece yükseltir ve her adım için de bir günah siler.” (Müslim,Mesacid257) buyuruyor.

3) CEMAATLE NAMAZIN HÜKMÜ

Hanefi ve Malikilere göre, Cuma namazı dışındaki farz namazları cemaatle kılmak,gücü yeten akıllı erkekler için müekked sünnettir. Bundan dolayı kadınlara, çocuklara, delilere,kölelere, kötürümlere,hastalara,çok yaşlı kimselere cemaatle namaz kılmak zorunlu değildir.

Namazları cemaatle kılmak dayandıkları delillere göre Hanbelilere göre farz-ı ayn, Şafiilere göre farz-ı kifayedir.Cemaatte en az sayı, Şafii ve Hanefilere göre imam ve ona uyan olmak üzere iki kişidir. Uyanlardan biri çocuk da olabilir. Maliki ve Hanbelilere göre ise, farz namazlarda temyiz çağındaki çocukla cemaat yapılamaz.

4) KADINLARIN MESCİDE GELMELERİ

Peygamberimiz döneminde kadınlar da Cuma, bayram ve vakit namazları için camiye gitmişlerdir. Çeşitli hadis kaynaklarında yer alan rivayetlerden anlaşıldığına göre Hz. Peygamber,kadınların camiye gitmelerine engel olunmamasını ısrarla istemiş,onların geceleri bile camiye gitme taleplerinin olumlu karşılanmasını emretmiştir.

Peygamberimizin kadınların beş vakit namazı evde kılmalarını tavsiye eden hadisleri de vardır. Dolayısıyla “kadın erkek gibi beş vakit namazı camide kılar.”sonucuna varamayız. Öte yandan camiler ,birer yaygın eğitim,öğretim,bilinçlendirme,dini duyguları güçlendirme ve sosyalleşme mekanlarıdır.Kadınların camiye gelip caminin bu fonksiyonlarından faydalanmaları onlara yarar sağlayacaktır.

5) CAMİ VE CEMAATLE NAMAZ KILMANIN ADABI

Kıymetli mü’minler!Camiler, müslümanların Allah’a ibadet ettikleri yerlerdir. Yeryüzünün en şerefli yerleri olan camilere ‘Allah’ın evi’ denilmektedir. Camileri inşa edenler ve camilerde ibadet edenler, K.Kerim’de övgüyle bahsedilmektedir. Camiye ibadet için giden mümin,Allah’ın çisi misafiri konumundadır. Ev sahibi,evine gelen misafirlerine ikramda bulunduğu gibi camiye giden mü’minlere de yüce Allah büyük mükafatlar verecektir. Camilere saygı göstermek her müslümanın vazifesidir.

Bu vazifeler kısaca şunlardır:

1-Camiye abdestli olarak, temiz elbise ve düzgün kıyafetle girilmelidir.2-Camiye girerken sağ ayakla girilmeli ve peygamberimize salavat-ı şerife okunmalı.3-Camiden çıkarken sol ayakla çıkmalı.4-Temiz kıyafetle camiye gelinmeli.5-Camide Kur’an okunurken ve va’z edilirken sessisce dinlenilmeli.

Cemaatle namaz kılmanın kendisine has adabı vardır. Hz. Peygamber kamet duyulduğunda namaza kalkılmasını,camiye giderken vakarlı ve rahat olunmasını,yetişilen kadarının kılınıp kalan kısmının tamamlanmasını emretmiştir.Buna göre cemata yetişmek için koşmak hoş karşılanmamakla birlikte acele ile yürünebilir.Cemaate gelen bir kimse farz namaza durulduğunu görürse vaktin sünneti bile olsa başka nafile bir namaz kılması uygun değildir.Öğle veya Cuma namazı kılınmaya başlanınca şayet sünnet kılınıyorsa dört rekat olan bu sünnet namazlar iki rekatla tamamlanır.

Cuma Vaazının tamamını indir

20 Oca 2017 - 10:34 - Vaaz


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Mihrap Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Mihrap Haber değil haberi geçen ajanstır.
Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?