Hacı Adayları Arafat'a İntikale Başladı

Hac farizasını yerine getirmek için kutsal topraklarda bulunan milyonlarca hacı adayı, artık hacı olabilmek için son görev olan Arafat Vakfesi için hazırlanıyor..

Hac farizasını yerine getirmek için kutsal topraklarda bulunan hacı adayları artık hacı olabilmek için son göreve hazırlanıyor.

Milyonlarca hacı adayının Arafat’a intikalleri başladı. Diyanet İşleri Başkanlığı da Türk hacı adaylarının Arafat’a intikalini ikindi namazının ardından başlattı. Hacı adayları bu akşam Arafat’a çıkıp geceyi Arafat’ta geçirecekler. Sabah namazını Arafat’ta kılıp vakfe duasına kadar Kuran’ı Kerim okuyup dua edecekler. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’in yapacağı vakfe duasının ardından hacı olarak Müzdelife’ye hareket edecekler.

Diyanet İşleri Başkanlığı Avrupa’dan gelen hacı adaylarıyla birlikte sayıları 70 bini bulan hacı adayının Arafat’a intikallerinin sağlıklı bir şekilde olabilmesi için tüm hazırlıklarını bitirdi. Diyanet İşleri Başkanlığı Hac Organizasyonu Servis ekip Başkanı Abdurrahman Han, hacı adaylarının Arafat’a intikalleri ve dönüşlerinin sağlanması noktasında gerekli tüm tedbirlerin alındığını kaydederek, “Birer emanet olarak gördüğümüz hacı adaylarımızın son görevlerini yapmak üzere Arafat’a çıkışlarını sağlıklı ve sorunsuz bir şekilde tamamlamaları için tüm önlemlerimizi aldık” dedi.Mekke’den Arafat’a kadar belirlenen 120 noktaya görevlilerin yerleştirildiğini belirten Han, 120 görevlinin hacı adaylarına sadece yol göstermek üzere görev yapacağını söyledi. Dalgakıran ekipleri de Müzdelife’den Cemerat’a kadar hacıların intikallerinde eşlik edecek.

Arafat’a intikallerin sağlanmasında yaşanabilecek aksilikler göz önünde tutularak yedek araçlar hazır tutulacak. 6’şar saat vardiyayla 24 saat personel görev yapacak. 24 noktada ışıklı yol göstericiler otobüslere yol göstererek hacı adaylarının sağlıklı şekilde Arafat’a ulaşmalarını sağlayacak. Dalgakıran ekipleri Arafat’tan çıkışta kapılarda ve Müzdelife vakfesinin ardından çıkış kapılarında görev yapacak. Aynı zamanda bu ekip, Müzdelife vakfesinin ardından kafilelerin çıkışlara yönlendirilmesi ve kendilerine ayrılan kapıdan çıkmalarını sağlayacak ve Müzdelife vakfesinin ardından Cemerata gidecek olan hacı adaylarımıza da bu ekip yardımcı olacak.

Arafat’a en son çıkacak ve ilk olarak inecek servis ekibi olacak.

10 Eylül 2016 - Diyanet


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?